RECENZE: Kirsten Ciccarell, Iskari - Poslední Namsara

Článek od: Monika Hrňová - 19.10.2018

 

Psát recenze je někdy setsakra těžká práce. Pokud je kniha skvělá, je to jednoduché a jediná nepříjemnost, která vás může potkat, je ta, že vám dojde zásoba superlativů. Pokud je kniha hodně mizerná, je to o něco složitější, protože je třeba nepěkné a občas i vulgární výrazy, které vám naskakují, zabalit do diplomatického kabátku. Ale pokud je kniha průměrná stejně jako tisíce dalších a hodnocení by se dalo shrnout do slov nenadchne, neurazí, je recenzování velmi zoufalý a bolestivý proces. A to je bohužel i případ dračího románu Iskari - Poslední Namsara.

Asha je královská dcera a zároveň lovkyně draků. Kvůli ní bylo před několika lety královské město vypáleno draky a ona si odnesla nejen jizvu přes půl těla, ale i tíživý pocit viny. Přivolala je totiž vyprávěním dávných bájí, které zabily její matku a které jsou pod hrozbou trestu zakázané. Asha se tak honosí titulem Iskari, obávaná ničitelka. Nyní se má provdat za velitele vojska, kterému by nejradši plivla do tváře a propíchla ho nějakou dobře naostřenou zbraní. Ovšem pokud se jí podaří přinést otci hlavu Drakovládce, nejstrašnějšího z draků, na stříbrném podnose, bude svatba zrušena. Asha se s vervou vydává na lov, ale jak už to tak bývá, všechno se parádně zamotá. Přijdou na řadu nečekaná odhalení, vyjeví se prachem ukrytá tajemství a Asha na řadu věcí změní názor.

Pro kanadskou autorku Kirsten Ciccarelli je tento román debutovým dílem. Jedná se o první díl série, která si získala celosvětovou oblibu a byla přeložena do dvanácti jazyků.

Ačkoli se autorka snaží přijít s něčím originálním, moc se jí to nedaří. Dračí jezdce jsme tu měli, neohrožené hrdinky, které najednou zjistí, že jsou něčím úplně jiným než si myslely, také. O zákeřných králích a zlých princích ani nemluvím. Fantasy cílená na mladší věkové kategorie dnes  zaplavuje knihovny a e-shopy knihkupectví a s každým novým titulem čtenáři doufají, že právě otevřeli dalšího Tolkiena či Sandersona nebo aspoň Sarah J. Maasovou či Marissu Meyerovou, abychom zůstali žánrově korektní, ale ono ne.

Samotný děj je dobře vystavěn, napětí postupně stoupá, nečekané zvraty se objeví v tom pravém okamžiku, aby děj posunuly o kousek dál a čtenář se dočká i pár „aha momentů“. Hrdinové ožívají ovládáni lidskými emocemi a umí čtenáře vtáhnout do děje. Akce se Kirsten Ciccarelli rozhodně nebojí a stejně tak se vyžívá v násilí. Ovšem dialogy stojí na trochu vratkých základech, jsou takové nijaké, ploché, plytké, bez špetky humoru a jiskry. Někdy se až zdá, že je postavám tak o deset let méně a do oka bije i kontrast mezi obrazem hrdinky, co jedním máchnutím skolí krvelačného ještěra a zachraňuje svět, a obrazem dívky, která má občas velmi naivní uvažování. 

Samozřejmě je třeba přihlédnout k cílové skupině. Náctileté čtenáře neohrožená hlavní hrdinka jistě osloví. Zabíjení draků je její koníček a umí se pořádně ohánět zbraněmi. A taky milovat. Ale naštěstí vcelku decentně. S mužskými protějšky to však nemá úplně nejlehčí. Toho, koho si má vzít, nenávidí a k tomu, s kým nesmí ani promluvit, ji přitahuje velmi vášnivá náklonnost. Je to zamotané, ale aspoň se chladná a nebezpečná Iskari občas nechá unést proudem emocí. Její úhlavní nepřítel Jacquard je jako správný záporák krvelačný, krutý a nejlepším zpestřením poklidného odpoledne je pro něj vykuchat někomu střeva.

Prostředí také nevyniká bůhvíjakou nápaditostí. Prostě další z vymyšlených světů, jehož místopisné názvy zapomenete, sotva zavřete knihu.  Autorka jej ale oživila vyprávěním mýtů a bájí, které jsou na jednu stranu zajímavé a poutavé, na druhou stranu příliš komplikované a následně občas i nelogické. Bonusem jsou samozřejmě draci, které vyobrazila nejen jako pouhé oběti, ale jako věrné a přemýšlivé bytosti, což milovníky dračích příběhů jistě nadchne.

V průměrnosti se bohužel potácí i obálka. Originalita nula, klišé sto procent. Jistě, kniha je o dracích, je to tedy tématické, ale není významem obálky zaujmout? Překvapit? Šokovat? Vzpomeňte si třeba přebaly knih série Havraní kruhy. Sice krapet nechutné, ale rozhodně zaujaly na první pohled.

Iskari - Poslední Namsara není špatnou knihou. Pobaví a je dostatečně čtivá na to, aby vás na chvíli vytrhla z všední reality, ale to je asi tak vše, co od této oddechovky můžete čekat.

Iskari – Poslední Namsara
Kirsten Ciccarelli

Série: Iskari (1.)
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2018
Původní název: The Last Namsara
Rok původního vydání: 2017
Překlad: Petra Klůfová
Obálka: Tomáš Řízek
Počet stran: 288
Cena: 289 Kč

Přidat komentář