Vyhlašujeme anketu Kniha roku Sardenu 2023

Článek od: Jan Křeček - 01.01.2024

Poprvé jsme anketu Kniha roku Sardenu vyhlásili v roce 2015. Od té doby se stalo mnohé: zanikly Ceny ASFFH, fantastika čím dál víc proniká do „mainstreamu“ (a snad se vloni natrvalo usídlila se samostatnou kategorií i v rámci cen Magnesia Litera), vlastní anketu Kniha roku už nemají jen Lidové noviny a Sarden, ale i Deník N – i když s trochu jiným konceptem… prostě je vše jinak. A to mluvíme jen o fantastické literatuře. Ale jakkoliv může tato anketa působit jako „malá“, pořád ještě věříme, že má výpovědní hodnotu, a proto se donkichotsky pouštíme do dalších bojů s větrnými mlýny (zdravíme stejnojmenné nakladatelství!). Znovu jsme oslovili osobnosti české fantastiky, na které máme kontakt, znovu budeme rádi, pokud se touto cestou najdou čtenáři s rozhledem v oblasti fantastické literatury a touhou podělit se o své tipy. Chcete-li se zapojit, není nic jednoduššího. Napište nám dle instrukcí níže. I vám je určen e-mail, který jsme rozeslali první den v roce 2024 a jehož obsah je následující:

Vážená paní, vážený pane,

i letos si dovoluji oslovit Vás s anketou Kniha roku Sardenu. Prosím o následující:

1. Jmenujte jednu až tři knihy z oblasti fantastiky, které jste v roce 2023 četli a které Vás zaujaly.
2. Chcete-li, přidejte krátký komentář.
3. Zmiňte, pokud jste se na knize jakkoliv podíleli (autorsky, redakčně, překladem, korekturami…).
4. Uveďte své jméno a „hodnost“, tedy jak chcete být uvedeni (např. spisovatelka, redaktor, fan, překladatelka…).
5. Odpovědi zašlete do 6. února 2023 na adresu redakce@sarden.cz  (letos poprvé na novou redakční adresu, ale i kdybyste se náhodou spletli a poslali nám vaše tipy na tu starou, kterou máte uloženou v mailu, nic se neděje, i tak se k nám vaše tipy v pořádku dostanou)

Budu rád za jakoukoliv odpověď (včetně „Nechci být takto oslovován/a, vyřaďte mě z databáze kontaktů“). Zároveň budu rád, pokud tento e-mail rozšíříte mezi další osoby, které by dle Vašeho mínění měly do ankety zasáhnout a na které jsme si třeba nevzpomněli nebo na ně nemáme kontakt.
Pokud Vás nezajímají detaily, zde můžete přestat číst.

VŠECHNY ODPOVĚDI BUDOU PUBLIKOVÁNY. Jde o anketu, doporučení lidí, kteří se v žánru orientují, dalším lidem. Nejde o ceny, o žebříček, o „nejlepší knihy roku“. Cílem ankety je vytvořit síť zajímavých knižních tipů (pokud možno za právě uplynulý rok, ale ne nutně).

Jak bylo řečeno, zveřejněny budou všechny komentáře. Pro snazší orientaci v tom, co považují oslovení přispěvatelé za podstatné, zveřejníme také „výsledky“ – tedy v anketě nejčastěji zmiňované tituly. Z pochopitelných důvodů započteme do výsledného součtu pouze ty knihy, na kterých se přispěvatelé nepodíleli, a ty tituly, které vyšly v roce 2023 v češtině v prvním vydání. Pokud bude tipů víc než tři, započítáme první tři z výčtu. Pokud bude zmíněno, že danou knihu přispěvatel nedoporučuje, samozřejmě nebude do výsledků započítána, ale nedoporučující komentář bude zveřejněn.

Vzhledem k tomu, že Sarden je založen na dobrovolné práci, nejsme schopni jakkoliv honorovat ani případné vítěze ankety, ani respondenty. Spoléháme v tomto na Vaši dobrou vůli. Pokud nám do ankety přispějete, budeme to brát jako souhlas se zveřejněním odpovědi. Vezměte, prosím, na vědomí, že příspěvky mohou být redakčně kráceny a upravovány.

Pro zájemce a z inspiračních důvodů odkazuji na dřívější ročníky:


2022 – komentáře
2022 – výsledky
2021 – komentáře
2021 – výsledky
2020 – komentáře
2020 – výsledky 
Kniha roku pětiletky 2015–2019 – komentáře
Kniha roku pětiletky 2015–2019 – výsledky
2019 – komentáře
2019 – výsledky
2018 – komentáře
2018 – výsledky
2017 – komentáře
2017 – výsledky
2016 – komentáře
2016 – výsledky
2015 – komentáře
2015 – výsledky

Zde najdete článek a diskuzi o smyslu a formátu ankety (z února 2018).

S pozdravem a přáním dobrého roku 2024

Jan Křeček

Přidat komentář