RECENZE: Kristina Haidingerová, V rozkvětu

Článek od: Madla Pospíšilo... - 09.08.2022

V pořadí čtvrtou novelu edice Zrnka temnoty z nakladatelství Golden dog pro čtenáře napsala Kristina Haidingerová, známá temně fantaskními příběhy, v nichž se snoubí různé žánry.
Prolínání žánrů je jasně patrné i v novele V rozkvětu, která rozpracovává autorčinu povídku Zahrada.

Jak už název původní povídky napovídá, čtenář se spolu s hlavní hrdinkou, dívkou Soňou, dostane díky výhře knihy stereogramů do místa, které připomíná zahradu šíleného surrealistického malíře. Soňa je obyčejná dívka, lehce baculatá a s nízkým sebevědomím, která se stará o těžce nemocného otce. Je toho na ni příliš a chce si zlepšit náladu dvojitým rande v baru s přiléhavým názvem Vážka. Zvláštní místo se zvláštním jménem je plné nejen alkoholu, ale i nevázaného sexu a hlavní hrdinka se zde necítí zrovna dobře. Nechce však kazit zábavu a tak, zatímco si její kamarádka užívá nevázanaých milostných chvilek, Soňa s novým přítelem Martinem čeká na výsledky tomboly. A ejhle, zdá se, že se na ni konečně usmálo štěstí. Vyhrála hlavní cenu. Nadšení však střídá zklamání, když dívka zjišťuje, že výhrou je kniha stereogramů. Je naštvaná a má sto chutí divnou knihu zahodit. Její přítel Martin jí však poradí, jak se má do 3D obrázků dívat. A pak se začnou dít věci.

První seznámení s podivuhodnou zahradou dívku ohromí a zanechá ji na těle nesmazatelnou stopu. Soňa chce divotvorný svět blíže prozkoumat. Stačí jeden pohled a je vtažena  do šíleného světa nadržených oživlých rostlin, hmyzáků schopných přejímat cizí hlas i barvu či znásilňujících pavouků, čímž příběh dostává až nepříjemně reálné kontury líznuté dost drsným body hororem.

Tahle novela mi až magickou prací s imaginací připomněla velmi tematicky podobnou a s žánry si hrající Trávu od Anyi Martin, kterou jako první publikaci vydal a přeložil Roman Tilcer ve svém nakladatelství Medusa.
V obou příbězích to doslova žije a bují květinami a zvláštními tvory, kteří se snaží být souputníky a společníky obou hlavních hrdinek. Nic tu však není takové, jako se na první pohled zdá.


V rozkvětu Kristiny Haidingerové je však více temna. Nejen toho žánrového, hororového, ale i opravdového, které zaživa požírá podivnou barevnou zahradu a přináší zkázu i knize samotné, i hlavní hrdince, která je uvnitř ní uvězněná. Podaří se Soně zachránit nádherný a hrozivý svět a zároveň samu sebe, nebo zvolí útěk? Podaří se jí vymanit se z oslnivě krásné, ale velmi nebezpečné knihy s oživlými rostlinami a hmyzem?

To už si musíte přečíst vy sami. Pokud máte rádi bizarní fantaskní příběhy s výraznými prvky erotiky a hororu, budete nadšeni.

V rozkvětu

Kristina Haidingerová

Vydáno: 2022, Golden Dog
Počet stran: 96
Jazyk vydání: český
Edice: Zrnka temnoty (4.)
Ilustrace/foto: Zdeněk Svoboda
Autor obálky: Michal Březina
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-88067-53-5
Cena: 179 Kč

Přidat komentář