RECENZE: Justin Cronin, Přechod

Článek od: Jana677 - 06.01.2011

Konečně přišla! Poštou... není to totéž, jako mazlit se s ní v knihkupectví, ale recenzentský výtisk za tu drobnou formální nedokonalost stojí. Nedočkavými prsty sápu balík, než se mi podaří najít nůž a přestat si lámat nehty v marném počínání. Z krabice na mě vykoukne luxusní přebal a už ji držím! Obdivuji atmosférickou obálku s atypickou, efektní technikou tisku. Spokojeně rozměrnou bichli potěžkávám, kontroluji tuhost papíru i hustotu sazby. Svou závislost (úchylku, chcete-li) demonstruji ještě zabořením ciferníku mezi stránky; nozdrami nasaji jemnou vůni „Eau De New Book“ a blaženě přivírám oči. První dojem je naprosto vynikající. S napětím odkládám přebal a zaujímám pohodlnou horizontální pozici, abych mohla posoudit to nejdůležitější: obsah. Připravil Justin Cronin, profesor angličtiny z Houstonu, své nové čtenářce dechberoucí příběh, nebo budu jen vlažně listovat a proklínat den, kdy jsem se rozhodla na takhle objemném špalku testovat svou schopnost napsat recenzi? Zrak mi opět zabloudí k přebalu, ignoruji pochvalná slova Stephena Kinga, jen se pohledem na hypnotizující obrázek lesa nechávám ukonejšit v příjemné předtuše nevšedního zážitku.

Uběhly tři týdny a já se s vámi s radostí podělím o čerstvé dojmy. Těch 21 dní jsem strávila v drsném apokalyptickém světě a nerada se z něj vracela ke každodenním povinnostem. Název knihy „Přechod“ (The Passage) je naprosto charakteristický; román popisuje konec světa, jak jej známe, a jeho vstup do jiné fáze, změnu lidských bytostí v cosi odlišného, cosi mezi životem a smrtí, a v neposlední řadě i duševní proměnu hlavních hrdinů, jejich pátrání po vlastní identitě a osudu.
Začínáme na území USA kdesi v nedaleké budoucnosti a seznámíme se s děvčátkem, které je pro zápletku klíčové. Amy je výjimečná holčička a navzdory zoufalým snahám své matky má neradostné, až příliš krátké dětství. Už v této úvodní fázi se plně projevuje autorův smysl pro detail, potřeba dát čtenáři pečlivě nahlédnout pod pokličku lidské psychiky. Osobně mi v překladu nesedělo zdrobňování, jaké by se hodilo spíše do dětských knížek - konkrétně výraz „tatínek“ namísto prostého „otec“ či „táta“. Nicméně veškeré počáteční stylistické prohřešky a nedokonalosti brzy buď zmizely, nebo jsem je přestala vnímat - zcela pohlcena příběhem.
Formou e-mailových dopisů se dočteme o expedici v bolivijské džungli, kde je nalezen neznámý virus. Virus, jehož účinky na lidský organismus jsou zajímavé pro armádu. V dalších dějových liniích sledujeme putování malé Amy, práci agenta FBI Wolgasta a jeho parťáka Doyla, poznáme třeba jeptišku Lacey nebo uvězněného vraha Cartera, nakoukneme do tajného výzkumného střediska a tamních praktik. Zkrátka na mnoha frontách a prostřednictvím mnoha lidí, živoucích charakterů – žádných plochých figurek, můžeme vnímat začátek konce, nadcházející apokalypsu. Blíží se doba viráků, skokanů, lítačů, čmoudů, zářivek... upírů.

Knižní trh je na můj vkus přesycen romány o těchto tvorech noci; jak se objevují další a další, reaguji obvykle obrácením očí v sloup, ale Cronin na to jde naštěstí jinak, rafinovaněji, syrově a bez romantizujících prvků. Zde nenarazíme na pobledlé manekýny a jejich milostné problémy s nadrženými adolescentkami. Do děje nezasáhnou ani hrůzu nahánějící rumunští aristokraté s alergií na česnek a s neútulnou rakví místo pohodlné postele. Croninovi viráci jsou bytosti nelidsky silné, rychlé a krvelačné, ovšem prezentováni jsou spíše jako ztracené duše; strach jde ruku v ruce se soucitem.
Pokud vám mohu doporučit, snažte se v první třetině knihy k postavám příliš nepřilnout, jakkoliv to v případě některých může být těžké. Cronin vám totiž po 230 stranách podtrhne koberec tím, že přesune děj o stovku let kupředu. Budete si muset zvykat nejen na nové uspořádání světa, ale také na nové hrdiny. Můžeme polemizovat nad životaschopností malých komunit lidstva a jejich schopností čelit děsivým a početným šikům nepřátel tam, kde předtím selhaly milióny jiných a lépe technicky vybavených. Nic to však neubere na atraktivitě fascinujícího rozboru jedné z těchto izolovaných komunit, na jejím každodenním fungování a mezilidských vztazích. V postkatastrofické budoucnosti nám bude hlavním průvodcem Peter, mladý člen Hlídky, který mi časem začal silně připomínat Tolkienova Froda Pytlíka. Ano, správně, nestrávíme veškerý zbývající čas na omezeném území kdesi v Kalifornii, budeme s Peterem a jeho společenstvím přátel putovat divočinou i zdevastovanými městy Spojených států, poznávat, hledat a snad i zachraňovat svět. Dočkáte se dobrodružství i akce, stále však bude mít navrch aspekt lidské psychiky, vzájemné lásky i nevraživosti, motivace jednání, duševní a duchovní stránka.
Příliš se mi nedařilo smířit s nadpřirozenými prvky v příběhu: se všemi těmi vnitřními hlasy, nevěrohodnými náhodami, s onou božskou rukou, co hrdiny postrkuje jako loutky - na úkor reality. Věřící čtenáři třeba nebudou soudit tak přísně a uvidí v tomto mystickém pozadí klad. A možná jim bude vyhovovat i závěrečná (dle mého názoru poněkud kýčovitá) sladkobolnost.

Co dodat? Pokud budete číst s minimem informací o románu, mohla by vás ke konci zaskočit jeho neuzavřenost. Knihu sice lze číst samostatně, mnohé ovšem zůstane nedořešeno. Cronin „Přechod“ naplánoval jako trilogii a na druhý díl si ještě nějaký ten rok, dva, tři počkáme. Jste-li ctitelé postapokalyptických vizí o zpustošeném světě se zbytky lidstva, kde je nutné o přežití bojovat, nezbývá než tento momentální nedostatek akceptovat a spěchat do knihkupectví pro velmi hutnou a chutnou porci literatury.

Přechod /The Passage/
Cronin, Justin

Nakladatel: Euromedia Group - Knižní klub
Překlad: Jana Jašová
Obálka: Miloslav Disman
Redakce: Dana Winklerová, Martina Bekešová, David Dvořák
Rok vydání: 2010
Počet stran: 688
Rozměr: 155 x 235
Provedení­: hardback
Cena: 399 Kč


Knihu si můžete zakoupit a další zajímavé informace o ní zjistit na stránkách Knižního webu...

Přidat komentář