Kina vrací úder aneb co nás (SNAD!) čeká do konce roku

Článek od: Frecerick - 31.07.2020

Koronavirová pandemie hýbe světem – jak tím naším, tak tím filmovým. Nové zprávy o odkládání filmů na dobu určitou i neurčitou na nás chrlí internet každým dnem, a proto se může stát, že za pár dní bude tento článek neaktuální. Momentálně to však s otevíráním kin a s premiérami filmů vypadá následovně: začněme s Čínou, se kterou je to trochu složitější, neboť ta se o otevření kin pokusila již v březnu, kdy jich bylo otevřeno 500, ale netrvalo to ani deset dní a tato kina byla znovu uzavřena. Nyní není oznámeno přesné datum, kdy by mělo k hromadnému otevření kin v Číně dojít, a tak strašák v podobě ztráty tržeb z Číny, země s největším počtem kin, stále žije. Totiž ať chceme nebo ne, o osudech filmů rozhodují především tržby, a kdyby se nejnovější snímky měly obejít bez čínských milionů, mohlo by to negativně ovlivnit situaci ohledně případných pokračování. V USA mělo dojít k postupnému otevírání kin do poloviny července. Stejně tak je tomu i ve Spojeném království, a ve zbytku Evropy nás kinaři vpouští do sálů již od začátku června s posledními otvíráky do konce července. V České republice mohou někteří šťastlivci s pobočkami CineStaru poblíž chodit na filmy už od května, zatímco společnost Cinema City otevřela až 25. června.

Ale co se bude promítat? Zatím se do kin vracejí filmy z dob před koronavirem, tedy filmy, které byly ke zhlédnutí jen krátce. Určitě se taky dočkáme několika starších a oblíbených filmů s větší šancí na obnovu příjmů, bez kterých se bude kinařům dařit jen těžko. Zajímavou zprávou je, že studio Disney oficiálně dalo zelenou filmu Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder v aktualizované 4k verzi. Promítání v kinech zatím potvrdilo jen Spojené království. Po tomhle všem se ale konečně můžeme těšit na odsunuté projekty.

13. srpna to měl odpálit Christopher Nolan svým novým snímkem Tenet, ale kvůli pandemii došlo zase k posunu, který pro nás však není, díkybohu, nijak razantní. Z nejnovějších zpráv totiž víme, že se studio Warner Bros. rozhodlo vypustit film dřív do zemí, kde je koronavirová situace poměrně klidná a na ústupu, takže se u nás můžeme těšit na Tenet 26. srpna, zatímco v Americe, kde se momentálně koronavirus opět rozmáhá, má zatím stanovenou premiéru na 3. září. O nové Nolanovce toho víme pramálo –  většina fanoušků se shoduje na tom, že půjde o hrátky s časem – ale nenechte se zmást, nejde o žádný navazující snímek na Nolanův Počátek z roku 2010. V tomto letním blockbusteru se ukáží jména jako John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson a nesmí chybět ani Michael Caine, pro kterého půjde již o osmý film režiséra Nolana, ve kterém si zahrál.

27. srpna dorazí do kin Noví mutanti, snímek, který je v produkci od roku 2015 a od té doby se potýká s jedním neštěstím za druhým. Jde o poslední film, který ještě bude spadat mezi X-Meny od 20th Century Studios. Po odkoupení Foxů (nyní 20th Century Studios) společností Disney hrozilo, že film skončí někde v koši zapomnění nebo na nějaké streamovací službě, ale nakonec se ho po tolika letech přece jen v kině dočkáme. O režii se postaral Josh Boone a jako noví mutanti se nám představí jména jako Maisie Williams, Anya Taylor-Joy, Charlie Heaton, Henry Zaga, Blu Hunt a Alice Braga.

Na 17. září si pro nás režisér Matthew Vaughn nachystal již třetí počin z filmové série Kingsman. Tentokrát půjde o prequelový snímek Kingsman: První mise, ve kterém se podíváme na zrod této tajné služby zasazený do období první světové války. Obsazení této špionážní jízdy tvoří mimo jiné Ralph Fiennes, Gemma Arterton, Matthew Goode a Aaron Taylor-Johnson.

Říjen bude jistě oblíbený měsíc fanoušků DC, neboť už prvního k nám dorazí druhá sólovka amazonské bojovnice Diany pod názvem Wonder Woman 1984. Snímek má na starost opět Patty Jenkins a do role princezny Diany se samozřejmě vrací Gal Gadot. Zajímavostí na tomto projektu je to, že ač většina z nás jistě ví, jak to dopadlo s postavou herce Chrise Pina, trailery nic neskrývají a lákají nás na jeho návrat. Záporačku v podobě komiksové postavy Cheetah si střihne herečka Kristen Wiig.

Nebyl by to seriózní rozvrh filmů, kdyby se v něm nenašlo nic z MCU. Ovšem nebýt Černé vdovy na bílém koni, museli bychom téhle kruté realitě opravdu čelit. 5. listopadu se všichni můžeme těšit na dlouho očekávanou sólovku s Black Widow, kterou si vzala na starost režisérka Cate Shortland. Kromě Scarlett Johansson uvidíme na plátně také Florence Pugh, Rachel Weisz a Davida Harboura. Mezi mnoha fanoušky vyvstala otázka, jestli se ve filmu dočkáme i Tonyho Starka alespoň v podobě camea, a jako odpověď na to vyšlo několik článků o údajném potvrzení těchto zvěstí. Ze strany Marvel Studios ani samotného Roberta Downeyho Juniora jsme však žádné potvrzení nedostali. Kromě toho také všechny fanoušky zajímá, kdo si zahraje hlavního záporáka Taskmastera, jehož představitel je nám pečlivě utajován.

19. listopadu vyjde nová Pixarovka s názvem Duše. Trailer nás láká zápletkou „co se stane s vaší duší po smrti“. Režii si vzal na starost Pete Docter a hlavní postavu namluvil Jamie Foxx.

25. listopadu uvidíme naposledy Daniela Craiga v roli Jamese Bonda ve snímku Není čas zemřít. Do režisérského křesla usedl Cary Joji Fukunaga a vedle Craiga uvidíme herce jako Rami Malek, Ana de Armas a Ralph Fiennes. Jak už bývá u Bonda zvykem, film začne s prologem, který bude tentokrát nejdelší ze všech, tedy se stopáží 24 minut, a zároveň půjde o nejdelší Craigovu bondovku. Písně během úvodních titulků se zhostila zpěvačka Billie Eilish.

10. prosince se můžeme jít pobavit novým snímkem Free Guy s Ryanem Reynoldsem v hlavní roli. Film o herním NPC, které se vzepře systému a rozhodne se stát svého štěstí strůjcem natočil Shawn Levy.

A jako třešnička na dortu nám rok 2020 zakončí film Duna pod taktovkou Denise Villeneuvea podle stejnojmenné knižní série z pera spisovatele Franka Herberta. Tato sci-fi vesmírná „Hra o trůny“ si odbude premiéru 17. prosince a můžeme se těšit na mnoho známých herců, jakými jsou například Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Zendaya, Oscar Isaac, Javier Bardem, Dave Bautista a Jason Momoa.

Mimo jiné jsme se také měli dočkat filmu Mulan, a to v srpnu, ale před pár dny jsme dostali oficiální zprávu, že se kvůli koronavirové situaci snímek odkládá na dobu neurčitou. Tak snad se této další reimaginace pohádek od studia Disney dočkáme ještě letos. Film nám nadělila Niki Caro a čínské hrdinky se zhostila Yifei Liu. Z dalšího obsazení se můžeme těšit například na herce Donnie Yen a Jet Li.

A nám nyní nezbývá než se modlit a doufat, že jsou výše zmíněná data premiér konečná, neboť těch odsunů už bylo opravdu příliš... zmizni korono!

Komentáře

Tohle psal nějákej jouda, nebo jinak nevim, že si někdo může myslet, že většina filmů zde zmíněných nebude odložena.

Upřímně?

Úplně nerozumím tomu, jak jste došel k závěru, že autor článku si myslel / myslí, že se filmy nebudou odkládat. Nic takového v textu totitž není. Téměř všechny filmy ve výčtu už byly (některé již víckrát) posunuty a jejich premiéry mizí v nedohlednu, neboť situace na filmovém bojišti se mění každým dnem a zde se řeší, co, kdy, kde, jak ano a jak ne. Zkrátka filmový ne/výhled na příštích pár měsíců. Článek sám - tedy původní text musel být těsně před vydáním ještě přepracován, protože než prošel redakcí, některá zmiňovaná fakta se mezitím opět změnila a obsah přestal být aktuální.

Ostrou mysl i tužku všem, přeje M

Přidat komentář