LITERATURA: Anketa Cen Akademie SFFH

Článek od: Anonym - 15.05.2013

V sobotu 18. 5. od 15 hodin v rámci pražského knižního veletrhu Svět knihy proběhne udělování Cen Akademie sci-fi, fantasy a hororu za rok 2012. Pojďme si po nominacích prvního kola anketou připomenout, jak tipovali nakladatelé samotní...

Pro srovnání s výsledky prvního kola hlasování nabízíme výsledky ankety, kterou jsme udělali mezi vybranými českými nakladateli a uveřejňovali ji ve dnech 5.–15. 3. na facebookové stránce ASFFH.

Nakladatelé odpovídali na otázku: "Kterou z knih žánru sci-fi, fantasy či fantastického hororu, které jste vydali v roce 2012, byste sami ohodnotili jako nejlepší?"

Za nakladatelství ALBATROS odpovídala Karolina Medková:

  • "Pokud bych měla volit za nakladatelství Albatros, tak by to určitě v loňském roce byla kniha O DÍVCE, KTERÁ OBEPLULA ČAROZEM V LODI VLASTNÍ VÝROBY od Catherynne M. Valenteové."

Za nakladatelství ARGO odpovídal Milan Gelnar:

  • „Jakožto moudrý muž nemám z této otázky žádný strach a už ve své první větě předznamenávám, jaká bude vlastně odpověď. Tou nejlepší fantastickou knihou za minulý rok nemůže být v Argu nicjiného než STRACH MOUDRÉHO MUŽE od Patricka Rothfusse, jedna z nejočekávanějších fantasy posledních několika let. A že to čekání stálo za to, autor nám naservíroval tisíc stran textu a i mudrc by měl z tupého úderu touto knihou pořádně nahnáno. Pokud jste ještě románům Patricka Rothfusse nepropadli, pak si před jejich koupí raději vezměte pár dnů volno, protože jinak vás v práci budou hledat marně…
  • Z původních českých knih je mým favoritem letos MONDSCHEIN, románová prvotina Ondřeje Štindla. Tenhle dystopický román je zajímavý mj. i proto, jak si pohrává s pravidly žánru: často odkazuje na zahraniční (a snad i české) klasiky, ale přitom nabízí silný a původní příběh i působivě vystavěnou atmosféru. Třešničkou na dortu jsou pak výtečné ilustrace Josefa Bolfa.“

Za nakladatelství BROKILON odpovídal Robert Pilch:

  • "Juraj Červenák: ZLATO ARKONY I"

Za nakladatelství EPOCHA odpovídal Zdeněk Pobuda:

  • „Jiří Pavlovský: MAGIE PRO KAŽDÉHO“

Za nakladatelství FANTOM PRINT odpovídali Libor Marchlík, Jiří Popiolek a Martin Fajkus:

  • „Jedna kniha z padesáti určitě zvolit nejde, a tak vybíráme tři, které se od sebe žánrově docela liší, a jednu jako bonus: Robin Hobb: ŠÍLENÁ LOĎ za klasickou fantasy Larry Correia: LOVCI MONSTER S. R. O. za akční fantastiku Ilona Andrews: MAGIE KRVE za paranormální romance, ke které připojujeme M. T. Majar: ZNAMENÍ VLKA, také za paranormálky, zde navíc v ryze českém balení.“

Za KNIŽNÍ KLUB a ODEON odpovídali Martina Bekešová, Petra Diestlerová, Vojtěch Staněk a Jindřich Jůzl:

  • „Pokud bychom museli jmenovat jen jednu knihu, byl by to odeonský titul Haruki Murakami: 1Q84. Chceme-li však zastoupit nejrůznější subžánry fantastiky, pak - za dobrodružnou fantastiku G. Brown: ČERNÝ DÉŠŤ - za fantasy E. Morgensternová: NOČNÍ CIRKUS a D. Polanski: LÉČBA OSTROU BŘITVOU - za fantastické horory A. Stevensová: OKŘÍDLENÁ DUŠE a C. Stroud: NICEVILLE“

Za nakladatelství LASER-BOOKS odpovídal Martin Šust:

  • "Odpovídat na otázku, která kniha z celoroční produkce je nejlepší, to je skutečně nevděčná úloha. Pokud bychom to vzali dle prodejů, pak by se do popředí dostali kupříkladu Andrzej Pilipiuk a Kevin Hearne. Pokud bychom brali nejlepší nové tváře, rázem by se mezi sebou rvali Edita Dufková, Paul Melko a Hannu Rajaniemi. Tahouny uplynulé sezóny byly tradičně i Dan Simmons, William Gibson a China Miéville. A to si máme vybrat jen jednu knihu? Pak tedy to nejlepší na závěr – volíme antologii NEJLEPŠÍ SCIENCE FICTION A FANTASY 2011 editora Jonathana Strahana. Ještě lepší výběr než ten loňský, plno oceněných prací a nových i osvědčených tváří, sami nechápeme, kolik skvělých autorů a hlavně nápadů se Jonathanovi podařilo vecpat na necelých šest set stran. Na letošní výběr se těšíme jako vyprahlý poutník po poušti na blížící se oázu!"

Za nakladatelství MLADÁ FRONTA odpovídaly Lucie Šavlíková a Zuzana Machková:

  • „Do ankety bychom za českou fantasy pro děti a dospívající jmenovaly knihu Renaty Štulcové RAFAELOVA ŠKOLA: TANCE NÁG (druhý díl série) a za překladovou knihu Carrie Ryan: VLNY ZMÍTANÉ SMRTÍ – druhý díl trilogie.“

Za nakladatelství STRAKY NA VRBĚ odpovídal Michael Bronec:

  • „To je těžké, pro mě jsou ty knihy opravdu trochu jako děti; a navíc netoužím, aby se naštvali autoři, které nezmíním. :-) Možná bych je tedy mohl vzít plošně a jmenovat Pána světla, ale dost mých loňských knih má viditelné klady: Sierra Down: PÍSNĚ VĚTRU - jsou fakt divné z hlediska zpracování. Tomáš Bandžuch: VE SLUŽBÁCH REPUBLIKY - je opravdu hodně zajímavé, jak to napsal politolog; taky dost příjemně úspěšné na trhu. Žoldnéři fantazie – DOBRÉ ZPRÁVY ZE ZÁHROBÍ - je srdeční záležitost a tu soutěž dělám 14 let; povídky jsou tradičně kvalitní Jan Dobiáš: AŽ NA KRAJ SVĚTA - téměř neprodejné, ale úžasné drobnokresba. Daniel Tučka: UMRLČÍ TANEC - hodně promakaně napsané, nevtíravě intelektuální a samozřejmě PÁN SVĚTLA v mém geniálním překladu. Jak si z toho má jeden vybrat?“

Za nakladatelství TALPRESS odpovídal Vlastimír Talaš:

  • "Za Talpress by to mohl být CHROMÝ BŮH od Stevena Eriksona. Skvělé zakončení rozsáhlé ságy! Kdybych mohl dva tituly, tak i ŠŇUPEC od Terryho Pratchetta... A kdyby tři, tak i ANATÉM od Neala Stephensona..."

Za nakladatelství TRITON odpovídal Staso Juhaňák:

  • "Connie Willisová: ...O PSU NEMLUVĚ"

Zdroj: www.asffh.info

Přidat komentář