Retro KOMIKS: X-Men: První třída: Nejsvětlejší zítřek

Článek od: Daniel Palička - 20.09.2023

X-Meni oprávněně patří k nejslavnějším superhrdinským týmovkám vůbec. Skupina, za jejímž zrodem stáli scenárista Stan Lee a kreslíř Jack Kirby, se pořád těší veliké oblibě a není se čemu divit. Vlajková loď Marvelu totiž od prvopočátku sázela na uvěřitelné protagonisty, kteří sice byli obdařeni zcela neobyčejnými schopnostmi, o jakých by se mohlo kdekomu zdát, v jádru ovšem byli obyčejní lidé, kteří toužili po naději a pochopení. Šlo o vyvrhely, kteří byli vždycky utlačováni, přesto se pokaždé dokázali postavit na vlastní nohy a bojovat za své hodnoty.

Hrdinové se postupně vyvíjeli, během své kariéry zažili vrcholy i strmé pády na dno. Tým se postupně rozrůstal a z původní pětky mladých superhrdinů se stala elitní jednotka, která má v marvelovském univerzu své právoplatné místo. Z původní pětice hrdinů se stala početná formace, která se dostala na úroveň takových jmen jako Avengers, Fantastic Four nebo Invaders. V současnosti jsou X-Meni na výsluní. Po událostech zobrazených v minisériích House of X a Powers of X pobývají mutanti na živoucím ostrově Krakoa. Moderní série, ať už Immortal X-Men od Kierona Gillena, X-Men: Red nebo X-Terminators od Leahy Williamsové, sice kvalitativně pokulhávají, přesto stále přichází s neotřelými nápady a je z nich patrné, že svět X-Menů má stále co nabídnout.

Ze současných xmenských řad je skutečně co vybírat. Nicméně některou z moderních sérií zrecenzujeme až příště. Tentokrát se podíváme na zoubek komiksu X-Men: První třída: Nejsvětlejší zítřek, který česky vydalo nakladatelství BB Art v roce 2011. Stojí za pozornost, nebo byste se mu měli vyhnout obloukem?

X-Men: První třída: Nejsvětlejší zítřek je kolekcí osmi krátkých povídek zasazených do období tzv. první generace. V centru dění je pětice mutantských hrdinů: Cyclops, Marvel Girl alias Jean Greyová, Angel, Beast a Iceman. Jde o nadané teenagery, které má pod svými křídly profesor Charles Xavier. Společně zažívají různá dobrodružství, a kromě toho řeší každodenní strasti studentského života. Prostě život k nezaplacení!

O scénář se postaral Jeff Parker, zkušený scenárista, který má na kontě série jako Agents of Atlas nebo Hulk (hulkovské příběhy dokonce vyšly česky ve svazcích Hulk: Spálená země a Nejmocnější hrdinové Marvelu: Red Hulk). Jednotlivé povídky nejsou kdovíjak revoluční a mají téměř totožnou dějovou kostru. Na začátku sledujeme protagonisty v úplně obyčejné situaci (studium ve škole, snídaně, komunikování s programem Cerebro apod.). Něco se však zvrtne a hrdinové musí vyřešit nastalý problém. A zbytek vám asi docvakne. Kvalita je navíc poněkud kolísavá. V knize najdete kromě podprůměrných příběhů (souboj s Ymirem, povídka s opičím hrdinou aj.) také velice povedené (např. pátrání po Curtu Connorsovi, mutantské rande aj.) a ryze průměrné (úvodní povídka).

Zápletky sice ničím neoslní, mají však své kouzlo. Zejména musím ocenit přímočarost vyprávění. Každá povídka si udržuje solidní tempo a klidné momenty se plynule střídají s rychlejšími. Akční sekvence mají šmrnc a odlehčenost vyprávění ději prospívá. Humor, založený především na vzájemných interakcích mezi postavami, vám občas vykouzlí úsměv na tváři. A kupodivu nechybí ani zajímavé, scenáristicky funkční momenty, jež vám utkví v paměti (jmenoval bych např. pasáž odehrávající se na pláži, společné scény Angela se Scarlet Witch nebo bitva se Sentinely).

Za zmínku rovněž stojí hostování různých postav. Pokud si libujete v týmovkách a rádi sledujete různé marvelovské hrdiny bok po boku, tak si přijdete na své. Osobně bych vypíchnul společný příběh X-Menů a Doctora Strange, v němž je magické prostředí využito na maximum, dynamika mezi jednotlivými aktéry funguje brilantně a působiví záporáci mají něco do sebe.

O kresbu se z větší části postaral brazilský kreslíř Roger Cruz, jehož výrazný barevný styl neurazí, ale ani nenadchne. Panelování je na poměry superhrdinského mainstreamu solidní standard, postavy mají jednodušší designy a světlé barvy se k atmosféře vyprávění dokonale hodí. Cruzovou Achillovou patou jsou ovšem akční scény, které občas působí nedodělaně a velice odfláknutě, což je patrné kupříkladu v závěrečné potyčce s Ymirem. Mimo to svým dílem přispěl taky Paul Smith, jehož jednoduchý, nepříliš propracovaný styl mě příliš neoslovil.

Sečteno a podtrženo, X-Men: První třída: Nejsvětlejší zítřek je sbírkou příjemných mutantských povídek, které vás vrhnou zpátky do minulosti. Jeff Parker čtenářům naservíroval svižné, odlehčené a přímočaré příběhy. O žádnou revoluci rozhodně nejde. Nicméně pokud hledáte sympatická xmenská dobrodružství, je recenzovaný svazek určen přímo pro vás.

X-Men: První třída: Nejsvětlejší zítřek

Vydavatel:  BB/art
Svět:  Wolverine/X-men
Žánr:  Superhrdinské
Scénář:  Jeff Parker
Kresba:  Paul Smith, Roger Cruz
Vydáno: 2011

Přidat komentář