RECENZE: Brian James Freeman, Norman Prentiss, Děti Halloweenu

Článek od: Renata Staurovská - 23.11.2018

Halloween už je sice nějakou dobu za námi, proč si jej ale nepřipomenout? Ten čas, kdy se stírají hranice mezi světy živých a mrtvých a nadpřirozené bytosti se mezi námi prochází, jako by jim to tu patřilo. A vy máte jen neurčitý mrazivý pocit, že ta maska, kterou má na obličeji člověk stojící před vaším domem, je až děsivě reálná…

Přesně do tohoto ročního období se totiž vracíme spolu s Dětmi Halloweenu. Blíží se konec října a v bytovém komplexu Stillbrook žije na první pohled nenápadná, všední rodinka. Tatínek Harris pracuje jako údržbář a spolu se svojí manželkou Lynn vychovávají dvě děti, zamlklého Mattieho a všestranně nadanou Amber. Každý den, znovu a znovu vyřizuje otec rodiny nejrůznějšími požadavky ostatních obyvatel Stilbrooku a jeho správcové, od výměny pojistek a oprav ucpaných záchodů, až po roznos letáků a údržbu společných prostor. Práce je místy až ponižující a není proto divu, že Harris vůči ostatním nájemníkům pociťuje mírnou antipatii.
Když se komplexem roznese zpráva, že letošní Halloween bude zrušen, Harris i jeho děti se ani nepokouší skrývat své zklamání. Jakožto údržbář má ale klíče od skladovacích prostor, kde, jak moc dobře ví, je schována spousta ozdob z loňských oslav. Zmíní se o tom svému synovi, a tak se Stillbrook přece jen Halloweenu dočká. Ovšem v úplně jiné podobě, než by si jeho obyvatelé přáli…
A přitom to začíná docela nenápadně. Jedna strašidelná věc tady, druhá tam, ale přitom nic, co by se nedalo vysvětlit žertem nebo tím, že se místní děti na pokraji puberty prostě trochu vymykají kontrole. Poté však Harris nachází oběšenou mrtvolu v jednom z nepoužívaných bytů, a to už i čtenář cítí, že začíná přituhovat. Napjatá atmosféra graduje, děsivých výjevů přibývá a Halloweenská noc se nezadržitelně blíží.

Hororový román, který vzniknul spoluprací u nás prozatím neznámých spisovatelů Briana Jamese Freemana a Normana Prentisse, určitě není pro citlivé povahy. Již od samotného začátku tušíme, že nadcházející události prostě nedopadnou dobře, a to hlavně díky způsobu, jakým je kniha napsána. Deníkové záznamy střídají dopisy a zpovědi hlavních postav, většinu událostí sledujeme z pohledu první osoby. Autoři velice často využívají flashforwardu, což knihu příjemně oživuje a pomáhá udržet napínavou atmosféru. Zároveň se vyvarují detailních popisů a hrůzné scenérie, kterých jsou hlavní hrdinové svědky, spíše jen nastiňují. Dějová linie Dětí Halloweenu mírně pokulhává a namísto ztotožnění s hlavním hrdinou si spíše připadáte jako na horské dráze. Vezete se dolů do pekel duševní nepříčetnosti a tam, kde očekáváte výstup a rozuzlení, je jen brána ve tvaru obří rozšklebené halloweenské dýně a za ní tma. Ale ta jízda vlastně stála za to.

Děti Halloweenu vás nezklamou, pokud se po večerech rádi bojíte, nemáte příliš velká očekávání a nevadí vám otevřené konce. Napsané jsou velice zajímavým způsobem, a určitě se nejedná o typ hororové literatury pro mládež – naopak, atmosféru strachu této knihy nejvíce ocení právě rodiče. Rodiče, kteří čas od času neúspěšně zahánějí pochybnosti o svém manželství, kteří se neubrání myšlenkám, co asi tak vyvádějí jejich děti za zavřenými dveřmi, a co jim skutečně běhá hlavou, když si hrají. Právě tihle nejlépe pochopí, co znamená nápis na lavičce před bytovým komplexem Stillbrook - „Děti Halloweenu jsou všude a znají naše strachy.“

 

Děti Halloweenu
Autor: Brian James Freeman, Norman Prentiss
Překlad: Milan Žáček
Nakladatelství: Carcosa
Vazba: Pevná
Počet stran: 248
Cena: 200 Kč

Přidat komentář