Přihlásit se k odběru zdroj Fantasy Planet Fantasy Planet
vše o fantasy, sci-fi a hororu na jedné planetě - nejvíce informací o dění na české fantasy scéně
Aktualizace: před 7 min

Dvacetiny s Fantasy Planet: vydavatelstvím audioknih Tympanum.cz představuje – nabídka science fiction vol. 1

9 hodin 52 min starý

Nonstop (Brian W. Aldiss)

Tak například bychom vás rádi upozornili na slavný román Briana W. Aldisse Nonstop. Hlavní hrdina Roya Complain žije v kočovném kmeni Greenů kdesi v divočině, během svých kořistnických výpravách ovšem nachází pozůstatky svědčící o vyspělejší civilizaci, než je ta jeho. Roy se proto začíná ptát a pochybovat o nastaveném společenském řádu a děravém vysvětlování věcí kolem něj. Roy se společně s podobně smýšlející jedinci rozhodne vydat mimo své známé území, aby odhalil ohromující tajemství světa kolem něj. Příběh Roye Complaina který obdržel cenu Audiokniha roku 2019, vám odvypráví David Matásek, A samozřejmě pro vás máme i ukázku.

2001: Vesmírná odysea (Arthur C. Clarke)

Pokud rádi cestujete vesmírem, pak nesmí chybět další klasika žánru, která dala vzniknout stejnojmenného filmu Stanleyho Kubricka – 2001: Vesmírná odysea (ukázka) od Arthura C. Clarka. Většina našich čtenářů asi bude vědět o co se jedná, ale menší opakování nikomu neublíží, a navíc tady mohou být mladší čtenáři, kteří se postupně prokousávají ke všem těm velkým a slavným klasickým dílům.

V měsíčním kráterů Tycho došlo k nalezení záhadného objektu – černého monolitu vysílajícího pravidelný elektromagnetický signál na jeden ze Saturnových měsíců. Z toho důvodu je hluboko do naší Sluneční soustavy vypravena lidská posádka. Ovšem než se jí podaří dosáhnout cíle, musí čelit podivným technickým obtížím, které se postupně zhoršují. Vesmírná vědecká mise se tak postupně mění v boj o holý život.

Na cestě do vesmíru vás bude doprovázet příjemný hlas Richarda Honzoviče.

Stalker (Boris a Arkadij Strugackij)

A máme tady další knihu, která posloužila jako předloha k filmu. Tentokrát je řeč o Stalkerovi bratří Stugackých (ukázka).

V Severní Americe se nachází oblast zvaná Pásmo, v němž se nachází tajemné stopy po návštěvě z vesmíru. Není ovšem jasné, zda na zem spadlo nějaké vesmírné plavidlo, zda zemi nezasáhl jen nějaký meteorit se zvláštními vlastnostmi, nebo zda se v těchto místech na krátký okamžik nezastavila vesmírná návštěva. Přísně stržená a vojensky izolovaná zóna přitahuje stalkery stejně jako plamen můru. Stalkeři tajně pronikají do Pásma a riskují život při střetu s neznámými mimozemskými silami, aby odtud odnesly zasažené předměty, protože za tyto objekty s podivnými vlastnostmi získají od překupníků pohádkové peníze. Žádný ze stalkerů ovšem netuší, jaké nebezpečí tyto předměty představují nejen pro ně, ale i pro jejich potoky. Pásmo si účtuje vysokou cenu, jíž musí zaplatit naprosto každý!

O stalkerech vypráví Jiří Zavřel.

Konec civilizace (Aldous Huxley)

A na konci první části přinášíme jednu dystopii – Konec civilizace. O čem, že tahle kniha je? Inu, jedná se o zneklidňující obraz budoucnosti, v níž vládne genové inženýrství, všeobecná diktatura, zábavy a chemicky navozovaný pocit štěstí. V Londýně roku 2540 si totiž lidé uměle zvyšují svoji spokojenost, ale platí za to ztrátou emocí, lidé se mohou učit ve spánku atd. To autor konfrontuje s oblastí Nového Mexika, kde lidé nejsou zasaženi civilizací konzumu. Přestože kniha byla psána roku 1932, má současným čtenářům stále co nabídnout a možná je aktuálnější než kdy předtím.

Pokud si chcete dopřát trochu toho filozofování, pak určitě neváhejte a zkuste třeba menší ukázku na stránkách Tympana. (ukázka) Koncem civilizace vás provede Marek Holý.

Juraj Jánošík přišel řádit i do vašich uší

6. Červenec 2020 - 6:37

Ze všeho nejdříve: zapomeňte na Juraje Jánošíka coby pologramotného synka ze salaše, kterému může kdejaká zlomyslná baba nasypat hrách pod nohy. Na takhle blbou fintu by totiž Olovrantův Juraj Jánošík® neskočil. Slovenský autor (píšící pod pseudonymem) se totiž rozhodl svézt se na vlně svérázného výkladu velmi alternativní historie v rytmu divokého akčního parokvapíku.

Jánošík – chlap, který má páru

Pokud si audioknihu od Tympanum.cz  Juraj Jánošík® proti Dračímu řádu pustíte, garantujeme vám, že vaše uši poznají to pravé Parokoko. Na trůnu sice sedí Marie Terezie, ale to je podobnost s reálným světem spíše čistě náhodná. Autor se rozhodl, že děj příběhu obohatí o nové (a v dané době samozřejmě nevyužívané) technologie. Pro přepravu jsou využívány takzvané kempeleny pojmenované na počest svého vynálezce, hraběte von Kemplena – ve své podstatě obdoba dnešního motocyklu, jen poháněného parním strojem s palivem v podobě hořlavých prachových kartuší. Parní pohon je využíván kde se dá – proto ono zmiňované Parokoko.

V téhle radostné době žije Juro Jánošík, chlapec jako dub s rameny zvícími pořádné almary. Autor se rozhodl své dílo pojmout v duchu silné nadsázky a tak dal hlavnímu hrdinovi do vínku mnoho talentů: Jánošík mluví mnoha světovými jazyky, a ty, které neumí, se naučí za pochodu, síly má na rozdávání, chytrý je jako kdyby snídal encyklopedie a problémy řeší s razancí tornáda. A kromě toho vypije všechno, co teče, s chutí pojí vše, co není dobře ukryté, a mezi řečí pomiluje všechny ženy v okolí.

Určitě není těžké pochopit, že hlavním záměrem téhle audioknihy má být čirá a nekomplikovaná zábava. Autor se nebojí spoustu věcí zveličit a přestřelit, takže výsledkem je solidní brakové béčko ve steampunkovém kabátku.

Juro má pod čepicí

Hlas téhle „taškařici“ propůjčil Ladislav Hampl – herec známý nejen z pražských divadel Rokoko, Divadla Na Vinohradech či Divadla Na zábradlí, ale i z televizních seriálů (za všechny jmenujme třeba Okresní přebor či Ohnivý kuře) a filmů. Narátorův hlas je příjemný, Hampl navíc dokáže dobře pracovat s tempem příběhu i intonací. Dramatické scény vyzní, postavy dostávají charakteristické hlasy… Snad jen vzhledem k charakteru příběhu by místy posluchač očekával větší rozjařenost – většina Juraje Jánošíka® proti Dračímu řádu je rozverným, odlehčeným vyprávěním. Na druhou stranu je v ději mnoho akce i momenty těžící z pochmurné atmosféry, takže hledat vyvážení pro správnou vypravěčskou polohu mohlo být těžké.

Podobnou „polovýtku“ bychom mohli směrovat i k hudbě: člověk by čekal spíš jásavé slovenské lidovky (ale i na ně dojde, nebojte) namísto řízného marše. Ale kvalitu hudebního podkresu nelze než pochválit. Vybrán je vhodně, při poslechu neruší a na první poslech je dobře řemeslně zvládnutý.

Abychom vám Jurovo řádění přiblížili trochu víc: děj knihy začíná tím, že Juro se díky své chrabrosti stane oblíbencem a osobním strážcem palatína Turza. Ten je však zavražděn proradnou hraběnkou Báthoryovou, a tak se Juro s Turzovým synem vydávají na cestu za pomstou. Plaví se po moři, brázdí souš – to vše jen aby se dostali na kobylku tajemnému Dračímu řádu, jehož je Báthoryová členkou. Na svých cestách nejednou Juro poměří sílu zbraní i odolnost vůči alkoholu, podlehne svodu krásných žen, a kromě toho ztroskotá na moři, stane se excelentním kuchařem a vystřídá i několik dalších řemesel. Autor sice splácal páté přes deváté a občas budete pochybovat o motivaci vydat se zrovna tou cestou, kterou autor své hrdiny táhne, ale příběh je neskutečně zábavný a nedá vám vydechnout.

Olovrant má také pod čepicí

Zároveň však při poslechu zjistíte, že Svetozár Olovrant není žádný hlupák a že Juraj Jánošík® proti Dračímu řádu rozhodně není jen tak nějakou bezmyšlenkovitou rubačkou. V ději vystupuje velké množství skutečných historických postav, u kterých si nebudete jisti, zda autor fabuluje, nebo zda ve fiktivním příběhu využívá skutečné střípky historie. O Marii Terezii i hraběnce Báthoryové již řeč byla, objeví se třeba Prokop Diviš a epizodní roli sehraje i Jánošíkův přítel Tomáš Uhorčík. Poslední audiostopou je dokonce seznam významných osob, v knižní podobě jmenný rejstřík postav.

Kromě toho Olovrant občas do textu propašuje nějakou „výukovou pasáž“, technický popis vynálezu či historický kontext k postavě. V písemné podobě některé tyto pasáže působily rušivě, suše; Ladislav Hampl je však zručný vypravěč a v mluvené verzi zapadnou do příběhu aniž byste je výrazněji vnímali. Podobně na tom byl i překlad, kde mnoho slov zůstalo na půl cesty mezi češtinou a slovenštinou. V audiopodobě tato nedotaženost působí roztomile a měkkost polo-slovenštiny je na poslech velmi příjemná.

Olovrant je hračička, což naznačuje už jeho pseudonym znamenající odpolední svačinku. Má rád slovní humor, narážky i machistické fórky. Ne vše se podaří, ne vše sedne každému, ale příběh nabízí jak jemný intelektuální, tak i pubertální humor, takže spokojeni budou nakonec všichni.

Jestli máte rádi akční kousky, pak je Juraj Jánošík® proti Dračímu řádu dobrou volbou; nabízí trochu jiné pojetí než česká akční škola. Navíc má audiokniha poměrně široký myšlenkový přesah, protože si Olovrant vypůjčil velké množství reálných historických postav a zasadil je do děje. Primárně mají však být Jurova dobrodružství zábavou s jasně rozpoznatelnou nadsázkou – a pokud ji tak budete brát, odvděčí se vám „přepálenou“ akční jízdou, která vám vykouzlí úsměv na tváři.

Svetozár Olovrant: Juraj Jánošík® proti Dračímu řádu (audiokniha)

Vydalo: Tympanum, 2019

Interpret: Ladislav Hampl

Délka: 6 hodín a 31 minut

Formát: MP3 ke stažení / fyzický CD nosič s MP3

Cena: 259 Kč / 339 Kč

Dvacetiny s Fantasy Planet: Vydavatelství audioknih Tympanum.cz uvádí Pán prstenů

5. Červenec 2020 - 7:00

Jako další kousek vám představíme jednu z klasik fantasy Pána prstenů od J. R. R. Tolkiena. Jako vypravěče Tympanum najalo herce a dabéra Aleše Procházku, který svůj hlas propůjčil například Severusi Snapeovi a většině filmových postav Toma Hankse. S Alešovým hlasem se můžete také setkat například u povídek o velkém detektivu Sherlocku Holmesovi.

Proč jsme vybrali zrovna Pána prstenů? Inu, protože pod jménem J. R. R. Tolkiena vychází nové knihy téměř půl století po jeho smrti. A to už něco znamená! Trilogie Pána prstenů je navíc mnohými označovaná za zakládající dílo žánru, které inspiruje spisovatele i v současnosti. Jen pro připomenutí zapomnětlivkám a představení neznalým se jedná o trilogii (Společenstvo prstenu, Dvě věže, Návrat krále) složenou ze šesti knih, v níž se spojí odlišné rasy, národnosti a všemožní tvorové v boji proti Temnému pánu Sauronovi. Do hry ale souhrou náhod zasáhne dlouhé roky ztracený Prsten moci ukutý Sauronem v ohni Hory osudu, se kterým by si dokázal podrobit všechny obyvatele Středozemě. Na bedra hobita Froda Pytlíka tak dopadne nelehký úkol – zničit Prsten v místě, kde byl vytvořen. V doprovodu dalších osmi společníků se vydává na dlouhou a náročnou cestu, na jejímž úspěchu či nezdaru může záviset osud celé Středozemě!

A víte, jak to je! Jen my rozhodujeme o tom, co uděláme s časem, jenž nám byl dán, proto pospěšte poslechnout ukázku na stránkách Tympana (odkaz), abyste věděli, jestli se vám zpracování zalíbí. Protože pokud ano, čeká vás téměř šedesát hodin epického dobrodružství! A i tentokrát máte možnost pořídit si každý ze tří dílů zvlášť nebo rovnou všechny tři naráz!

Takže rychle do audiokatalogu, poslouchat, vybírat a pořizovat!

Namárië!

Dvacetiny s Fantasy Planet: vydavatelství audioknih Tympanum.cz představuje Dánskou dívku

4. Červenec 2020 - 7:01

Že vám to zní povědomě? No aby ne, když Hollywood podle tohoto románu natočil roku 2015 stejnojmenný film s Eddiem Redmaynem a Alicií Wikander v hlavních rolích. Film rozebírat nebudeme, to ať ji každý zhodnotí sám. My jsme tu od toho, abychom vám představili toto dílo jako audioknihu, takže pojďme na to!

Román sleduje příběh skutečného malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety pracující na jistém portrétu, který potřebuje dokončit. Jednoho dne se ovšem modelka nedostaví, a proto Greta požádá svého manžela, zda by ji nemohl nahradit. Einar své ženě vyhoví, ale jakmile si oblékne do dámských střevíců, punčoch a šatů, zjistí, že je něco jinak. Zatouží stát se ženou. Dnes by stačilo „jen“ absolvovat patřičná psychologická vyšetření, brát potřebné hormony a nakonec absolvovat operaci, tento příběh se ovšem odehrává ve 20. letech 20. století, kdy byli transgender lidé zavíráni do ústavů pro choromyslné. I přes nebezpečí, že by mohl skončit v lepším případě s nálepkou psychopata a v tom horším rovnou v blázinci, se Einar nehodlá svého snu vzdát.

Pokud vás zajímá, jaké to je být v kůži člověka, který necítí soulad mezi svým pohlavím a genderovou identitou, pak by Dánská dívka mohla být právě pro vás. Příběh navíc čte Dana Černá, kterou můžete znát jako hlas Charlotte ze Sexu ve městě, Susan Mayerové ze Zoufalých manželek či Storm z filmové série X-menů. A samozřejmě ani tentokrát nezapomínáme připnout odkaz k poslechu krátké ukázky.

Epocha přináší další novinky (nejen) na prázdniny

3. Červenec 2020 - 15:11
Originální postapo Město v oblacích

Svět je v troskách. Když se hroutil, postavili lidé svou spásu – město na obrovských pilířích, chráněné před vším zmarem tam dole. Ale to bylo dávno. Tak dávno, že už si to nikdo nepamatuje. A kdo o tom něco tuší, je v nebezpečí, mohla by po něm totiž jít císařská tajná služba, Polit, protože svět mimo město přece neexistuje. Alespoň ne pro ty, kdo nejsou vyvolení. Jenže stará tajemství se ráda nečekaně vynořují, a když se ve městě začnou záhadným způsobem ztrácet děti, nejlepší vyšetřovatel Politu pochopí, že věci mohou být jinak, než mu celý život tvrdili.

Nový román Kristýny Sněgoňové přináší mezi troskami světa po apokalypse temné dobrodružství, jaké tu dlouho nebylo.

“Originální postapo, které čtenáře chytne od začátku až do konce. Zábavné, akční a k tomu skvělý hlavní hrdina, který člověku přiroste k srdci. Kristýna Sněgoňová překonala cokoliv, co dosud napsala.” František Kotleta

Ukázka a informace o knize: https://www.epocha.cz/kniha/kristyna-snegonova-mesto-v-oblacich-prvni-vydani-brozovana/
E-kniha: https://www.palmknihy.cz/ekniha/mesto-v-oblacich-206995

Informace o knize:
Titul: Město v oblacích
Autor: Kristýna Sněgoňová
Obálka: Žaneta Kortusová
1. vydání, vazba – brožovaná, 110 x 180 mm, 552 stran
MOC 399 Kč
Cena e-knihy: 259 Kč
Nakladatel: Nakladatelství Epocha

 

 

 

Šedá: Paranormální schopnosti v retro hávu 

Sedmnáctiletá Jenovéfa se ocitá v divokém víru událostí, které změní ji i celý svět. Lidé nadaní paranormálními schopnostmi čerpají své síly ze záhadné šedé a stávají se lovnou zvěří pro organizaci, která chce překonat blížící se konec civilizace. Československo stále existuje i v druhé polovině devadesátých let 20. století, umírajícím Sovětským svazem otřásá občanská válka, do práce se pouští bývalí, stárnoucí agenti StB, elitní zabijáci v důchodu přestávají okopávat své zahrádky a začíná akční jízda, která nemůže skončit ničím jiným než třeskutým finále, v němž půjde o životy i duše všech zúčastněných. A šedá stále prosakuje do našeho světa…

Ukázka a informace o knizehttps://www.epocha.cz/kniha/dalibor-vacha-seda-prvni-vydani-brozovana/
E-knihahttps://www.palmknihy.cz/ekniha/seda-207024

Informace o knize:
Titul: Šedá
Autor: Dalibor Vácha
Obálka: Jiří Arbe Miňovksý
1. vydání, vazba – brožovaná, 110 x 180 mm, 464 stran
MOC 349 Kč
Cena e-knihy: 199 Kč
Nakladatel: Nakladatelství Epocha

Dvacetiny s Fantasy Planet: vydavatelství audioknih Tympanum.cz představuje Den pro šakala

3. Červenec 2020 - 6:36

Tentokrát jsme se rozhodli zabrousit do vod politického thrilleru. A vydavatelství Tympanum vám v tomto žánru může nabídnout jednoho z nejznámějších autorů, Fredericka Forsytha. Z celé nabídky jsme se rozhodli upozornit na Den pro šakala, protože tento název bude znít povědomě i těm, kterým jméno tohoto spisovatele vůbec nic neříká.

Místo? Paříž.

Kdy? Rok 1963 na oslavách Dne osvobození.

O co jde? Do oslavujícího stotisícového davu se nenápadně prosmýkne nájemný vrah známý jako Šakal, jehož najala teroristická organizace, aby odstranil francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. Až na pár výjimek nikdo o přítomnosti nebezpečného vraha neví. Podaří se policistům atentátu zabránit? A kdo vůbec usiluje o život prezidenta Francie?

Jestli vás tento typ příběhů bere, neváhejte a pusťte se do poslechu tohoto strhujícího thrilleru. Tohle bude stát za to, protože předčítat vám bude příjemný hlas Otakara Brouska. A znovu přikládáme odkaz, abyste si mohli poslechnout ukázku.

A když budete chtít, určitě probrouzdejte stránky Tympana, protože krom Šakala si můžete poslechnout i povídkový Kvintet, Afghánce, Kobru nebo třeba nahlédnout do Seznamu smrti, vše v podání Jana Hyhlíka.

 

Město v oblacích: Město, kde je nutné stát nohama na zemi

2. Červenec 2020 - 16:18

Správný autor má mít hlavu plnou příběhů. A Město v oblacích je jedním z příběhů, které zrály v hlavě Kristýny Sněgoňové dlouhou dobu. Je to příběh, který chtěla vyprávět, který ji bavil a naplňoval; a na výsledné knize je to obrovsky znát. Jen oproti původnímu záměru děj trochu nabobtnal – ale garantujeme vám, že těch pět set padesát stran slupnete jako malinu (a ještě budete koukat po přídavku).

Ano, Město v oblacích si všechnu chválu a nadšení zaslouží – a nyní se vám pokusíme přiblížit proč.

Život s hlavou v oblacích

Hned zpočátku musíme říct, že nová kniha Kristýny Sněgoňové nesází na originalitu coby nejsilnější zbraň. Město stojící na vysokých pilířích jako útočiště před zbytkem světa už ve fantastice bylo použito, podobně jako s ním související idea života „nahoře a dole“, tedy hluboko na zemi. Útěk před kontaminovanou krajinou nevhodnou k životu, útěk k lepším podmínkám a novému sociálnímu zřízení. Jenže lepší život čeká jen na vyvolené, zbytek je odsouzen k žití ve Vnitřním městě nebo dokonce Vnějším městě plném trosek a chudoby. A tak se čím dál více začínají objevovat hlasy volající po návratu zpět, na zem. Tato výsada však přísluší pouze Zásobovačům, kteří sjíždějí dobře střeženými výtahy na povrch – a jak napovídá jejich funkce, opatřují pro lidi „seshora“ zásoby.

Je jasné, že nespokojené občany je třeba držet na uzdě – a proto je tu císařská tajná služba, Polit. Ta monitoruje a potírá činnost rebelů hlásajících touhu vrátit se dolů, na zem. Dělá to efektivně, brutálně a mnohdy definitivně (také vám to něco připomíná?). Občas je to sice hon na čarodějnice, ale i ti největší tvrďáci se nakonec přiznají; co na tom, že jsou nevinní.

A právě zde přichází na scénu hlavní postava – vrchní vyšetřovatel Lewenhart. Již první scéna ukazuje, že tenhle muž ve službách Politu je plně oddaný své věci, a věří, že přesně takhle by měl svět fungovat. Službou navíc splácí vděk císaři za svoji výchovu. Od práce, ve kterou věří, je však na žádost samotného císaře převelen k pátrání po pohřešovaných osobách. Důvodem je mladé ztracené děvče, na kterém však mají vyšší místa svůj zájem.

Neotřesitelné přesvědčení

Prostřednictvím Lewenharta se Sněgoňová zbavuje jedné z nelichotivých autorských nálepek. V obou předchozích románech totiž byli mužští hrdinové ňoumové, kterým čtenáři příliš nevěřili a nefandili. Město v oblacích však nabízí opravdu silnou mužskou postavu!

Lewenhart je vytržen ze svého „přirozeného prostředí“, ale i v nové roli člověka vyšetřujícího zmizení se drží starých metod. Jenže ony nefungují. Nátlak, násilí, direktivní příkazy – úplně nanic. Pokud chcete lidi rozmluvit, je třeba na to jít úplně jinak. A chudí lidé z Vnějšího města poznají fízla když ho vidí. Lewenhart je však přesvědčený o své pravdě a mnohdy sám sobě (vědomě) hází klacky pod nohy.

Jeho víra ve správnost svého konání dostává jednu ránu za druhou, ale i přes některé těžké knockouty ho neopouští. Vyšetřovatel se nechová jako fanatik, jen svůj život upnul k jedinému cíli – službě císaři, protože nic jiného v životě nemá a nezná – a podle toho jedná. Jeho chování mu budete věřit téměř bez výhrad. Další rozměr hlavní postava získává, když je nucena jednat ne jako policajt, ale chovat se jako člověk s city a emocemi. V téhle oblasti selhává, neví si rady a tápe. Právě to ho dělá přesvědčivějším než byli jeho předchůdci.

A tak je postupně Lewenhart vývojem událostí tlačen a nucen ke stále zoufalejším činům, až nakonec musí sám uskutečnit to, proti čemu celý život bojoval.

Tudy cesta nevede

Zpočátku se příběh netváří jako něco výjimečného. Chlapík hledá dívku, moc mu to nejde, noví kolegové ho přehlížejí a on si neví rady. A do toho začíná pokukovat po své sličné kolegyni. Jenže postupem času se ukáže, že stopy po zmizelé vedou k nečekanému objevu; že by mohla existovat cesta z města, o které doposud nikdo neměl ani tušení. A jak se ukáže, je tahle pověra až moc reálná. Jenže ona cesta vede… do neznáma. Zkrátka, portál, který ústí v neznámém prostoru.

Objevením „portálu“ končí první část knihy. Díky dalšímu vývoji příběhu se pak vypraví Lewenhart i na zemský povrch. V některých pasážích se zdá, že celý děj je trochu překombinovaný a rozehraných motivů až moc. Jenže pak celá věc s portálem ustoupí na delší dobu do pozadí, aby se nakonec vynořila a opět nebohému hlavnímu hrdinovi pořádně nafackovala. Ten chlap je prostě pechfógl! Každopádně, propojení všech složek zvládla autorka ukočírovat s rutinou zkušené mazačky. Všechno do sebe hladce zapadne, všechno šlape jako hodinky.

Pokud se Sněgoňové něco podařilo opravdu skvěle, pak je to práce s tempem příběhu. Ten od počáteční rozvláčnosti postupně zrychluje, a najednou čtenář kouká, že se veze na vlně strhující akce. Kromě toho budete cítit z vyprávění různé, byť nevědomě užité vlivy. Po návratu na zem a objevení vesnice se starším ročníkům okamžitě vybaví počítačový Fallout, při některých scénách si zase vzpomenete na filmová monstra v čele s Vetřelcem… Nemějte strach, nejedná se o žádnou vykrádačku, spíše o pocit spojený s duchem (či chcete-li feelingem) daných kultovek.

A tady narážíme na další věc, kterou je třeba vyzdvihnout: atmosféru. Autorka posupně utahuje šrouby, dávkuje informace a tím stupňuje napětí. Nechá celou situaci spadnout Lewenhartovi na hlavu a vyžrat si ji do posledního drobku. Napere do čtenářů silné lidské příběhy, dramata, zvraty i velkou dávku beznaděje. Existenciální rozpolcenost je typickým znakem děl Kristýny Sněgoňové, ale tady ji prostřednictvím postav ucítíte téměř hmatatelně. A smyčka se utahuje…

Město v oblacích je přesně tou knihou, které mají potenciál sbírat žánrová ocenění. Má nápad, atmosféru, silného hrdinu i dobře zpracovaný a řemeslně nadstandardně odvyprávěný příběh. Je cítit, že Kristýna Sněgoňová si psaní užívala, že v knize je spousta věcí, které má ráda a baví ji. Ostatně, přesvědčte se na vlastní kůži!

Kristýna Sněgoňová:: Město v oblacích

Vydala: Epocha, 2020

Obálka: Žaneta Kortusová

Počet stran: 559

 Cena: 399 Kč

Dvacetiny s Fantasy Planet: vydavatelství audioknih Tympanum.cz představuje Alchymistu

2. Červenec 2020 - 6:47

Jméno brazilského spisovatele Paula Coelha jste už určitě někdy někde slyšeli, a pokud ne přímo jméno samotného autora, pak názvy některých jeho románů určitě. Minimálně Vyzvědačka Mata Hari a Alchymista by vám mohli znít povědomě. A právě Alchymista je naším vyvoleným kouskem, na který bychom rádi upozornili, protože tenhle příběh nám zní víc než sympaticky. A miliony lidí, kteří si ho pořídili jako papírovou knihu v mnoha světových jazycích, nám určitě dají za pravdu.

O čem tedy Alchymista je? Když to hodně zjednodušíme, tak o cestě za osobním štěstím. Hlavním hrdinou románu je mladý pastýř Santiago, jemuž se vrací sen o jakémsi ukrytém pokladu u pyramid v Egyptě. Mladík si nechá sen vyložit u jedné cikánky, a ta mu – světe div se – řekne, že by měl svůj sen následovat a jít hledat onen poklad. Kdyby osud Santiagovi nepřivál do cesty jistého starého muže, tak by patrně zůstal pěkně u svých oveček. Muž mu totiž vypráví o Osobním příběhu, který má každý člověk, ale ne každý jej dokáže prožít. Santiago se tedy nakonec rozhodne následovat svůj sen a vyrazí do Egypta.

Román není nijak rozsáhlý (přibližně 4 a půl hodiny) a společně s vypravěčem Lukášem Hlavicou ho klidně sfouknete za jedno odpoledne. Samozřejmě opět přikládáme odkaz, abyste si mohli poslechnout krátkou ukázku.

A pokud by se vám Coelho zalíbil, můžete si od něj na tympanum.cz dopřát i jiné audioknihy – Vyzvědačku, Čarodějku z Portobella, Nevěru nebo třeba Poutníka: Magův deník.

Dvacetiny s Fantasy Planet: Tympanum.cz představuje Zaklínače

1. Červenec 2020 - 7:38

Nikdo snad nepochybuje o tom, že sága Andrzeje Sapkowského o Zaklínači Geraltovi z Rivie patří v Čechách mezi jedny z nejoblíbenějších – a fanoušci prskají pokaždé, když jakákoli forma její adaptace neodpovídá jejich představám. Všichni jsme zažili ne zcela úspěšné pokusy o filmovou nebo seriálovou adaptaci. Naštěstí ale známe i povedené a úspěšné počítačové hry a vyvedenou deskovou hrou. A díky vydavatelství Tympanum.cz si můžeme pouštět příběhy o Bílém vlkovi i do uší.

Vydavatelství Tympanum může nabídnout kompletní pentalogii (Krev elfů, Čas opovržení, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní jezera), kterou si můžete koupit jedno CD po druhém, anebo jako komplet pěkně všechno naráz. Nechybí ani volně navazující román Bouřková sezóna nebo sbírka povídek Meč osudu. Takže nejen fanoušci téhle ságy, ale i úplní nováčci si přijdou na své a vyberou si, co jim nejvíce padne do noty.

Úplným nováčkům by určitě přišlo vhod menší představení. Sága vypráví příběh Geralta z Rivie, který si vydělává zabíjením všemožného nebezpečného příšerovského sajrajtu. Osud jej svede dohromady s mladou princezničkou Ciri, o níž se musí postarat a zachránit ze spárů všech, kteří chtějí zneužít jejích schopností a skutečnosti, že je poslední dědičkou svého království!

A jestli jste menší perfekcionisté a nemáte rádi, když vám vydavatelé mění vizuální podobu a narátora s každým novým dílem, tak vás tady můžeme uklidnit, protože všechno má jednotný slušivý kabátek a celý příběh o Geraltovi, Cirille, Yennefer, Marigoldovi, Triss a dalších uslyšíte z úst Martina Fingera. A některé ze zmiňovaných postav najdete i na obalech jednotlivých audioknih.

U každé z nabízených knih jsme připravili proklik abyste si mohli pustit ukázku, protože vám chceme ušetřit čas hledáním a klikám navíc.

Dvacetiny s Fantasy Planet: Představujeme vydavatelství audioknih Tympanum

30. Červen 2020 - 8:48

Inu, než se vrhneme na některé zajímavé tituly, které můžete u Tympana pořídit, tak určitě neuškodí nějaké menší představení tohoto vydavatelství.

Tympanum se specializuje na tvorbu a prodej audioknih ze všech možný žánrů od fantasy přes science fiction, detektivky, thriller, humor, beletrii (českou i světovou), historii nebo třeba romantiku. Prostě víceméně jakýkoli žánr, po jakém vaše srdce zatouží. Na tvorbě se podílí známí čeští hudebníci, režiséři a herci jako třeba Tomáš Juřička, Aleš Procházka, David Matásek, Viktor Preiss, Josef Somr, Ivan Trojan, Andrea Elsnerová a další. V průběhu roku 2014 se vydavatelství Tympanum stalo zakládajícím členem Asociace vydavatelů audioknih – cílem tohoto sdružení je podpora vydávání mluveného slova a jeho propagace v České republice.

Za zmínku určitě stojí to, že některé audioknihy jsou opatřeny Braillovým písmem jak na obalu, tak na samotných CD. Nakladatelství se tak snaží podporovat význam audioknih pro nevidomé. Tympanum navíc spolupracuje s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé Karla Emanuela Macana a občanským sdružením Mluvící kniha, jimž pomáhají podílem na zisku k dalšímu rozvoji.

A kde můžete prolézt a zakoupit si něco z nabídky Tympana? V prvé řadě můžete zavítat na jejich webové stánky www.tympanum.cz, kde najdete celou jejich nabídku, která jde přefiltrovat podle toho, co právě hledáte. A když vás něco zaujme, jsou zdarma k dispozici menší ukázky. Krom projíždění virtuálního katalogu máte možnost si na těchto stránkách rovnou i něco koupit, a to ve fyzické podobě, či ve formátu MP3 do jakéhokoli média, která k poslechu používáte. Samozřejmě vám nic nebrání prolézt i regály v knihkupectvích, protože když už tam budete, nemusíte prolézat jen obyčejné papírové knihy, ale můžete zabrousit i do koutku s nabídkou audioknih.

Nabídka Tympana je vskutku široká, a tak jsme se rozhodli vytipovat několik zajímavých titulů i mimo fantastiku, protože rozšíření literárních obzorů nikomu neuškodí! Ale to už třeba zase zítra.

Dvacetiny s Fantasy Planet: Soutěž s audioknižním nakladatelstvím Tympanum

29. Červen 2020 - 12:02

Nakladatelství Tympanum nám věnuje do narozeninové soutěže 5 poukazů na vybrané audio tituly.

 

 

Jediné, co musíte udělat, je správně odpovědět na pár otázek!

Kam odpovědi poslat? Na náš redakční mail: soutez@fantasyplanet.cz

Do kdy to musíte stihnout? Do 5. července 2020.

A pro lepší orientaci uveďte do předmětu AUDIO.

 

A zde jsou naše zvídavé otázky:

  • Co znamená slovo tympanum, které si nakladatelství zvolilo pro svůj název?
  • Kdo pro nakladatelství Tympanum namluvil sérii Hra o trůny od George R. R. Martina?
  • Jmenujete tři novinky, které Tympanum vydalo.
  • Jaké knihy od Bena Aaronovitche Tympanum vydalo a kdo je namluvil?
  • Kdo namluvil Stopařova průvodce po Galaxii?

Hledejte a pátrejte – přejeme hodně štěstí!

Prokletá věž: Ne vždy dostanete to, co vám slíbili

28. Červen 2020 - 19:30

Čtenářské očekávání je zatracená past! Líbila se vám rozjásaná, poetická a místy až pohádkově laděná Píseň oceli? Pak vězte, že Prokletá věž je z úplně jiného těsta. Michaela Merglová ukazuje tvář, kterou lehce poodhalila v antologii Ve stínu magie. Tahle fantasy je mnohem temnější, drsnější a neúprosnější, přesto však obsahuje ty nejryzejší prvky definující žánr. A Merglová ukazuje, že vyprávění má v krvi a dokáže svým vypravěčským stylem doslova posadit čtenáře na zadek s otevřenou pusou.

Kniha mnoha tváří

Pokud je něco na Prokleté věži zajímavé, pak je to rozhodně variabilita celé knihy v průběhu čtení. Děj je totiž členěn do několika pomyslných bloků, které postupně posunují čtenářská očekávání aby byla následně zmuchlána, zahozena a čtenář se upnul k úplně jinému očekávání.

Začátek je tak nějak klasický a jde přesně podle osnovy, kterou lze očekávat po přečtení anotace. Banda zlodějů doslova živoří a jejich teritorium i bývalé přátele přebírá do svých služeb nebo posílá na věčnost nový vládce podsvětí. Bandě vedené bývalým šlechticem Kubrúnem začíná hořet za zadkem a potřebuje peníze, aby se zdekovala z města a mohla hledat lepší život. A tak se rozhodnou udělat poslední velkou „ránu“ a vypravit se do starobylé věže opředené kouzly a pověstmi, Věže srdcí.

V tu chvíli si to ještě neuvědomíte naplno (zejména proto, že tomu nebudete věnovat tolik pozornosti), ale autorka začíná formovat vztahy mezi postavami, což bude v pozdějších fázích knihy nesmírně důležité. Hlava bandy Kubrún vytáhne z vězení elitního zloděje, Lišáka. Ten je bývalým partnerem Lovky, další členky bandy, a z jeho strany jiskra ještě zdaleka nevyhasla. Jenže Lovka to cítí jinak, teď je jejím „chlapem“ Myšín, mladší, silnější a pohlednější muž.  Jen ten šarm a trocha toho intelektu mu holt občas chybí.

Jak jste pochopili, rozehrává první fáze knihy situaci, představuje hlavní hrdiny a vymezuje hranice vztahů. A zároveň dává nahlédnout do minulosti postav, byť zatím jen povrchně. Vše směřuje k tomu, aby družina vyrazila do věže. Jenže když se tak stane, budete mít nejspíš pocit, že to vzali docela narychlo a autorka vykreslila vztahy dost povrchově. A protože nakonec vlastně ani nedojde na žádné pořádné přípravy, o kterých je několikrát řeč, nezbude než doufat, že to autorka „nějak“ dožene v další části.

A ještě jednu důležitou věc jsme zapomněli zmínit: nepřátele. Je představen nový šéf podsvětí a především záporáci, kteří jdou našim hrdinům po krku. Jeden je chytrý, druhý je jeho silný a hloupý poskok (jak klišovité!) a třetí má nadání odolávat ranám tím, že se na chvilku změní v pouhý vzduch. Tihle zloduši totiž sehrají v Prokleté věži také svůj part.

Co se skrývá ve věži?

Druhá pomyslná část příběhu zahrnuje cestu do věže na magické bárce s nepřáteli v zádech a snahu proniknout do tajuplné stavby a čelit jejím nástrahám. Příběh dočista mění svůj charakter, a pokud jste někdy hráli Dračí doupě nebo DnDčko, budete mít pocit, že tohle by byl bezvadný dungeon i pro vaši družinu. Vztahy na chvíli ustoupí do pozadí a prim hraje dobrodružství, pasti, zámky… Ale Merglová naznačuje věci příští (i když opět netušíte co hledat). Nakonec dojde na konfrontaci s nepřáteli a odhalení nejen skutečného významu výpravy do věže. Na scéně se zjeví i mocný čaroděj – stvořitel věže…

Tahle část je zajímavá svým pojetím – vše je zapomenuto a jede se odznova a ve zcela odlišném duchu. Vyprávění o průchodu věží je svěží, poutavé a je zřejmé, že Merglová má fantasy v krvi. Doslova jí budete zobat z ruky a možná si budete říkat proč takhle nevypadá celá kniha. Jenže i tahle fáze končí dost brzo a nečekaně.

Takže asi takhle

Nyní je čas na krátké intermezzo. Zabývat se budeme prací s příběhem. Autorka totiž využívá několik zajímavých postupů. Určitě si všimnete, že se některé pasáže v příběhu opakují. S postupujícím časem vždy k dané pasáži něco málo přidá, ať již pár dalších vět nebo pohled na celou situaci z pohledu jiné postavy – to podstatné je, že celá situace se tím dostane do zcela nového světla nebo kontextu. Rozvíjet příběh a vztahy mezi postavami (zejména Lovkou a Lišákem) tímto způsobem vyžaduje řemeslnou zručnost – a já se nebojím opakovat že ta Michaele Merglové rozhodně nechybí.

Druhá věc je, že první dvě „fáze“ knihy jsou v podstatě jen předehrou, která má čtenáře připravit na skutečný účel a cíl Prokleté věže. Dlouho budete mít pocit, že to „není ono“, očekávání i díky předchozí Písni oceli budou nejspíš mnohem výše. Ale dočkejte času. Trochu na škodu je, že příběh je ve své podstatě generický; originality příliš nepobral a nestydí se pracovat s omletými postupy i archetypálními postavami. A právě proto vás nejspíš překvapí, co nakonec autorka dokázala v rámci příběhu „uvařit“.

Pokud lze něco knize vytknout, pak je to slabší atmosféra v první části a také fakt, že městská spodina mluví jako by se za občasné sprosté slovo, které jí ujede, styděla. Místy budete mít pocit, že Merglová je na temnou fantasy „moc hodná holka“; ona i ta lovestory v podtextu není zrovna dobře ukrývaná a sladké podtóny moc k drsně laděnému příběhu nesedí. Na druhou stranu je fakt, že Prokletá věž je plná krvavých a brutálních scén, jen to autorka neumí (nebo spíš účelově nechce) tak dobře prodat jako jiní brakaři z Epochy.

Poslední věcí, o které se zmíníme, jsou různé dějové zlomy a zvraty. Některé jsou očekávané, jiné naopak vůbec. Pokud příběh k něčemu směruje, proč to lámat pře skoleno a za každou cenu se snažit šokovat? Kdepak, Merglová si umí vybrat vhodnou chvíli a „trhnout“ příběhem v místě, kde to nebudete vůbec čekat. A rozhodně nepočítejte s tím, že by se s někým zacházelo v rukavičkách.

Jdeme do finále

A pak přijde pomyslná třetí část. PRÁSK!! Je to jako rána mezi oči. Velmi rychle pochopíte tuhle autorčinu hru a budete žasnout, že jste si toho nevšimli dřív. Začnou se vynořovat kostlivci z minulosti, každá další scéna je pro postavy boj o holý život na hranici maximálního psychického vypětí. Budete si představovat jak se Michela Merglová ďábelsky usmívá a v některých scénách budete intenzivně přemýšlet, jak by téhle dámě asi slušela svěrací kazajka.

Najednou děj nabere zběsilé tempo a všechny předchozí škatulky a rozpaky jsou zapomenuty. Prokletá věž je totiž dokonalá psychárna. Minulost každé z postav se vynořuje zpět na povrch aby zaútočila na podvědomý strach, věci vyřčené doposud jen napůl jsou dopovězeny a krev teče proudem. Hodná teta Míša (autorka promine) je nadobro pryč a čtenář bude hltat jednu stránku za druhou až do úplného závěru. Zlom přijde nečekaně a o to funkčnější je.

Konečně pochopíte, proč všechny ty vztahy byly jen ledabyle nakousnuté, proč autorka nešla do určitého bodu příběhu příliš v této oblasti do hloubky. Přišli byste o spoustu překvapení a dramatických scén, o velkou část z požitku, který tento chytře vystavěný příběh nabízí.

Michaela Merglová holt umí. Zpočátku se možná Prokletá věž může tvářit jako promarněná šance, kterou nezachrání ani několik zajímavých nápadů; ale v momentě kdy pochopíte, kam to všechno mělo směřovat, vás příběh chytne a nepustí. Za tuhle koncepci si autorka zaslouží velkou pochvalu.

Je to dramatické, temné a krvavé. Je v tom láska, emoce, nepřátelství i čiré šílenství. A taky magie a hrdinství a vraždy a krev. Po dočtení nezbývá než říct: „Sakra, to bylo vážně dobrý. Nečekaně dobrý.“

Michaela Merglová: Prokletá věž

Vydala: Epocha, 2020

Obálka: Žaneta Kortusová

Počet stran: 464

 Cena: 299 Kč

Dvacetiny s Fantasy Planet: Mystery Press představuje své největší hvězdy

28. Červen 2020 - 17:28

Jako první se podívejme na Steva Robinsona. Tento Angličan se zaměřuje na takzvané genealogické thrillery. Genealogii se věnuje i v soukromém životě, a jeho první kniha s názvem Stopy v krvi byla inspirována autorovým pátráním po dědečkovi z matčiny strany. Mimochodem, genealogie je věda zkoumající vztahy mezi jedinci na základě jejich společného rodového původu.

Robinsonův hrdina Jefferson Tayte rozhodně není typickým akčním hrdinou. Má nadváhu, je tak trochu podivím a libuje si ve studiu knih, rodokmenů a podobných nezážiných věcí. Má ovšem talent narazit při zkoumání zdánlivě banálních věcí na spojitosti, které jeho samotného nebo někoho z jeho okolí dostanou do pořádných problémů.

V češtině vydal Mystery Press prozatím šest autorových knih – a vyšetřované případy jsou značně různorodé. Stopy z minulosti zavedou hlavního hrdinu mezi anglické učence, mezi oběti potopených vraků, do nacistického Německa nebo nebezpečně blízko templářům…

Po Stopách v krvi, Hlubokém hrobu, Poslední anglické královně, Ztracené vládkyni, Spříznění a Smrtících hrách se nyní chystá i sedmý případ Jeffersona Tayta s názvem Dopisy od mrtvého.

 

Doslova tváří Mystery Pressu se však stal jiný angličan – Tim Weaver. Tim byl úspěšným novinářem a redaktorem řady časopisů, ale i přesto se rozhodl věnovat se spisovatelství naplno – a této volby rozhodně nemusí litovat. Jeho thrillery dosáhly úspěchů nejen prodejních, ale autor získal i prestižní ocenění National Book Awards.

Zvláštností je, že v českém překladu vyšel jako první až pátý díl série, Hon na mrtvého. Ten se zdál Mystery Pressu ideálním způsobem jak představit hlavního hrdinu, Davida Rakera. Tento vyšetřovatel je specialistou na pátrání po nezvěstných osobách, ale i Raker má při odhalování talent neomylně kopnout do vosího hnízda a způsobit tím (nejen sobě) pořádný poprask.

Rakerovy případy mají mnohdy mysteriózní nádech, aby se ukázalo, že téměř vše je vysvětlitelné pouhým rozumem. Oproti Robinsonovým knihám jsou Weaverovky klasickým thrillerem – pátrání, přestřelky, rvačky, kladení všetečných otázek a odhalování lží a polopravd. I hlavní hrdina je mnohem akčnějšího ražení, byť stále žádný superčlověk.

Počet vydaných případů Davida Rakera dosáhl v češtině již kulaté desítky. Sám autor navštívil Prahu a je s českým vydavatelem v čilém kontaktu.

Můžeme tedy doufat, že Bez slitování, Hon na mrtvého, Muž bez minulosti, Němé oběti, Není cesty zpět, Údolí mrtvých, Zlomené srdce, Ztracený, Žena mého života a novinka Není cesty zpět brzy dostanou další přírůstek do populární série.

Kočka myši nenechá – stejně jako Josefína nepřestane mluvit policii do řemesla

27. Červen 2020 - 16:30

Kočka myši nenechá je již čtvrtým knižním (k tomu je ovšem třeba připočítat ještě dvě ryze e-bookové novely) případem Josefíny Divíškové. A Marie Rejfová se díl od dílu lepší! První dva díly byly spíše roztomilou maloměstskou vyprávěnkou s detektivním podtextem zaměřenou na kupu veselých příhod, zatímco díl třetí s názvem Kdo maže, ten jede už byl plnohodnotnou promyšlenou detektivkou se vším, co k žánru patří. A čtvrtý díl je bez přehánění ještě lepší!

Josefína Marplo… – pardon, Divíšková

Jako první je vhodné představit hlavní hrdinku, kolem které se každý z případů motá. Josefína „má to nejhorší“ z žen počínajícího středního věku: chlapa v nedohlednu a navrch je povoláním učitelka, i když původně „jen“ malířka. Kromě toho je enormně zvídavá a nebojí se ptát přestože to není mnohdy právě vhodné. A ještě jednu špatnou nálepku Josefína dostala: kde se tato dáma pohybuje, tam se poslední dobou vraždí.

Josefína žije v domě se sestrou, která je dost od rány a snaží se celou rodinu srovnat pěkně do latě, což se jí ale moc nedaří. Mezi lidmi v městečku má pověst podivínky, protože se nebojí ani nějakého toho půllitru či skleničky a na morálním kreditu jí nepřidává ani její milostný život. Občas je vidět se svým učitelským kolegou Jakubem Stehlíkem, ale mnohem víc ji srdce táhne ke komisaři Tvrdíkovi, který je ovšem k její smůle zadaný (byť nepříliš šťastně). Z logiky věci vyplývá, že když se Josefína motá kolem Tvrdíka, kecá mu s chutí do řemesla – a mnohdy je úspěšnější než její profesionální kolega. Poté, co se Josefína přistěhuje z Prahy k sestře do Brodu, se můžou místní maloměstské tamtamy přetrhnout, protože je rozhodně o čem drbat.

Navíc měla Josefína velmi moudrou babičku: moudra této noblesní dámy se neustále prolínají Josefíniným životem a vrací se železnou pravidelností, aby vykouzlila úsměv na tvářích čtenářů.

Cesta z maloměsta

Marie Rejfová vyprofilovala pro čtenáře zajímavou hrdinku a připravila pro ni živnou maloměstskou půdu. Autorce sice chvíli trvalo vybalancovat množství humorných scén a maloměstských eskapád oproti detektivní složce, postupem času našla půdu pod nohama a v předchozí knize i novele dostupné pouze jako e-book Kdo má za ušima už nabízí detektivku, kterou si fandové žánru užijí na plné pecky.

Ale konec chození kolem horké kaše, protože v Brodu už se zase vraždí. A tentokrát přímo v místním pivovaru! Kromě očekávaných podezřelých se k případu přimotá také jeden řádně naštvaný zubař, Josefíny syn se svým kamarádem… A bůhví, kdo se do celé věci ještě přimotá. Samozřejmě nemůže chybět ani policejní vyšetřovací tým včetně komisaře Tvrdíka.

Během vyšetřování dost nečekaně vyplave na povrch mnohem více souvislostí, než by se na první pohled zdálo. Rejfová se během předchozích knih autorky řádně vypsala, a ke čtenářově spokojenosti posunuje děj, předkládá falešné stopy a umně mlží kolem vraha. Zároveň však nachází prostor pro další svérázné postavy a humorné scénky, které však nepůsobí prvoplánově, ale dobře zapadají do děje.

Výsledkem je, že Kočka myši nenechá působí v konečném důsledku jako detektivka v odlehčeném tónu a s propracovanou zápletkou. Josefína tentokrát není tou zoufalkou toužící po chlapovi, ale racionálně a uvěřitelně působící ženou, což je výrazná změna. Člověk by řekl, že si to „všechno konečně sedlo“.

To jste vědět neměli

Sympatické je i zpracování postav. Většina podezřelých má nějaké tajemství, které se objeví až v průběhu vyšetřování. Často dotyčného značně posune v žebříčku podezřelých, ať již nahoru nebo dolů.

Do panoptika ztřeštěných hrdinů se přidává i Josefíny syn – vysokoškolák, flákač a seladon, se svým technicky založeným přítelem. Orloj rotujících figurek se rozroste i o zaměstnance pivovaru a několik pracovníků pohostinství; jen Jakub Stehlík tentokrát chybí. Rejfová se naučila s postavami pracovat tak, aby se zvládly vyprofilovat, byly uvěřitelné – a zároveň je občas nutí dělat trhlé věci, které však působí nenásilně a zapadají do vzorců chování. Díky tomu může manipulovat se čtenářem a předkládat mu falešné stopy; v danou chvíli vždy jasně víte kdo byl pachatelem, aby následné vyšetřování ukázalo, že i tentokrát s největší pravděpodobností ostrouháte.

Obecně vzato – případy Josefíny Divíškové konečně dostávají ty správné grády a Marie Rejfová srší nápady, humorem a především nečekanými (ale logickými) zvraty. Jestliže v předchozím případu bravurně zvládla variaci na „záhadu zamčeného pokoje“, tentokrát už servíruje opravdu plnokrevnou klasickou detektivku, u které se budete při čtení minimálně zeširoka usmívat.

PS: A abychom nezapomněli – i tentokrát vypadá grafická úprava knihy opravdu skvěle a myší motivy Josefíně sluší!

Marie Rejfová: Kočka myši nenechá

Vydal: Mystery Press, 2020

Obálka: Daniel Špaček

Počet stran: 256

 Cena: 329 Kč

Dvacetiny s Fantasy Planet: Mystery Press představuje Marii Rejfovou

27. Červen 2020 - 6:07

Marie Rejfová je sice rodačkou z Prahy, ale dlouhou dobu žila v Žatci a v současné době pracuje jako učitelka v mateřské škole ve Varnsdorfu.  Už z tohoto stručného popisu vidíte, že má autorka relativně blízku k životu na menším městě i k učitelské profesi, což jí při psaní detektivek s Josefínou výrazně pomohlo.

První vydané knihy však byly určeny mládeži. Čarověník a o rok později vydané pokračování Sestra smrt ukázaly, že práce s postavami je autorčinou silnou zbraní. Člověk se nediví, že učitelka v mateřské školce přemýšlí o vraždách, a tak byly detektivky poměrně logickým krokem.

Jako první spatřila světlo světa e-booková novela Kdo má pod čepicí a jen o pár dnů později první maloměstská detektivka s názvem Kdo jinému jámu kopá. Názvy ve stylu lidových rčení jsou poznávacím znakem případů Josefíny Divíškové – druhý román totiž nesl název Komu straší ve věži, další krátká e-booková novela se jmenuje Kdo má za ušima a třetí vražda v Brodu pak se nese ve znamení hesla Kdo maže, ten jede.Aktuální novinka nese název Kočka myši nenechá.

Rejfová se doslova vyřádila a stvořila plejádu komických i vážných postav v čele se samozvanou vyšetřovatelkou Josefínou, která do všeho strká nos a v rámci pouličních tamtamů získá informace i tam, kde uniformovaný policista nemá šanci. Hlavní hrdinka bývá srovnávána se všetečnou slečnou Marplovou, ale ryze českou mentalitu příběhu nelze upřít – a právě ona dělá podstatnou část kouzla.

Marie Rejfová se zlepšuje s každým dalším dílem, a pokud máte rádi humor v kombinaci s detektivní prací, pak po vás Josefína koketně pomrkává!

 

Novinky z Epochy: třetí Elementum, Kotletův Underground v audiopodobě a Prokletá věž, nová temná fantasy Michaely Merglové

26. Červen 2020 - 21:45

Třetí díl série Elementum právě vychází

Alex si myslel, že má válku proti bratrovi vyhranou, ovšem osud tomu chce jinak. Bratři jsou totiž spjati sudbou, která nelítostně váže jejich životy. Alex se snaží zjistit, jak onu sudbu zlomit, zatímco Zek zůstává v ústraní. Nebojuje se, ale ulice města se i tak plní strachem. A jakmile je město napadeno Zekovou družinou, Alex vytuší, že ačkoli se nemohou s bratrem zabít, Zek plánuje něco velkého. Něco, co nejen město zničí, ale obrátí ho proti sobě samotnému. A jestli Alex včas nezjistí odpovědi na své otázky, i bez jeho smrti si Zek město podrobí do posledního živého člověka. Včetně Alexe…

Odkaz na knihu: https://www.epocha.cz/kniha/jiri-dittrich-elementum-pokrevni-poselstvi-prvni-vydani-brozovana/

Informace o knize:
Titul: Elementum – Pokrevní poselství
Autor: Jiří Dittrich
Ilustrace na obálce: Žaneta Kortusová
Grafická úprava obálky: Lukáš Tuma
1. vydání, vazba – brožovaná, 125 x 200 mm, 600 stran
MOC 399 Kč

 

Underground vychází jako audiokniha 

Praha City je šťastné město. Deset milionů obyvatel zde přežívá díky výdobytkům moderních technologií, zatímco zbytek Evropy se propadl do chaosu. Nikdo nepochybuje, že je to pravda, tvrdí to přece City News!

Jenže Petr Vachten ty sračky ignoruje. Přišel o nohu ve válce s Poláky, a když hořela Ostrava, v CN hlásili, že jeho divize táhne na Krakov. Ale ta válka už nikoho nezajímá. Stejně jako Ostrava. Protože Praha City je šťastné město. Jen v něm nějak snadno umírají lidé, kteří si to nemyslí. Třeba ženy z kultu digitálních čarodějek.

František Kotleta v podobě, v jaké ho neznáte, v postapunkovém románu, futuristickém, temném a divokém jako podzemí stanic U-metra. Nově také jako audiokniha.

Odkaz na audioknihuhttps://audioteka.com/cz/audiobook/underground?_src=topMain
Odkaz na knihuhttps://www.epocha.cz/kniha/frantisek-kotleta-underground-prvni-vydani-brozovana/

Informace o audioknize
Délka: 8 hodin 44 minut
Autor: František Kotleta
Interpret: Petr Kubes
Vydavatel: Audiotéka, Nakladatelství Epocha
Formát: MP3 ke stažení
Cena audioknihy: 299 Kč
MOC: 299 Kč

Prokletá věž, novinka od autorky Písně oceli

V uličkách kolem přístavních doků šlo o život vždycky. Jenže teď tu začínají mít problémy i někdejší páni temných zákoutí a nočních přepadů. Nový vládce zlodějského podsvětí jde tvrdě po své konkurenci a všem jeho protivníkům začaly krušné časy.

Lovka a její banda musí zmizet. Bez peněz se ale nový život začíná těžko, a tak se rozhodnou pro zatraceně riskantní akci, na kterou ale potřebují dostat z vězení nejlepšího zloděje všech dob. Jenže ten celou partu před lety zradil, a i když jsou to jen oni, kdo jej dělí od zhoupnutí se na provaze, najít ztracenou důvěru nebude jednoduché. A to je ještě čeká ta nejtěžší zlodějna všech dob – poklad v prastaré čarodějné věži. Odměna ovšem stojí za to.

Nový román Michaely Merglové přináší plnokrevné fantasy dobrodružství ze světa, kde se dýka a odvaha dokážou postavit i mocné magii.

Odkaz na knihu: https://www.epocha.cz/kniha/michaela-merglova-prokleta-vez-prvni-vydani-brozovana/
E-kniha: https://www.palmknihy.cz/ekniha/prokleta-vez-206426

Informace o knize:
Titul: Prokletá věž
Autor: Michaela Merglová
Ilustrace na obálce: Žaneta Kortusová
Grafická úprava obálky: Lukáš Tuma
1. vydání, vazba – brožovaná, 115 x 180 mm, 464 stran, 114. svazek z edice Pevnost
MOC 299 Kč
Cena e-knihy: 179 Kč

 

Duše má, proč jsi ve mně tak ztrápená?

26. Červen 2020 - 17:24

Jeremy Bremen je vědec. Matematik a fyzik, teoretik chaosu. Taky telepat, s dobrými i špatnými následky téhle nadpřirozené schopnosti. Jistě by stálo za to občas vidět do myšlenek lidí, v jednom z častějších podání telepatie je však tahle libůstka vykoupená až příliš velikou daní – neutišitelným chaosem hlasů, „neurohlaholem“, ze kterého by jeden snadno zešílel. Nefalšovaný Danajský dar.  Nejinak je tomu i v případě Pusté duše.

Není proto divu, že se Jeremy zamiluje právě do Gail a Gail do něho – i jeho vyvolená je obdařena podobnou schopností, která má mezi nimi účinek jakéhosi mentálního přístavu klidu, kotvy, která je dokáže upoutat do ticha. Jenomže v době, kdy je Jeremy na té nejlepší cestě za významným vědeckým objevem, který by telepatii vysvětlil, Gail onemocní. Takovým tím stylem, ze kterého není návratu. Tím začíná Jeremyho očistná a sebedestruktivní cesta Amerikou a cesta do hlubin pekla, po vzoru Danteho Božské komedie, na kterou román nezřídka odkazuje.

Dan Simmons má v rámci žánrové literatury výsostnou pozici autora, který je podepsaný hned pod několika nejvýraznějšími díly posledních dekád (Zpěvy Hyperionu, Ilion/Olympos, Terror, Hladové hry) a zároveň hranice žánru překračuje jak svým autorským zápřahem (cizí mu nejsou i žánry thrillerů či detektivek), tak čtenářským přijetím. Jeho tvorba je v dobré míře zmapovaná i u nás, přesto se v ní jistě stále skrývají kousky, které jsou skrytými poklady, přestože neovlivňovaly historii žánrů. Třeba právě sci-fi (s důrazem i na ono „sci“) thriller Pustá duše, který ve světě poprvé vyšel v roce 1992 pod názvem The Hollow Man.

I přes Simmonsovu ohromující bibliografii byste hledali jen málo tak ryzích, emotivních a intimních scén, jaké jsou ty mezi Jeremym a Gail, obzvláště v pokročilejší fázi její nemoci. V kontrastu s touto retrospektivou je Jeremyho současnost, v níž ho bůh/autor vláčí z bláta do louže, z deště pod okap a pak do sraček. Jeremy si projde útrapami hned několika pulpových žánrů (survival horor, gangsterský thriller) a čtenář jen nestačí zírat, co všechno si pro něj Simmons vymyslel a přesto dokázal zachovat vážnou tvář. Nakonec, právě tyhle momenty Jeremymu ukazují, jak moc chce přežít, přestože si ještě poměrně nedávno myslil něco docela jiného.

Dan Simmons tak ukázal, že pro odehrání povedeného, čtivého, myšlenkově i příběhově naditého příběhu nepotřebuje tisíc stran – obratně to zvládá i na pro něj netradiční ploše tří set stránek. A přestože se Pustá duše nikdy nezařadí mezi autorova nejopěvovanější díla, mezi jejichž tituly se v  bibliografii na wikipedii bude vždy tak nějak držet ve stínu, rozhodně by neměla ujít čtenářské pozornosti. Ať už jste Simmonsův fanoušek, nebo jste od něj nikdy nic nečetli.

Dan Simmons: Pustá duše

Vydal: Mystery Press, 2019

Překlad: Alžběta Lexová                  

Obálka: Daniel Špaček

Počet stran: 304

 Cena: 349 Kč

Dvacetiny Fantasy Planet: Mystery Press představuje Dana Simmonse

26. Červen 2020 - 12:40

Dan Simmons, rodák z amerického státu Illinois, patří mezi starší generaci autorů. Narodil se v roce 1948, ale první úspěchy na literární scéně až v roce 1982 se svojí povídkou Řeka Styx teče proti proudu. Jeho románovým debutem byla v roce 1985 hororová Píseň Kálí.

Od roku 1987 se stal Simmons autorem na plný úvazek a v roce 1989 přišlo jeho životní dílo: Hyperion. Na konto této knihy již bylo řečeno snad vše myslitelné a ceny Hugo, Locus a Seiun těmto slovům dávají za pravdu. Následovalo několik dalších navazujících děl, které můžete znát i v českém překladu.

Simmons však zůstal věrný hororu. Do této kategorie pak částečně kromě Dětí noci nebo Doby mrchožroutů patří i výše zmiňovaná Pustá duše, román o muži s nadáním číst myšlenky ostatních. Jenže když zemře jeho manželka, která byla pomyslnou bariérou mezi světem a plnou silou Jeremyho nadání, náhlý nával cizích myšlenek hrozí hlavního hrdinu zničit. A tak se dává na útěk…

Kromě některý non-fiction knih se Simmons pohybuje i na poli detektivky. V českém překladu můžete znát sérii Hardcase s detektivem Kurtzem v hlavní roli. Páté srdce vydal Mystery Press v roce 2016. Jedná se o velmi netradičně pojatý případ Sherlocka Holmese. Simmons ho spíše než akční detektivku – a to ačkoliv se vrací k Sherlockovým kořenům a představuje hlavního hrdinu jako rváče a milovníka návykových látek – pojal jako sondu do dobové americké společnosti. Ano, slovutný detektiv se vydal vyšetřovat do USA. Simmons se rád rozepíše a jde mnohdy do velkého detailu, čemuž odpovídá i počet stran knihy. Zajímavým prvkem také je, že detektiv sám sebe považuje za fiktivní postavu, s čímž se musí on i jeho okolí nějakým způsobem vyrovnat.

I přesto, že díla vydaná Mystery Pressem nejsou tak známá jako Hyperionská série, na kvalitě jim to neubírá. Dan Simons má sice specifický styl psaní (tedy popisný a trochu rozvláčnější), ale získaná ocenění rozhodně nejsou náhoda a nejednoho čtenáře dokáže doslova uchvátit.

Ve stínu slunce může být pěkně horko

24. Červen 2020 - 16:16

Vesmírem se potulují tajemní Korzáři. Přepadají, drancují a vraždí. Děsuplné je, že je ještě nikdy nikdo neviděl. Nikdo netuší jak vypadají nebo jaké jsou rasy; po jejich nájezdech totiž nezbývá nikdo, kdo by mohl promluvit. Oproti lidským vesmírným lodím mají mírnou technologickou převahu, a zdá se, že ztráty na životech pro ně nejsou žádným problémem.

Na počátku byla vražda

V hlubinách vesmíru zuří bitva. Nepřátelé mají výraznou palebnou převahu, a tak lodi UTSS Salamis nezbývá než spěšně uskutečnit hyperprostorový skok, uniknout z dosahu nepřátelských zbraní a zabránit tak svému zničení. Únikem a spěšnými opravami škod si ovšem pouze kupuje čas, než ji nepřítel znovu lokalizuje…

Počátek knihy Ve stínu slunce se nese v duchu klasické military sci-fi. Jakub Mařík představuje v úvodu větší množství postav klíčových pro chod a fungování lodi a stihne popsat i kvapný únikový manévr. Netrvá však dlouho a ráz textu se razantně změní. Těžiště události se přesouvá na palubu poškozené lodi UTSS Salamis a dění nabírá mnohem komornější charakter. Vesmírné bitvy musí na chvíli ustoupit do pozadí.

Během oprav poškození je nalezeno mrtvé tělo jednoho ze členů posádky. Okamžitě je zahájeno vyšetřování celého incidentu; v tu chvíli se kniha na delší dobu změní v nefalšovanou vesmírnou detektivku. Hledání důkazů, výslechy podezřelých ale i několik přestřelek v rámci boje o život, které na palubě kosmické lodi působí velice efektivně…

Postupem času se ukazuje, že mrtvé tělo je pozůstatkem průniku Korzárů na palubu lodi. Pátrání po nepřátelských agentech mezi členy posádky se začíná rozbíhat na plné obrátky – a do toho se nečekaně na scéně znovu objeví nepřátelská loď.

Mezi kladivem a kovadlinou

Jakub Mařík je známý tím, že rád ve svých dílech střídá žánry. A to je i případ knihy Ve stínu slunce: kombinace military sci-fi s výraznou stopou detektivky rozhodně není obvyklá, ale funguje na výbornou. Užijete si mrazivou a zneklidňující atmosféru i několik šokujících okamžiků během odhalování stop a hledání infiltrátorů, ale také dobře napsané akční scény (zejména v závěru knihy) čítající boje na palubě lodi i mezi vesmírnými plavidly navzájem.

Autor dokázal dát příběhu působivou gradaci. Krůček po krůčku dostává posádku UTSS Salamis pod psychický tlak, protože nepřátelským agentem může být kdokoliv a času na odhalení rychle ubývá. Zlomovým momentem je vynoření korzárské lodě. Od této chvíle je třeba bojovat s nepřítelem hned na dvou frontách a otěže přebírají akční scény. V tuto chvíli někteří členové posádky začínají pod tlakem panikařit a propadat beznaději, a tento pocit je autorem skvěle přenesen i směrem ke čtenáři.

Ve stínu slunce je čtivou knihou plnou napětí a překvapení s elektrizující atmosférou. Tuto netradiční syntézu military sci-fi a detektivky doslova zhltnete jedním dechem. A pozor – v osučasnosti se už chystá další pokračování s názvem V ledovém sevření.

Dvacetiny s Fantasy Planet: Mystery Press představuje Jakuba Maříka

24. Červen 2020 - 9:12

Jakub Mařík vystudoval na vysoké škole právní administrativu, následně ale pracoval v transportní firmě. V současné době se však živí zejména jako překladatel; jeho jméno můžete znát například z populární série Lovci monster, s. r. o..

Pro jeho spisovatelskou dráhu byl přelomový rok 2006, během kterého zvítězil hned ve dvou literárních soutěžích – ve Vidoucích zabodovala povídka Nahanni a O lahvičku Miruvoru ovládla povídka Srdce hory. Od té doby publikoval další povídky různých žánrů ve všemožných sbornících, ale vydání svého prvního románu si počkal až do roku 2014. Jednalo se o šestý díl série Kladivo na čaroděje s názvem Drsné sny.

A protože Jakub Mařík rád střídá žánry, jeho další knihou je military sci-fi říznuté detektivkou s názvem Ve stínu slunce.

 

A co nám Jakub Mařík přeje?

Fantasyplanet letos slaví 20 let. Je to krásný věk, který si jistě zaslouží gratulaci olbřímích rozměrů, i když to mé gratulantské maličkosti nemile připomíná, že nejenže si už pamatuji dvacet let staré události, ale dokonce jsem v té době už měl občanku. Čas vážně letí jako blázen, ale Fantasyplanet zraje jak kvalitní víno a já jí přeji nejméně ještě dalších pět úspěšných dekád, abych se pak mohl všem chvějícím se stařeckým hlasem chlubit, že jsem byl u toho, když začínala.

Stránky