Mladá kanadská spisovatelka Kim Fu debutovala románem Pro dnešek jsem kluk (2014), který se rychle dočkal nadšených ohlasů i množství literárních cen. Na její první povídkovou sbírku tedy byla kladena velká očekávání. Také se s vydáním nesl otazník, jak se autorka po niterném románu s transgender tématikou vyrovná s fantaskními náměty.
Srdce tajgy se prezentuje jako historický fantasy román. Velkou fantastiku ale nečekejte, spíše mystiku s náznaky nadpřirozena, které však zůstává otevřené interpretaci (za mě blíže magickému realismu).
To, že elfové nejsou jen samé sluníčko, mír a láska, nám ukázalo mnoho autorů. Ať už vezmeme Salvatoreho Drizzte, temné elfy v Marvelu, Total War, Elden Scrolls, Warhammeru nebo ve strategii Heroes of Might and Magic VII. Všude tam jsou vyobrazováni jako bytosti s tmavou nebo naopak velmi světlou až bílou pletí, tmavými vlasy a nejlépe fialovýma očima. Obvykle mají rádi tmu a pohybují se v podzemí nebo jeskyních. Aby toho nebylo málo, tak většinou to jsou záporáci, v tom lepším případě antihrdinové. Do tohoto pěkného, úhledného a mírně emo balíčku letos přihodila svůj pohled i česká autorka Marie Domská.
Rituál vyšel v roce 2019 a o tři roky později následovalo pokračování s názvem Trojice. Za tímto počinem stojí manželé Šíkovi. Jan Marek aktuálně vyučuje na Masarykově univerzitě v Ústavu baltistiky a jazykovědy, Lenka se naplno věnuje třem krásným dětem. Společně hrají a zpívají v kapele Ertha a aktuálně intenzivně pracují na třetím pokračování, jež bude podle jejich slov uzavřením celé série.
Na pokračovanie románov Střípky času a Pán čarodějů sme si museli chvíľku počkať. No oplatilo sa. Príbeh Jany, ktorá dokáže ovládať čas, sa zamotal a zdramatizoval oveľa viac, ako by sme si na začiatku pomysleli. Kým v prvej knihe bola Jana len naivným dievčaťom, ktoré vychovávala skôr ulica ako večne opitá matka, v druhej spoznala lásku a zistila, že môže byť milovaná a dôležitá. Už nemá dôvod iba prežívať, chce žiť. V románe Spomínky na zítřek je z nej žena, ktorá dokáže mnoho obetovať a bojovať so životom aj s ľuďmi o svoje šťastie a vyrovnávať sa s ranami, ktoré utŕžila...
Už dlouho jsem nečetla knihu s tak skvěle vykresleným světem plným zajímavé magie, rodinných dramat, klanových bojů a rivality a nečekaných zvratů, jako se to podařilo Fondě Lee v úvodním díle trilogie The Green Bone Saga – Jade City, v češtině jako Nefritové město. Tato kanadská spisovatelka s asijskými předky tu nabízí sice pomalejší vstup, ovšem hutná atmosféra Žanlungu vás pohltí natolik, že ho budete opouštět jen neradi.
Eléonore Devillepoixová nastavila svou prvotinou Bezvětrné město laťku nesmírně vysoko. Druhý díl duologie na sebe naštěstí nenechal dlouho čekat. Jeho počáteční stránky vedou čtenáře do děje následujícího jen pár dní po událostech knihy první.
V pondělí 3.11.2022 v knihkupectví Fantasya potkáte autorku téhle blankytně modré knihy a můžete si nechat podepsat čerstvě pokřtěnou její zbrusu novou fantasy knihu.
„Šváb, nic netuše, vleze do domečku a až příliš pozdě zjistí, že tam není sám a že to, co voní, není samička, ale chemicky vyrobený atraktant. Chce se otočit a utéct, ale nemůže, protože nožičky má přilepené k podlaze. Uhyne tam, uvnitř pasti. Což je nesporná výhoda této metody hubení – nemusíme sbírat mrtvé šváby po příbytku.“
Takto začínají Lovci Švábů, dystopický román herce a scénáristy Matěje Dadáka.
Pre všetkých fanúšikov fantastických svetov R. J. Bennetta je dobrou správou, že je dostupný ďalší z autorových skvelých románov, Čaropisci. Zavedie nás medzi obyvateľov Tevane, ktorí žijú pomerne pohodlne vďaka zvláštnej úprave predmetov, zvanej skribovanie. Len zásluhou skribovania drží toto mesto pohromade.
Autorka románu Eléonore Devillepoixová vystudovala filozofii a pracuje v Evropském parlamentu. Právě znalost politického prostředí dala autorce munici pro vytvoření hutného systému moci, pletich a lobismu jako pozadí pro magické dobrodružství. Ústředním motivem knihy je hledání Arčina původu. Kdo vlastně je ta nezlomná dívka? A odkud vzala takovou porci síly a nadání?
Jestli někdo umí čtenáře navnadit, překvapit, způsobit chvilkový zkrat mozkových buněk – či mu dokonce přivodit pocit, jestli se náhodou nezbláznil –, tak je to rozhodně Tamsyn Muirová, novozélandská autorka série Zapečetěná hrobka.
První díl plánované série Devátá, Gideon Devátá, od novozélandské autorky Tamsyn Muir nabízí neotřelý příběh protkaný hned několika žánry – nechybí zde slušná porce sci-fi, trocha fantasy a hororu či zapeklitá detektivní zápletka. Kromě působivé obálky kniha zaujme i anotací, která slibuje nadupanou nekromantickou jízdu. U českých čtenářů se sice nevyjímá příliš vysokým hodnocením, ale moje čtenářské srdce si získala téměř hned. Proč že to vlastně?