RECENZE: Veronika Fiedlerová, Steny záhrobí

Článek od: ena - 14.01.2025

Veronika Fiedlerová je autorkou skvelej série s nekromantským vyšetrovateľom poistných udalostí Benediktom Klausnerom. Už sme si prečítali Pozdravy aj Ozvěny záhrobí a teraz sa máme možnosť začítať do posledného románu z tejto série s názvom Steny záhrobí. Predchádzajúca kniha sa končila dramatickými udalosťami. Bude zaujímavé sledovať, čo po nich nasledovalo...

RECENZE: Kronika smrti, antologie

Článek od: Madla Pospíšilo... - 08.01.2025

Antologie Kronika smrti, která vyšla v listopadu 2024 v nakladatelství Golden Dog, si vytyčila nesnadný úkol, seznámit tuzemské čtenáře s tvorbou nejen českých, ale i slovenských autorů. Povídky sestavil slovenský spisovatel Radoslav Kozák. Vzniklo třináct rozličných textů od patnácti spisovatelů (jedna z povídek je psaná duem autorů), které různým způsobem nakládají s motivem smrti.

Rudolf Pokorný o Čachtické paní

Článek od: Redakce - 21.12.2024

Rudolf Pokorný (1853-1887) patřil mezi ty české básníky, kteří v devatenáctém století navštívili Slovensko, a to v letech 1879, 1880 a 1885.
Výsledkem cest byla řada básní, které samozřejmě oslavovaly především přírodní krásy a rázovitý život zdejšího lidu. Pokorného však navíc zaujala i temná postava Čachtické paní.

RECENZE: Ludmila Svozilová, Achernar

Článek od: Alena Madla - 18.12.2024

Achernar jsem přečetla až po Zemři, Kaine, takže mě nepřekvapilo, že i zde jsem se absolutně ztratila. To se mi prostě v knihách této autorky děje. To ovšem nic nemění na faktu, že paní Svozilová psát umí. Umí vystavět zápletku, umí napsat dialogy. Píše bohatým jazykem, má skvělou slovní zásobu, postavy jsou uvěřitelné a živé.

ROZHOVOR: Honza Vojtíšek

Článek od: Madla Pospíšilo... - 03.12.2024

Víte, kdo je… rodák ze severomoravské Orlové, který však přesídlil do jižních Čech, kde již skoro třicet let žije, je též milovníkem papírových knih, asijské krásy, japonských jídel a vysokých kozaček.
Pokud jste poznali Honzu Vojtíška, smekám před vámi svůj pomyslný klobouk a za odměnu vám přináším rozhovor s tímto velice plodným autorem, matadorem tuzemského hororu, u něhož není nouze o překvapení.

ROZHOVOR: Tomáš Marton

Článek od: Madla Pospíšilo... - 28.11.2024

Rodák z tajemného městečka Duchcova má rád hudbu, přírodu, dobré filmy a hlavně četbu. V dětství jej zaujal pan Foglar, později Remarque a nyní řadí mezi své oblíbence Stephena Kinga, H. P. Lovecrafta, Kena Folleta, Dmitryho Glukhovského nebo Jamese Rollinse. I díky tomu tíhne k psaní hororových či dobrodružných příběhů. Věří, že v nich čtenář najde nejen napětí, ale i myšlenku. Psaní se věnuje od roku 2008, svá díla prezentoval prostřednictvím literárních serverů či elektronického časopisu Howard. Knižně debutoval textem Škvíra, který je také úvodní povídkou jeho prvotiny Ve spárech múzy.

RECENZE: Tomáš Marton, Ve spárech múzy

Článek od: Madla Pospíšilo... - 26.11.2024

Duchcovského rodáka Tomáše Martona prý čas od času do svých pařátů lapí múza a čile s ním obcuje. A výsledek takového skotačení si můžete aktuálně koupit ve všech dobrých i špatných knihkupectví či přímo na e-shopu nakladatelství Golden Dog.

RECENZE: Victor Sellés, Řeč ptáků

Článek od: Madla Pospíšilo... - 07.11.2024

Znáte ten neuchopitelný pocit po přečtení knihy, kdy se vám tisíce dojmů zadírají pod kůži a do hlavy a vy je nemůžete setřást? Přesně takový dojem ve mně přetrvává nyní, po dočtení Řeči ptáků, románu španělského spisovatele Victora Sellése, který letos vydal Golden Dog v překladu Petra Stejskala.

RECENZE: Mariusz Wojteczek, Balady vrahů a jiné povídky

Článek od: Madla Pospíšilo... - 23.09.2024

Ač narozen roku 1982 v Krakově, dnes žije Mariusz Wojteczek v Bělostoku. Sám o sobě tvrdí, že píše, protože neumí přestat. Ale protože se mu také daří publikovat, tato strategie mu dost dobře vychází. Jeho povídky vyšly v mnoha literárních časopisech a antologiích, vydal také sbírku Balady vrahů a další povídky (2018), kterou o šest let později vydalo v překladu Honzy Vojtíška nakladatelství Golden Dog. Miluje svou ženu, popkulturu a dobrou hudbu, je náruživým sběratelem knih, komiksů a desek.

RECENZE: Ramsey Campbell, Půlnoční slunce

Článek od: Madla Pospíšilo... - 15.09.2024

Ramsey Campbell je uznávaným autorem hororové literatury. Narodil se v Liverpoolu v roce 1946 a jeho dílo zahrnuje řadu povídek, románů a esejů. Jeho styl je charakteristický temnou atmosférou a výraznými, psychologicky velmi dobře propracovanými postavami. V češtině mu zatím vyšly dvě knihy – ve Fobosu sbírka povídek Děsivé důsledky a letos v nakladatelství Golden Dog román Půlnoční slunce.

RECENZE: Gregory A. Douglas, Hnízdo

Článek od: Madla Pospíšilo... - 26.07.2024

Gregory A. Douglas byl pseudonym Eliho Cantora (1913-2006). Cantor vykonával celou řadu rozličných povolání a uměleckých profesí. Byl obchodníkem, ale také spisovatelem, dramatikem, skladatelem a básníkem. Během svého působení v právním oddělení televize CBS se začal věnovat vlastnímu psaní. Své povídky publikoval v mnohých časopisech a získal za ně O‘Brienovu cenu. Psal také samostatné knihy a právě jeho románu Hnízdo, který se stal předlohou pro kultovní film z roku 1988, se budu věnovat v této recenzi.

RECENZE: Kristina Haidingerová, Očistec

Článek od: ena - 25.07.2024

Kto pozná tvorbu Kristíny Haidingerovej vie, že Očistec sú tri knihy „pod jednou strechou“. Romány o Violetoch začala totiž autorka písať už dávnejšie. Prvé dva, Ti nepohřbení a Děti Raumy, vyšli samostatne. Príbeh však bolo treba dokončiť, preto máme teraz v rukách Očistec, ktorý zahŕňa aj tretiu, poslednú knihu o týchto tajomných bytostiach.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Horor