RECENZE: Marjane Satrapi, Šitíčko

Článek od: Tobiáš Smolík - 17.06.2010

Jaká je další kniha autorky „nejlepšího iránského komiksu“?

Marjane Satrapiová žije v Paříži, ale pochází z Iránu. O dětství za tamního tuhého režimu vypráví její autobiografický komiks „Persepolis“. Výjimečný čtenářský ohlas, který ho provázel, dal vzniknout i filmové adaptaci. Animovaná „Persepolis“ získala cenu poroty na festivalu v Cannes, dva Césary (cena francouzské Filmové umělecké akademie) a nominaci na Oscara. U známého francouzského nakladatelství L'Association Satrapiové vyšlo dalších sedm komiksových knih, z toho tři i u nás. „Ajdar“ je pohádkový příběh pro děti, který vydala Mladá fronta, další dvě knihy („Kuře na švestkách“ a „Šitíčko“) čerpají stejně jako „Persepolis“ z reálií pro nás exotického Iránu a pro české čtenáře je připravilo nakladatelství BB art.

Satrapiová se k vytvoření „Persepole“ (název je podle starověkého Iránského města) rozhodla po setkání s Davidem B., francouzským komiksovým tvůrcem, který je známý svým šestidílným autobiografickým komiksem „Padoucnice“. Naivní, jednoduchou kresbou, pod kterou se ale odehrává silný osobní příběh, se inspirovala právě u Davida B. Forma tedy není ryze originální, ale rozhodně funkční.

„Šitíčko“ je komiks, i když není rozdělen do ohraničených okének a obsahuje i volné ilustrace a text (původně kompletně ruční, v českém vydání ale nahrazen příjemným fontem). Opustit komiksové políčka podle mě ale byla chyba, výsledek působí trochu chaoticky. Celá kniha je svěží a lehce čtivá, pobaví už úvodní historka o babičce, která se v milujícího prarodiče promění, až když zažene ranní „absťák“ trochou opia.

Dál se kniha odvíjí v duchu čistě ženské konverzace mezi autorkou, jejími příbuznými a kamarádkami. Jedná se o hovory u čaje, které se snad mohly odehrát kdekoliv na světě, nebýt absurdních iránských tradic a praktik, které vyplouvají při čtení na povrch. Na to odkazuje už samotný název knihy. V Iránu je předmanželský sex něčím nemyslitelným a „šitíčko“ je výraz pro chirurgické scelení panenské blány. Témata, kterými se kniha zaobírá, bývají v literatuře často tabuizovaná, ale vedle jednoduché stylizace působí samozřejmě.

Komiks tedy přináší další originální vhled do režimu a tradic Iránu. Autorka opět příběh nevymýšlí, ale pouze vypráví, přesto je pro mimo-iránské čtenáře zajímavý. „Šitíčko“ trochu působí jako doplněk k „Persepoli“, protože jeho příběh není ohraničen žádným rámcem ani se sám nikam neubírá. Oproti příběhově vystavěné „Persepoli“, kde čtenáře táhne dějová linie, je   „Šitíčko“ jen epizodickým rozšířením navázaným na postavy představené v předchozí knize. Cílová skupina komiksu je širší, než vypadá. Obrázková kniha pro děti to sice není, ale pobaví se u ní muži i ženy. Přesto potencionálním čtenářům na začátek doporučuji „Persepolis“.

Šitíčko
/Broderies/
Satrapi, Marjane

Nakladatel: BB art
Překladatel: Richard Podaný
Obálka: Marjane Satrapi
Redakce: Irena Grusová, Hana Musilová
Rok vydání: 2008
Počet stran: 136
Rozměr: 140 X 195
Provedení: hardback
Cena: 249 Kč

Přidat komentář