RECENZE: Jiřina Vorlová (ed.), Mlok 2016
Článek od: elho_cid - 11.11.2016
Rok se s rokem sešel, Jiřina Vorlová zase obeslala kruh statečných porotců a podařilo se jí, s pomocí dobrých lidí a přes nepřízeň osudu, dostat na pulty obchodů dalšího Mloka. V době, která nepřeje knihám a povídkové sborníky přímo stíhá ranami osudu, se tohle úsilí musí ocenit. Někdo by měl Jiřinu nominovat na Nobelovu cenu za literaturu.
Ačkoli literárních soutěží je u nás jako máku, k CKČ láká dlouhodobá tradice otištění vítězných prací ve sborníku. A to by mělo mít na kvalitu příspěvků pozitivní dopad. Práce jsou v kategoriích mikropovídka, krátká povídka, povídka a novela, daných počtem stran. U povídek je publikováno pět od každé kategorie, mikropovídky tři, vítězná novela jen jedna.
Mikropovídky jsou spíše delší vtipy a o to v nich jde, také o nápad a pointu. Nejvíc se mi nápadem a zpracováním líbila mikropovídka Milá paní Schwartzová Toma Hadravy.
V krátkých povídkách jsem měl problém najít svého favorita. Všechny vykazovaly znaky nedotaženosti, nebo nedomyšlenosti. Budu předstírat, že neznám výsledky a zvolím za nejlepší tu s hororově snovou atmosférou A jeho plášť byl z ptačích per… od Petra Bělohrada. Obchodník se sny bere a dává, na původ zboží se ho nikdo neptá – povídka klidně mohla být delší. K nápadu a atmosféře by se slušelo přidat ještě pořádnou zápletku, takhle je to jen střípek ze zajímavého života snokupce. Příznivce zaklínačů potěší Jezero spících andělů Jonáše Jenšovského, pocta Sapkowskému, ze které mám ale pocit zmařeného potenciálu. Pod spinodálou od Hanuše Steinera se pyšní originálním nápadem, ale přiznám se, že na mě byla love story z oblasti materiálového inženýrství trochu těžké téma. Můj táta vodník Martina Drtiny a Jsem Korin, mág od Vladimíra Němce balancují na hraně pohádky a v jiných soutěžích by možná byly diskvalifikovány.
V královské kategorii delších povídek tentokrát dominovaly autorky. Jako nejlepší musím vypíchnout Hlavní chod Barbory Vrobelové, na který jen tak nezapomenu a jméno autorky si také zapamatuji. Pokud bude pokračovat v tomto duchu, jistě si vybojuje místo mezi legendami této soutěže, jako jsou Vilma Kadlečková nebo Jan Oščádal. Horor o invazi lidožroutů se dá napsat buď jako směšná banalita, nebo jako druhý Spalovač mrtvol. A k tomu neváhám její povídku přirovnat. Místy trochu neopracovaný, ale diamant.
Líbil se mi i Zákon smečky od Jitky Ládrové, ale… Nějak nemůžu spolknout, že staví na mnohokrát vyvrácené, ale přesto stále populární teorii o hierarchii vlčí smečky. Zahrada od Veroniky Barborkové je příjemná scifi o tom, že každá utopie má i odvrácenou tvář, která se může na někoho zašklebit docela dystopicky. Udělala mi radost, žánrově čistých optimistických scifi není nikdy dost. Kamila Minaříková uspěla s Nekromantkou, což je divoká, téměř nepřetržitá akce v originálním fantasy světě. Něco jako kdyby se Zelazny snažil psát jako Žamboch. Naposledy jmenuji Doteky hrůzy, doteky štěstí od Kateřiny Vágnerové. Přes nepopiratelně slušný styl mě mix holocaustu a potterovského fanfiction spíš znechutil, než pobavil. Dovedu přijmout vtipy na téma Šoa, ale hloupá a nelogická fikce z tohohle období je pro mě přes čáru.
Konečně se dostáváme k novele. Nachové pustiny od Michala Sirotka se zdánlivě drží osvědčeného postapo schématu – poslední enklávy lidské civilizace se pomalu hroutí pod náporem oživlých mrtvých a nájezdy banditů. Postupně se ale dobereme k příčinám apokalypsy a vidíme za ní zajímavý příběh. Novela ukazuje, že téma invaze zombie se dá pojmout inovativně a nenudí – čtenář má tendenci Sirotkovým lidským hrdinům i padouchům rozumět a fandit.
Letošní Mlok krásně vystihuje podstatu soutěže – hledání nových talentů a jejich vynášení na pulty obchodů. Když finalistům vydrží elán a nápady, možná se právě jim povede resuscitovat náš knižní trh.
Jiřina Vorlová (ed.) – MLOK 2016
Nakladatel: Nová Vlna
Obálka: Miroslav Dvořák
Doslov: Vilma Kadlečková
Počet stran: 463
Brožovaná, dop. cena 276Kč
- Přidat komentář
- 9398x přečteno
Komentáře
V první řadě bych byl rád,
V první řadě bych byl rád, kdyby si recenzent pořádně přečetl moje jméno, než ho zvoře. Ale to je detail, se kterým se setkávám často...za druhé - Jezero spících andělů nemá se Sapkowským nic společného kromě použití pojmu zaklínač...který není Sapkowského výtvorem a má i jiné významy než Bílého vlka. Trochu mě mrzí, že tuzemský čtenář vidí v každém zaklinači hned Geralta, v každém bílém čaroději hned Gandalfa a v každé kouzelné hůlce hned Pottera. Přitom Telminger nepoužívá Znamení, není to mutant, nezabije ani jednu nestvůru, jeho magie funguje zcela jinak a během textu se s nikým nevyspí:-) This is getting annoying...
Jméno...
Očividně to ani nikdo nesleduje, když po více jak týdnu je tvoje jméno v článku stále stejně zvorané... Redaktor by se měl stydět... Nehledě možná i na edit článku v rámci tvé poznámky... zzz...
Vaše jméno jsem za kolegu
Vaše jméno jsem za kolegu opravil, do dalších úprav recenze si netroufám, neb jsem ji nepsal. Nenese už pojem "zaklínač" konotace, které má díky Sapkowskému? Těžko se to nabourává – ostatně podobně jako představa elfů. Před Tolkienem o nich nikdo nesmýšlel jako o vysokých a vznešených bytostech… a po Tolkienovi o nich nikdo nesmýšlí jinak než jako o vysokých a vznešených bytostech (přestože zrovna u Sapkowského jsou zobrazeni odlišně, stejně jako třeba u Pratchetta /Dámy a pánové/ nebo u Susan Clarkové /Jonathan Strange a pan Norrell/).
Díky. Ano, konotace tam jsou
Díky. Ano, konotace tam jsou a například u čtenáře je to pochopitelné. U recenzenta bych čekal trochu hlubší úvahu nad textem než zaklínač=Sapkowski, zvláště při absenci čehokoli dalšího, viz předchozí komentář. Osobně mě to irituje, protože Jezero prostě pocta Sapkowskému není, na druhou stranu to krásně ukazuje stereotypy v myšlení, takže se povídka stává trochu detekčním textem tohoto sklonu.
Ano, konotace tam jsou
OK, většinu textu komentáře to smazalo, tak znova. Za opravu díky. Ano, konotace tam jsou, u recenzenta bych ale čekal trochu hlubší úvahu nad textem než zaklínač=Sapkowského fanfikce, pocta etc, zvláště při abenci jakéhokoli dalšího propojení. Osobně mě to lehce unavuje, protože Jezero prostě se Sapkem nemá co dělát. Na druhou stranu se ale ten text stává detektorem právě tohoto způsobu myšlení, což není k zahození
Přidat komentář