Obrázek uživatele Martin Novák

Bio

Stručné bio
Martin Novák (*1994) - Originálně vyučený číšník z Podkrkonoší. Nyní žije a tvoří v Brně. Dva roky studoval filosofii, ze školy však odešel, aby se mohl naplno věnovat psaní. Přivydělává si kavárenstvím, ochotničí ve studentském divadle a recenzuje pro Sarden.cz. Fantastice se věnuje od roku 2020. První povídka mu vyšla v antologii Můj první polibek (Knihy Dobrovský), další v českém science-fiction a fantasy měsíčníku XB-1 a horrorovém čtvrtletníku Howard. Mezi jeho literární úspěchy patří například dvojí vítězství v Ohnivém peru, obsazení prvního a třetího místa v Sardenských legendách, či umístění mezi finalisty soutěže Daidalos.
Co na sebe dál práskl/a:
Asociál. Introvert. Ve společnosti zaujímá funkci nezávislého pozorovatele.
Moje osobní / i jiné www stránky:
https://novakmartin.wixsite.com/portfolio

Historie

Členem již
6 měsíců 3 týdny

Moje příspěvky

Příběhy světského humoru a nadsázky, satirky, absurdní sci-fi z divokého západu, lyrické fantasy orgie i filosoficko-surrealistické pseudomýty o podstatě reality – to potkáte Na lovu kvizonů, v povídkářském debutu sazeče, grafika, překladatele a „starého nenadějného autora“ Jakuba Němečka.

V roce 1953 napsal Roald Dahl povídku Velký samočinný sepisovač. Vypráví o vědci, který tvrdí, že pravidla gramatiky se řídí fixními matematickými principy. Na základě poznání těchto principů sestaví stroj – samočinný sepisovač, pomocí kterého může jakýkoli člověk pouhým šlapáním pedálů a pohybem páček vyprodukovat libovolné množství té nejkvalitnější literatury. Nezávisle na vlastním spisovatelově talentu, samozřejmě.

Když se mi do rukou dostala první česky vydaná sbírka povídek americké autorky Lucy Taylor, Vztek a další příběhy, neměl jsem veliká očekávání. Kniha nás prý přesvědčí, že autorka patří mezi nejlepší hororové spisovatele současnosti. Přesto jsem ji otvíral s předsudkem, s jakým se stavím k většině hororů, které se na nás poslední dobou valí ze všech stran (a projekčních pláten) po tunách:

H. P. Lovecraft vskutku nebyl velký básník, pokud jeho verše budeme porovnávat s poezií jeho současníků (jako například s C. A. Smithem, který jej v mnohém inspiroval). V mých očích však jeho poezie kvality jeho povídkové tvorby dosahuje, neboť ji nejen doplňuje, ale také rozšiřuje a stává se tak nedílnou součástí proslulého mýtu Cthulhu, do kterého i současní mladí autoři stále přispívají novátorskou (i poetickou) tvorbou.