UKÁZKA: Myší hlídka 1: Podzim 1152

Článek od: Redakce - 30.05.2016

David Petersen vytvořil obraz středověku ve světě myší. „Hlídka“ byla skupina vybraných bojovníků (myší a myšáků), která chránila cesty před predátory a pomáhala vytvořit bezpečný svět pro život. Příběh z podzimu myšího roku 1152 nás ale přivádí na začátek napínavého vyšetřování. Trojice přátel při plnění běžného úkolu odhalí zrádce. Na vlastní pěst se pustí do pátrání. Stopy přitom vedou do vlastních řad. To už je ale čtenář, bez ohledu na věk, pohlcen vyprávěním o odhodlání a dramatických bojích za správnou věc.

Autor komiksu „Myší hlídka“ nevyhledává krutost, zároveň však zbytečně nezměkčuje. Součástí příběhu je i smrt, ale násilí tu není adorováno. Jako bychom prožívali rytířské legendy, kde nad bolestí vítězí romantika a smysl pro čest.

S myšími hrdiny se tak ocitáme na pomezí špionážního thrilleru a Tří mušketýrů.

Klasické a detailní kresby posilují intenzitu a napětí příběhu. Svou precizností a hloubkou – nejen výtvarnou, ale i vypravěčskou - může práce Davida Petersena připomínat Tolkienova Pána prstenů.

Přestože hlavními postavami Myší hlídky jsou tři myšáci, kniha se nezaměřuje na čtenáře - chlapce. I malé čtenářky mohou v komiksu najít svůj vzor ve statečných bojovnicích nebo velitelkách celých jednotek.

Velkou předností komiksu Davida Petersena jsou jasně vykreslené charaktery, včetně slabých stránek myších osobností. Děti se tak přirozeně dozví, že nikdo se superhrdinou nerodí a i nejlepší bojovník může vše snadno pokazit, když je zbrklý.

Petersenova sága o skupince statečných myší se rozvinula z jednoduché úvahy o tom, že tito hlodavci by mohli mít svébytnou kulturu. Mladý výtvarník ji začal promýšlet a splétat napínavé příběhy.

Komiksy o Myší hlídce obdržely řadu cen v mnoha zemích světa. Dostaly například několikrát Cenu Willa Eisnera a časopisem Wizard byla Myší hlídka vyhodnocena jako nejlepší nezávislá dobrodružná kniha roku 2006. Server IGN.com ji navíc ocenil jako nejlepší nezávislou knihu a byla také bestsellerem podle listu New York Times.

Komiksy přitom David Petersen původně nechtěl vydávat masově a většinu z nich věnoval své ženě Julii.

Mimořádnou péči věnovalo knize i nakladatelství Comics Centrum. Vydalo ji v atraktivním a přitom málo obvyklém čtvercovém formátu. Překladu se zhostil Jan Kantůrek, známý z práce na sérii Zeměplocha a příbězích barbara Conana. Vysokou úroveň překladu podtrhuje i to, že se Kantůrkovi podařilo nalézt české ekvivalenty jmen, které v sobě nesou původní dynamiku postav a zeměpisných názvů.

David Petersen: „Myší hlídka 1: Podzim 1152.“

Z anglického originálu „Mouse Guard: Fall 1152“ přeložil

Jan Kantůrek, v roce 2016 vydává nakladatelství Comics Centrum

První vydání, vázaná s přebalem, 204 barevných stran, MOC 699 ,-

(u nakladatele s výraznou slevou)

Nakladatel doporučuje pro čtenářskou kategorii 9+

http://www.comicscentrum.cz/9788088152088-mysi-hlidka-1-podzim-1152.html

David E. Petersen (1977) je americký komiksový tvůrce, který se nejvíce proslavil svou sérií „Myší hlídka“. Vystudoval výtvarné umění na Michiganské univerzitě.

Přidat komentář