RECENZE: Stephen King, Žhářka
Článek od: Renata Staurovská - 17.05.2016
Dnes vám představíme jedno z klasických děl Stephena Kinga, a to Žhářku, kterou vydal už v roce 1981. O tom, že se jedná o velice povedený kousek, svědčí například její filmové zpracování z roku 1989 nebo fakt, že se u nás Žhářka dočkala už třetího vydání. Ještě jste ji nečetli? Dokážeme vám, že za přečtení rozhodně stojí.
Hlavními hrdiny Žhářky jsou osmiletá Charlie a její otec, Andy McGee. Ti společně utíkají před agenty Dílny, tajné vládní organizace, která je pronásleduje. Chtějí je polapit nebo zabít? To ani jeden z nich přesně neví a neodvažuje se domýšlet. Oba však ví, proč je pronásledují – Charlieini rodiče se jako studenti zúčastnili vládního experimentu, díky kterému získali nadpřirozené schopnosti, a jejich dcera je zdědila v mnohem větší míře, než si vůbec dovedou představit. Jejich zoufalý útěk je prokládaný vzpomínkami na minulost, vyčerpaná holčička usíná svému neúnavnému tátovi v náručí s neochvějnou důvěrou, že se vše vyřeší… a muži v zelených autech jsou blíž a blíž.
O tom, že Kingovi dětští hrdinové prostě jdou, nemůže být nejmenších pochyb, vzpomeňme například na Osvícení, Srdce v Atlantidě nebo Jakea, jednoho z hrdinů osmidílné Temné věže. Ani malá Charlie není výjimkou, její uvažování a potýkání se s problémy světa dospělých je naprosto věrohodné a čtenáři nemůžou jinak než si ji zamilovat. Bravurně napsanou hlavní postavu doplňuje našlapaný příběh, který nabírá neskutečné obrátky už od prvních stránek, je oživený flashbacky a částmi, kdy sledujeme pronásledování hlavních hrdinů z pohledu záporáků. Když k tomu přidáte dusivou a neúprosnou atmosféru ubíhajícího času, která Žhářku jako celek skvěle dokresluje, dostanete starou dobrou kingovku ve stylu Carrie nebo Osvícení.
Máte-li chuť na nějakou starší, klasickou knihu z pera mistra (už dávno ne pouze) hororu Stephena Kinga, věříme, že zrovna Žhářka bude skvělou volbou. Připravte se, hon na holčičku začíná…
Žhářka
Autor: Stephen King
Překlad: Ivan Němeček
Počet stran: 432
Vazba: Paperback
Nakladatelství: Beta – Dobrovský
Cena: 269 Kč
- Přidat komentář
- 10693x přečteno
Komentáře
Jana odpověděl/a v Trvalý odkaz
King
Vďaka tejto recenzii som si znova prečítala túto knihu a viete čo ma šokovalo??? nie príbeh ... ten poznám .. ale cena knihy - mám slovenské vydanie Nakladateľstvo Pravda v roku 1989 za 40Kčs (40 korún československých pre mladšie ročníky :-) ) nie nechcem písať môj názor na obsah knihy, ... len sa pozamyslieť nad dnešnou cenou kníh.... teraz cca 18 € u nás a u vás ?? neviem.....a potom že mládež nečíta......fakt smutné
Petr Simcik odpověděl/a v Trvalý odkaz
Nemyslím si že by to byl
Nemyslím si že by to byl takový rozdíl. Tehdy byly pravda knihy trochu levnější ale opravdu ne o moc a výběr byl doslova setinový. Krom toho já do svých cca dvaceti neměl vlastní knihu a přesto neustále četl, takže o ceně to snad ani není.
Pro srovnání:
2016
Kniha 18eur x 28 = 504 Kč průměrný plat v čr 26 287 Kč : 504 = 52 knih
1989
Kniha 40kč, průměrný plat v čsr cca 2400 Kč (1600 - 3200) : 40 = 60 knih
Lucie Koucká odpověděl/a v Trvalý odkaz
Já jsem si jako dítě knihy
Já jsem si jako dítě knihy kupovala, pamatuju se na tu rozkoš, když jsem si přinesla třeba nějakou dobrodružnou nebo výpravnou o Indiánech, jo to mě bralo, knihy i rudokožci. Pak jako dospělá jsem každý týden stála nehoráznou frontu a odnášela si komínek knih, což jsem finančně nepocítila (plat coby středoškolák po škole dle tabulek 1500, pak po roce 1900, což nebylo běžné) - dnes? Zbytečná debata.
Tereza Kadečková odpověděl/a v Trvalý odkaz
Taky si nemyslím, že je to
Taky si nemyslím, že je to jen v penězích. Spíš je to o tom, jestli rodiče vedou dítě ke čtení. Když jo, a dítě to pak baví, vyroste z něj mládež, které nevadí zajít si do knihovny. A pak si ve starším věku místo dvaceti triček koupit deset knížek.
Přidat komentář