Už dlouho jsem nečetla knihu s tak skvěle vykresleným světem plným zajímavé magie, rodinných dramat, klanových bojů a rivality a nečekaných zvratů, jako se to podařilo Fondě Lee v úvodním díle trilogie The Green Bone Saga – Jade City, v češtině jako Nefritové město. Tato kanadská spisovatelka s asijskými předky tu nabízí sice pomalejší vstup, ovšem hutná atmosféra Žanlungu vás pohltí natolik, že ho budete opouštět jen neradi.
Eléonore Devillepoixová nastavila svou prvotinou Bezvětrné město laťku nesmírně vysoko. Druhý díl duologie na sebe naštěstí nenechal dlouho čekat. Jeho počáteční stránky vedou čtenáře do děje následujícího jen pár dní po událostech knihy první.
V pondělí 3.11.2022 v knihkupectví Fantasya potkáte autorku téhle blankytně modré knihy a můžete si nechat podepsat čerstvě pokřtěnou její zbrusu novou fantasy knihu.
„Šváb, nic netuše, vleze do domečku a až příliš pozdě zjistí, že tam není sám a že to, co voní, není samička, ale chemicky vyrobený atraktant. Chce se otočit a utéct, ale nemůže, protože nožičky má přilepené k podlaze. Uhyne tam, uvnitř pasti. Což je nesporná výhoda této metody hubení – nemusíme sbírat mrtvé šváby po příbytku.“
Takto začínají Lovci Švábů, dystopický román herce a scénáristy Matěje Dadáka.
Pre všetkých fanúšikov fantastických svetov R. J. Bennetta je dobrou správou, že je dostupný ďalší z autorových skvelých románov, Čaropisci. Zavedie nás medzi obyvateľov Tevane, ktorí žijú pomerne pohodlne vďaka zvláštnej úprave predmetov, zvanej skribovanie. Len zásluhou skribovania drží toto mesto pohromade.
Autorka románu Eléonore Devillepoixová vystudovala filozofii a pracuje v Evropském parlamentu. Právě znalost politického prostředí dala autorce munici pro vytvoření hutného systému moci, pletich a lobismu jako pozadí pro magické dobrodružství. Ústředním motivem knihy je hledání Arčina původu. Kdo vlastně je ta nezlomná dívka? A odkud vzala takovou porci síly a nadání?
Jestli někdo umí čtenáře navnadit, překvapit, způsobit chvilkový zkrat mozkových buněk – či mu dokonce přivodit pocit, jestli se náhodou nezbláznil –, tak je to rozhodně Tamsyn Muirová, novozélandská autorka série Zapečetěná hrobka.
První díl plánované série Devátá, Gideon Devátá, od novozélandské autorky Tamsyn Muir nabízí neotřelý příběh protkaný hned několika žánry – nechybí zde slušná porce sci-fi, trocha fantasy a hororu či zapeklitá detektivní zápletka. Kromě působivé obálky kniha zaujme i anotací, která slibuje nadupanou nekromantickou jízdu. U českých čtenářů se sice nevyjímá příliš vysokým hodnocením, ale moje čtenářské srdce si získala téměř hned. Proč že to vlastně?
Shara Komaydová napĺňa svoje politické sny a snaží sa civilizovať a povzniesť Kontinent. No jej plány sa nestretávajú s takou podporou, akú by potrebovala. Situácia vo Voortyaštane sa teraz dosť skomplikovala, preto Shara požiada o pomoc starú priateľku, generálku Turyin Mulagheshovú. To, čo začalo ako jednoduchý prípad stratenej agentky, nabralo obrátky, aké nikto nečakal...
Bohovia odjakživa sídlili na Kontinente. Naplnili ho zákonmi, mágiou aj blahobytom. Obyvatelia Kontinentu mali pocit, že by mali vládnuť svetu. No Saypur sa proti nim vzbúril. Nasledoval strašný a krvavý konflikt. Bohovia boli zabití mocným Kaiom a Kontinent pokorený. Čo bohovia stvorili sa rozpadá a mágia postupne mizne...
Je to už dávno čo objavili sklenit. Odvtedy sa udialo veľa vecí. Väčšina sveta sa stala neobývateľnou a po útoku vojsk z Nížin sa zo vznešeného národa sklenárov stali otroci. V nimi postavených mestách namiesto nich žili obyvytelia z Nížin a vládli dosadení fajovia.
Nedávno tady na Sardenu proběhla vcelku živá diskuze na evidentně nesmrtelné téma objektivita / subjektivita v recenzích. Že s tím hned v té následující (tj. v téhle) recenzi budu tak bojovat, to jsem tedy netušila…