SOBOTNÍ FILMOVÁ SRDCOVKA

Článek od: David Hálek - 02.12.2023

Napoleon řádí v kinech a docela slušně to schytává na různých frontách. Pojďme se podívat na další historický film, který sice netrhl žádné rekordy a je (možná právem) opovrhován či opomíjen, ale oproti aktuálnímu bijáku má jednu velkou výhodu, a tedy – jak už bývá v sobotních srdcovkách zvykem – nostalgii.

UKÁZKA: Ondřej Nečas, Stříbrný měsíc

Článek od: Redakce - 22.02.2023

· Historická detektivka, kterou ocení čtenáři Vlastimila Vondrušky či Ellis Petersové.

· Autory skvělých obálek série jsou výtvarník Lubomír Kupčík a grafik Lukáš Tuma.

· Závěrečný případ zmocněnce moravského zemského soudu Mojmíra Mráze ze Žezlic.

RECENZE: Eidži Jošikawa, Musaši

Článek od: Marek - 10.10.2022

Čtu pro potěšení, odpočinek a obeznámení se s místy, na něž se nedostanu. Jedním z takových míst je právě i Japonsko. Snad jednou. I proto jsem po reedici Jošikawova románu sáhnul bez delšího uvažování. Teprve při převzetí balíčku mi skutečně došlo, že v ruce držím téměř tisíc stran. A snad prvně jsem byl rád, že vydavatel použil papír nižší gramáže.

Františka Vrbenská: Jak Žižka válčil ve filmu

Článek od: Redakce - 26.09.2022

Bitvy a vozová hradba, chorál, hořící kláštery, spanilé jízdy a prchající křižáci… Husitská revoluce, nejslavnější – taky ovšem silně polemizovaná – epocha našich dějin, se v české / československé kinematografii příliš neuplatnila. Napadají mne jen dva důvody, proč atraktivně dramatické období zůstalo celá desetiletí opomenuto: finanční náročnost „kostýmových“ snímků a politická, sociální, ideová složitost doby.

Spisovatelka Františka Vrbenská o filmové tažení jednoho z nejznáměnjších českých vojevůdců pojednává se šarmem a vtipem sobě vlastním, takže si můžete být jisti, že nudit se nebudete ani řádku a dozvíte se spoustu zajímavých detailů, na které by vás ani nenapadlo se zeptat.

Putování za magickými tvory 4: Bazilišek (řec. basiliskos, lat. regulus)

Článek od: Petra Elen Mand... - 18.12.2016

V Tajemné komnatě jsme se seznámili s baziliškem jako obrovským hadem, který vraždí pohledem, ale i smrtelně jedovatými špičáky. J. K. Rowlingová se nechala inspirovat zvířetem z evropské mytologie. Po jeho stopách se dnes vydáme a vězte, že až vás na konci cesty seznámím se skutečným baziliškem, spíše vás rozpláče smíchy než děsem.

Putování za magickými tvory 3: Jednorožec (řec. Monokéros, lat. Unicornis)

Článek od: Petra Elen Mand... - 04.12.2016

Jednorožec je tvor, kterého ani není třeba představovat. Krásný, bílý, ušlechtilý tvor, jehož krev sosal lord Voldemort, aby mu dala životní sílu. Jednorožci jsou popisování jako zosobnění nevinnosti, čistoty, lásky... Cynikové je naopak popisují jako křížence mezi narvalem a koněm. Vydejme se v dnešním článku po stopách tohoto záhadného zvířete a zkusme přijít na to, odkud přišel a kde se skrývá.

Putování za magickými tvory 1: Fénix

Článek od: Petra Elen Mand... - 19.11.2016

S fénixem se většina z nás setkala poprvé už v dětství, protože z mytologie dávných národů se nám dodnes zachoval v pohádkách, vzpomínáte na ptáka ohniváka? V tomto článku se pokusíme najít místo, kde se fénix zrodil poprvé a jaká byla jeho spletitá cesta do dnešních dnů.

Kořeny Halloweenu u Keltů (Samain)

Článek od: Petra Elen Mand... - 30.10.2016

V rámci nadšení z americké kultury v posledních letech slepě přebíráme tamní svátky a tradice, teď na podzim to můžeme vidět na příkladu Halloweenu. Baví nás oblékat si masky duchů a vyprávět si děsivé příběhy zatímco, mlsáme vykoledované sladkosti. Málokdo se však pozastaví nad tím, že to co nám dnes USA vrací jako nový svátek, má vlastně kořeny právě u nás, v Evropě. 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Historie