Obrázek uživatele Renata Staurovská

Historie

Členem již
8 let 7 měsíců

Moje příspěvky

V loňském roce zaplesalo radostí nejedno srdce fanoušků epické fantasy literatury. Po přesně 20 letech se totiž konečně dočkali nového vydání prvního dílu prakticky už nesehnatelné ságy. Řeč je samozřejmě o Malazské Knize padlých, jedné z nejpropracovanějších a nejkomplexnějších fantasy knižních sérií vůbec. Na Legii jí náleží čestné osmé místo a v hodnocení tak předbíhá například i Píseň ledu a ohně nebo Zeměplochu.

Kaspická republika, domov agenta Southa a poslední maják lidství v temnotě světa řízeného umělou inteligencí. Typická, propagandou skrz naskrz prorostlá země, kde významní nestrádají, a ten zbytek, včetně hlavního hrdiny, vlastně nikoho nezajímá. Stačí dobře mířené slovo, stín podezření, ukázání anonymního prstu a lidé zmizí nadobro, na což dohlíží všudepřítomní agenti StaBezi a PolBezi. Neil Sharpson tento svět původně představil divákům jako svoji divadelní hru s názvem Kaspické moře, v roce 2017 ji ale přepsal do románové podoby s názvem 2184: Pád Kaspické republiky.

Začátkem roku jste společně s námi sledovali osudy posledního pistolníka Středosvěta s malým chlapcem. Určitě nemusíme připomínat, že závěr jejich společné cesty byl krutý a nemilosrdný jako pero samotného Stephena Kinga, který ostatně stojí za románovou předlohou celé komiksové série Temná věž.

Knižní Legie se řítí dopředu a jen tak něco ji nezastaví. Kotleta i Sněgoňová odvádí skvělou práci a my už teď napjatě vyhlížíme další díl. Tak snad nás nenechají čekat dlouho…

Když jsme posádku Vzdorující viděli naposledy, zrovna zmíněnou planetu za dramatických okolností opouštěla. Jenže to kapitán Moravec netušil, že tam nechává dva členy svého týmu, ještěrku Agu a divošku Amandu.

Blikající neony, technické vychytávky, lasery, implantáty a dunící hudba, která se ti zaryla tak hluboko do mozku, že už ji ani neslyšíš. Jenom tvoje končetiny sebou trhají do rytmu synthwave, zatímco procházíš pod nasvícenou bránou přímo do samotného srdce postcyberpunkového města. Vítej v Cybertownu.

P.S. Tenhle nedělník je výjimečný také svou obrazovou přílohou. Ty fotky prostě musíte vidět. (Slíva)

Filmový režisér Robert Eggers byl v loňském roce označen jako jedna z pětadvaceti nejnadějnějších tváří nezávislého filmu. K srdci přirostl už svým debutem - filmem Čarodějnice.

Po rozhovoru s Kristýnu Sněgoňovou přichází na řadu další dobře známé jméno. Není jím nikdo jiný než František Kotleta, autor sérií jako například Bratrstvo Krve, Spad nebo nejnovější Underground. Svým černým humorem nás jako spisovatel baví už téměr 12 let a nevypadá to, že by chtěl přestat. A my jsme za to zatraceně rádi!

Série Legie má pořádně našlápnuto už od prvního dílu a Rudý vrabčák dál postupně a neúprosně přidává plyn.

Českou autorku Kristýnu Sněgoňovou vám určitě představovat nemusíme. Od roku 2018, kdy vyšel její první román Krev pro Rusalku, se knihy s jejím jménem na přebalu objevují na pultech knihkupectví každý rok. O tom, že patří mezi nejúspěšnější autory současné české fantastiky, svědčí i řada cen, které za svoji literární tvorbu získala, namátkou například Cena Karla Čapka, několikanásobný titul Lady Řádu fantasy a další.

Stránky