RECENZE: Ondřej Jireš (ed.), Hvězdy české sci-fi

Článek od: Lament - 24.01.2011

Dalo by se říct, že titul Hvězdy české sci-fi, vydaný minulý rok, poněkud nepříjemně zavazuje. Evokuje totiž pocit, že by se autoři ve sbírce obsažení měli pořádně vytáhnout, ba dokonce překročit vlastní stín. Ondřej Jireš vyzval pětici zkušených matadorů a legend, aby předvedli, jak se dokážou ohánět perem.

Ondřej Neff se přirozeně uchýlil do světa svého arkadského cyklu, který kdysi započal Měsícem mého života. Prázdniny v mezisvětě jsou typické pro jeho tvorbu. Akční sci-fi s detektivní zápletkou je rozhodně jeho parketa. Kuba Nedomý se tentokrát připlete k vraždě, ze které je nakonec podezřelá Su. Kubovi tedy nezbývá, než se za pomoci Dědka Čucháka ujmout vyšetřování. Přestože těžiště kvality tvorby pana Neffa už nějaký ten pátek vězí v románech, touto novelou jakoby se vracel do časů, kdy hrály prim jeho kratší práce. Servíruje nám šťavnaté a zábavné dobrodružství, které bez nadsázky patří k tomu nejlepšímu, co arkadský cyklus nabízí.

Vladimír Šlechta je velice oblíbený jako autor fantasy z oblasti Krvavého pohraničí, dost příznivců však má i jeho sci-fi cyklus o kyborgizovaném Oggerdovi a jeho „družině“. Chcípnout jako pes je jednou z jejich eskapád. Hraje v ní roli starý výzkumný ústav uprostřed lesů. Ačkoliv přesnější by snad byl termín šlechtitelská stanice. A zatímco tato novela nepřináší nic nového, co se autorského stylu týče, je to originální a výstřední zápletka, která vám na dlouho uvízne v hlavě, a troufám si říct, že i skoro přehluší i vynikající dojem z děl ostatních Šlechtových kolegů v antologii.

Scifíčka Jaroslava Velinského jsou velice specifická, aniž by jakkoliv ztrácela na žánrovosti. Dala by se popsat jako mix science-fiction a klasické dobrodružné literatury, nápaditě ochucená lehounkým přídechem viktoriánské doby. Ghebrthouxwnlck patří do cyklu o Christym Bigsovi. A k čemu jinému se může investigativní novinář připlést, než k vyšetřování zločinu? Tvorba pana Velinského je už dlouho jaksi konstantně „svá“ a kvalitní. I tato novela se podobá delikatesní pralince, kterou si čtenář chce vychutnávat pomalu a dlouho.

Jako dokonalý kontrapunkt k Jaroslavu Velinskému působí živel jménem Jiří W. Procházka. K radosti mnohých nám v Hvězdách nabízí pokračovaní svého famózního kyberpunkového cyklu Rox´ n´ Roll. Při blackoutu z minulé povídky povstal Bejby. Rox a Roll s ním teď mají plno práce – je totiž v tom nejhorším věku, a navíc se bláznivě zamiloval. Adrenalinový mix vysokého a nízkého, přehršle fórků, popkulturních odkazů a filmových obrazů, to vše s citem proloženo básněmi klasiků… Nedokážu si představit nic, co by lépe vystihovalo obsah termínu postmoderní fantastika. A Rox´ n´ Roll je nejméně tak dobrý jako předešlé povídky tohoto cyklu, ne-li lepší.

Vilma Kadlečková pak opět vrací sbírku do klidnějších vod. Řadě čtenářů není její jméno možná tak známé, nicméně v minulosti dokázala, že patří k velice kvalitním autorům, ačkoliv může být pro běžného čtenáře trošku méně stravitelná. Je ovšem příjemné vědět, že se Ondřej Jireš neobával zařadit do své antologie i poněkud náročnější text, a ještě příjemnější by bylo, kdyby další následovali jeho příkladu. Lunapark Luna  je sice dosti nabitý flashbacky a typicky ženskou propracovanou psychologií postav, ovšem paní Kadlečková dokazuje, že umí i napětí a akci. Ostatně novela je v podstatě špionážním dramatem, takže k ní napětí patří.

Když se ohlédneme za sbírkou, jasně vidíme, že celá pětice autorů bohatě dostála svým měřítkům kvality, a že stvořila jedny z nejlepších, ne-li vrcholné epizody svých cyklů. Ba co víc, každému jednomu z nich se podařilo vyhnout se svým obvyklým nešvarům, mají-li nějaké. Prázdniny v mezisvětě frčí jak závodní auto po dálnici, bez rozvleklosti, bez překombinovanosti. Jaroslav Velinský opět dokazuje, že nepatří do starého železa, a že je autorem přístupným i mladším generacím. Vilma Kadlečková se dokázala zase o kus přiblížit řadovému čtenáři, aniž by ztratila na mimořádných kvalitách. Jiří Procházka je prostě svůj, ale tentokrát zase o něco víc a o něco lépe. Vlastní stín pak zjevně překročil Vladimír Šlechta, jehož životní nadhled, promítající se do delikátně ironických námětů jeho tvorby, dosáhl v povídce Chcípnout jako pes svého prozatímního vrcholu. Přes tato tvrzení však musíme brát v úvahu, že science fiction cykly (a to nejen u nás), bývají prakticky vždy lehkým akčním čtivem, jako takové jsou psány a svou formou zavazují i budoucí pokračování. Bylo by tedy nepřiměřené čekat od Hvězd české sci-fi, přes všechny superlativy, kterých se tu dopouštím, něco víc, než jen profesionální a invenční zábavu.

Nezanedbatelná je i úprava sbírky. Pevná vazba se u nás už stala v případě větších projektů milým standardem, stejně tak i vkusná obálka či přebal. Hvězdy české sci-fi se však pyšní i vnitřními ilustracemi od pětice našich prestižních ilustrátorů, jejichž styly jsou tak citlivě přiřazeny k jednotlivým povídkám, že jejich spojením vzniká skutečné umělecké dílo, vhodné pro bibliofily.

Z výše uvedeného je zjevné, že antologii Hvězdy české sci-fi by si měl přečíst každý nadšenec do science fiction. A že jste ještě něco ze zmíněných cyklů nečetli? Nevadí. Doženete to, až dočtete Hvězdy.

Hvězdy české sci-fi
Jireš, Ondřej (ed.)
Nakladatelství:Triton, Argo
Obálka: Lukáš Tuma, Tomáš Havelka
Ilustrace: Jiří Grus, Karel Jerie, Lubomír Kupčík, Karel Zeman, Martin Zhouf
Počet stran: 515 stran, vázané
Rok vydání: 2010
ISBN: 978-80-257-0270-3
Cena: 378 Kč

Komentáře

Pro mne byla jednoznačným vrcholem (jinak celkově velmi dobré) sbírky povídka V. Kadlečkové (která se mimochodem jmenuje Lunapark Luna, ne Legendy o argenitu).

Děkuji za upozornění, v korekturách mi to nějak uniklo. sad Pro mě to bylo všechno těsně, Šlechta opravdu vyhrál o fousek tím šíleným nápadem. Kvalitativně jde o vzácně vyrovnanou sbírku. 

Zuzana "Lament" Kocurková

Pro mne byla sbírka zklamáním. Neffova povídka mi přišla "jakoby bych to už četl" - prostě ze stejných surovin i geniální kuchař uvaří jen omezený počet jídel - a zde bylo tohoto počtu nejspíše již dosaženo. Totéž platí pro Velínského. Výtečný byl Šlechta - jako vždy. Pro styl psaní JWP nějak nemám buňky - chyba je jistě na mé straně - takže se mi to holt nelíbilo. A Vilma Kadlečková ... taky to není můj šálek čaje - navíc mi to tak nějak přišlo, že příběh by se docela obešel bez scifi rekvizit.

Chyběl mi pocit úžasu, překvapení, druhé plány, možnost se zamyslet a vnímat dopad díla. Tohle všechno a ještě víc mi loni splnila zejména sbírka Čerpadlo 6. Zároveň se nadmíru líbilo i Lament, takže se dá říci, že právěp odobná sbírka uspokojí všechny čtenáře. Lament má pravdu, že bez znalosti předchozích textů jsem nijak odvázaný být nemusel. Co vy, Juro? Četl jste předchozí díly cyklů? Samozřejmě oceňuji, že se u Hvězd jedná o výborně zvládnutou editorskou práci.

No, od Neffa jsem z cyklu Arkádie přečetl všechno, Velínského Biggse taky (první byl tuším v Roboti a androidi) - a právě proto mi přišlo, že téma nebo autoři se nějak vyčerpali; JWP mi nesedí, takže ho nečtu, a Vilma Kadlečková - kdysi jsem se probil pomezím Eternaalu a řekl si, že stačilo. Naopak se mi líbí Šlechta - je stále na vzestupné fázi křivky.

Přidat komentář