RECENZE: Roman Bureš, Propast času
Článek od: Lucie Koucká - 22.02.2016
Letní Jihočeské ráno. Rusovlasá dívka vychází na balkón s úmyslem vypít si v klidu ranní kávu a pokochat se výhledem. Ani jedno se však nekoná.
Studentka archeologie Antonie nevěří očím, že jí zprostředkovávají realitu; pohled ven je jiný než byl večer. Jako by si Bůh vzal velice ostrý nůž a vztekle nařezal krajinu. Místo střech domů les, silnice, stejně jako domy, čistě odříznutá. Svět se radikálně změnil a už nic není takové jako bývalo, rázem jsou pryč všechny plány i starosti. Pro hrdinku začíná realná exkurze do historie a jedinečná příležitost ochutnat originální biopotraviny, pokud bude mít štěstí a dožije se večera. Jenže dívka s dnes neobvyklým jménem je velice chytrá a nemíní se jen tak vzdát. Nikdy by si nepomyslela, že se jí studium starověké latiny bude tak hodit, a že mrtvý jazyk je schopen zachránit živé. Lépe nemít na těle žádné kérky, ve středověku, který číhá za humny, to může být problém. Život je plný paradoxů, v jednu chvíli máte vše a ve druhé jde o život, za čas zase naopak.
Co se vlastně stalo? Časoprostor se zhroutil, časové linie se promíchaly, nikdy nevíte, jaká doba právě krajině vládne. Věřící mají jednoduché vysvětlení, za vším hledej Boha a toto je Jeho zkouška. Velký průser, tak si to pro sebe výstižněji nazval jeden z časových zbloudilců. Téma cestování v čase a interakce nesourodých hrdinů bývá časté v červené knihovně. Tohle rozhodně romantické čtení není, i když, stejně jako v životě, i zde se dočkáme vzájemné náklonosti, které však zdárně sekunduje vražedná nenávist. Na řadu přichází efektivní brutalita, lidé si nerozumí, a nejde jen o jazyk. Při čtení mrazí, jak je naopak myšlení vojáků napříč staletími podobné. Lidstvo spolu rádo, a se zápalem sobě vlastním, bojuje a důvod se vždycky najde. Silné osobnosti využívají situace a jdou si za vlastními cíli. Charismatičtí hrdinové, autorem velice dobře vykreslení, jsou zranitelní a leckdy smrtelně; každý do cíle nedojde. Mrtví se vrší a to doslova, přežijí jen silnější a chytřejší. Sledujeme mistry války, výborné stratégy, stejně jako přímočaré fanatiky ať už vojenské nebo náboženské. Pro někoho nastalo Nebe pro jiného Peklo, záleží na úhlu pohledu.
Příběh má několik linií, pohledy jednotlivých hrdinů se střídají, děj se zajímavě prolíná. Myšlenky hlavní hrdinky, výstižné a vtipné, jsou zvýrazněny kurzívou. Roman Bureš má obrovský záběr, zprostředkovává čtenáři setkání s lidmi z doby kamenné, římskými legionáři, obyvateli středověku, nacistickým wehrmachtem, našimi současníky, jako s lidmi z budoucnosti vzdálené i sedm století. Čtenáře čeká barvitá freska lidských charakterů napříč staletími. Nic moc se nezměnilo, blbec vždy zůstane blbcem, kdežto inteligence a pochopení bývá spásou. Z textu čiší autorova znalost historie (a psychologie) a živé i pravděpodobné vize budoucnosti. Vše působí velice autenticky, až naskakuje husí kůže. Pouze osmdesátá léta minulého století nebyla už tak ideově radikální.
Obálka, zvoleným písmem a barvami i samotný název románu jsou všední a nezajímavé jako z doby, kdy se knihy prodávaly samy a stály se na ně každý týden fronty. To už se neděje, propagace je nutností, většinou bohužel jen zajímavou obálkou. Kdybych Propast času viděla v regále, nesáhnu po ní a udělám tak hodně velkou chybu. Přijdu o strhující, nepředvídatelné a přitom zábavné čtení, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Propast času je po dlouhé době svěží vánek, ovšem s krůpějemi krve, na poli fantastiky. Pro mně nejlepší kniha minulého roku.
Roman Bureš, Propast času
Nakladatel: Euromedia Group - Knižní klub
Obálka: Ivan Brůha
Redakce: Anna Urbanová, David Dvořák
Rok vydání: 2015
Počet stran: 360
Rozměr: 133 x 206
Provedení: pevná vazba
Cena: 299 Kč
- Přidat komentář
- 17395x přečteno
Komentáře
Lucie Koucká odpověděl/a v Trvalý odkaz
Je to opravdu tak dobré, jak
Je to opravdu tak dobré (kupodivu), jak píšu. Tož lidé čtěte!
Monika Slíva odpověděl/a v Trvalý odkaz
No... kdo aspoň trochu
No... kdo aspoň trochu sleduje tvoje recenze, tak ví, že pochvala tohoto formátu podepsaná tvým jménem je sama o sobě podezřelá:-)
Občas se spolu skoro shodnem (co se knih týče)... ale stejně mi na mé vlastní čtecí eufórii většinou najdeš nějaký (pro tebe nestravitelný) zápor - už jen kvůli tomuhle si Propast budu muset přečíst:-D
Lucie Koucká odpověděl/a v Trvalý odkaz
Propast
Nemám co bych Propasti vytkla - kromě obálky. Už se mi to dlouho nestalo. Někdo knize vyčítá moc romantiky: kdyby jí tam bylo opravdu moc, nechválila bych, asi by se mi vracely žaludeční šťávy :-( Co se týče erotična; stejně jako popisů věcí s láskou spojených, je tam i protipól - sex násilný, což, vzhledem k situaci, lze očekávat. Vlastně všechno je tam dost reálné. No, přečti a uvidíš sama.
Asi je něco ve vzduchu (knižní jaro?), čtu další knihu a též jásám ...
parvitas odpověděl/a v Trvalý odkaz
čo tak trochu pozornejšie čítať? :)
Kniha sa mi tiež páčila, len ma zarazilo, keď v recenzii tvrdíte, že šťastie, že nemá kérku, ale ona práveže tetovanie má a v stredovekom väzení to vyslovene spomína: s.83: „Pak si s hrůzou vzpomněla na svoje vlastní tetování - na spirálovité obrazce v kříži.”, s. 84-85 „Ďábelské čáranice nad hýžděmi!”.
Lucie Koucká odpověděl/a v Trvalý odkaz
Máte pravdu. Děkuji za
Máte pravdu. Děkuji za upozornění, bystrý čtenáři - to se stane, když člověk ladí text a větu předělává a chyba je na světě! A ani autor knihy si toho nevšimne .
Monika Slíva odpověděl/a v Trvalý odkaz
Děkujeme za postřeh, tohle
Děkujeme za postřeh, tohle může fakt odhalit jen ten, kdo knihu skutečně četl:-)
Redakčně upraveno na správnou míru.
Lucie Koucká odpověděl/a v Trvalý odkaz
Čerstvá informace:
Čerstvá informace: nakladatelství přijalo druhý díl s podtitulem Císařovna k vydání a to už na podzim! Velice lákavá ukázka zde.
Přidat komentář