LIDÉ: Andrzej Pilipiuk, Věšet může každý (Jakub Vandrovec – svazek pátý)

Článek od: Anonym - 07.07.2010

Trvalo to celých pět let. Dlouhých pět let bez drsného humoru, který nám svým neopakovatelným způsobem přinášel exorcista alkoholik Jakub Vandrovec. Až nyní se nakladatelství Laser-books chystá vydat novou knihu pod názvem Viset může každý. Populární Jakub Vandrovec se vrací, aby vymetl veškerou nečistou pakáž, která se u nás mezitím vyrojila...

Když se nepřátelské armády perou u tvého domu, když Zelení mstitelé vstupují do akce a silná egyptská kletba hrozí všem a všemu, objeví se On. Není superhrdina, nadčlověk, nezachraňuje lidstvo ve jménu vyšších cílů. Poznáte ho snadno. Holínky, vaťák, ušanka a ta specifická… vůně? Nejtypičtější hrdina polské fantastiky. Opilec, exorcista… prostě Jakub Vandrovec. Vrací se ve velkém stylu!

„Viset může každý“ je další kniha o této kultovní postavě. V typicky „vandrovcovských“ povídkách poznáte jedno z jeho válečných dobrodružství, dozvíte se, kdo jsou „Zelení mstitelé“ a vyslechnete odbornou přednášku. Autor konečně odhalí pravé jméno Baby Jaby a ukáže zhoubné následky kocoviny. Poprvé se také ukáže, že existoval někdo, kdo dokáže vypít víc než Jakub Vandrovec. Ale nebyl to člověk, takže se nepočítá. A nakonec… nakonec poznáte sílu opravdové egyptské kletby.

* * *

Tento výbor textů o Jakubu Vandrovcovi je důkazem hrdinovy překvapivé, ale promyšlené a důsledné evoluce. Objevil se na stránkách knih jako pijan a flákač. Říká se o něm, že když si u lékaře postěžoval na bolest břicha a doktor se s hrůzou zeptal: „Pil jsi voňavky?“ Jakub odpověděl: „Jo, a nepomohly…“. Teď tu máme podnapilého – Jakub totiž není nikdy úplně sťatý – šaška, vzdělance i vtipálka. A co je nejdůležitější – dech má možná děsný, ale srdce zlaté, a bez váhání zachraňuje svět, kterému hrozí strigy, upíři a… Lenin!

EuGeniusz Dębski

Stálo za to čekat na nový díl povídek o Vandrovcovi. Jakub bojuje s Unií, s nebeskými silami, Vladem Naražečem a pokouší se zrušit kletbu egyptského boha Amenhotepa, na jehož straně stojí Lenin a Dzeržinski, což je opravdu něco!

Romuald Pawlak

* * *

INZERCE

Prodám chaloupku na kuří nožce s hypotékou. V ceně očkování proti ptačí chřipce. • Prodám koště s vystřelovacím airbagem. Nízká spotřeba. Funkční. • Levně prodám zásobu nových osikových kůlů. I s kůlokuší. • Proti alergii na světlo a česnek. Broušení špičáků gratis. • Nabídka Last minute! Volná místa do podsvětí levně přenechám. Lenin. • Magisterské diplomy jako originální. Pro zájemce o prezidentské křeslo sleva. • Celodenní ochrana. Zkušenosti z práce v extrémních podmínkách. Anděl strážný Jakuba Vandrovce. • Tuning aparatury na pálení alkoholu. Garance 120 % síly. • Kurz sebeobrany. V programu mj. hod hráběmi, stavění barikád, lákání půjček. Školení vedou zkušení specialisté.

* * *

ANDRZEJ PILIPIUK (*1974)

Polský autor fantastiky, narodil se 20. března 1974, původním povoláním archeolog. Do žánru vstoupil povídkou „Hiena“ (1996, č. Hyena-Čaroděj Ivanov/Laser-books 2003) v časopise Fenix. Jde o vůbec první publikovanou příhodu věčně opilého exorcisty Jakuba Vandrovce, celý cyklus pak vyšel dnes už v šesti knihách: Kroniki Jakuba Wędrowycza (2001, č. Kroniky Jakuba Vandrovce/Laser-books 2002), Czarownik Iwanow (2002, č. Čaroděj Ivanov/Laser-books 2003), Weźmisz czarno kure... (2002, č. Vezmi černou slepici/Laser-books 2003), Zagadka Kuby Rozpruwacza (2004, č. Záhady Kuby Rozparovače/Laser-books 2004), Wieszać każdy może (2006, česky Viset může každý/Laser-books 2010) a Homo bimbrownikus (2009). V Polsku i u nás se dočkaly mimořádného čtenářského ohlasu. Samozřejmě nejde o jediný autorův cyklus, počátkem jeho druhé románové série byla úspěšná povídka „Kuzynki“ (Science Fiction #16/2002, česky Ikarie 3/2004), za kterou si poprvé a prozatím naposledy vysloužil Cenu Janusze Zajdla. Následně ji rozvedl do úvodního dílu trilogie Sestřenky: Kuzynki (2003, č. Sestřenky/Laser-books 2005), Księżniczka (2004) a Dziedziczki (2005), v níž se Pilipiukův drsný humor mísí s alchymií a informatikou. Čtrnáctiletý Pavel, hrdina trilogie Norweski dziennik (Norský deník): Ucieczka (2005), Obce ścieżki (2006) a Północne wiatry (2007) se místo očekávaných nudných prázdnin stane svědkem zabití agentů KGB a následně je odeslán do pochybného bezpečí za polárním kruhem, kde dojde i na setkání se ztřeštěným vnukem Jakuba Vandrovce. Dosud nejrozsáhlejším Pilipiukovým dílem je románová série Oko Jelenia (Jelení oko): Droga do Nidaros (2008), Srebrna Łania z Visby (2008), Drewniana Twierdza (2008), Pan Wilków (2009) a Triumf lisa Reinicke (2010), na jejímž počátku se k zemi řítí roj meteorů a konec světa je otázkou pouhých minut. Nečekejte však příběh o hrdinné vesmírné výpravě, která má za úkol katastrofu odvrátit. Pod pseudonymem Tomacz Olszakowski pokračuje v i u nás dobře známé populární sérii dobrodružství pana Auťáka. Zbývá jmenovat také samostatné tituly, ať už jde o román Operacja Dzień Wskrzeszenia (2006) či sbírky povídek mimo Vandrovcův cyklus 2586 kroków (2005), Czerwona gorączka (2007) a Rzeźnik drzew (2009). Některé z těchto kratších prací vyšly i česky v časopise Ikarie (4, 8/2005) a v antologii Polská ruleta (ed. Pavel Weigel, Laser-books 2003).

Autorovy oficiální internetové stránky naleznete na adrese http://pilipiuk.valkiria.net/ a za zmínku jistě stojí i české stránky http://www.vandrovec.net/.

Komentáře

konečně, konečně pořádná knížka od pořádného autora o pořádném hrdinovy. To to muselo trvat 5 let ??????!!!

Přidat komentář