PR: Soudné sestry Terryho Pratchetta v podání Zuzany Slavíkové

Článek od: Redakce - 16.06.2018

Kultovní série Úžasná Zeměplocha britského spisovatele Terryho Pratchetta vychází konečně také v audioknižní podobě. Jako první se k posluchačům dostanou SOUDNÉ SESTRY v podání Zuzany Slavíkové„O audiopráva k legendární ,Úžasné Zeměploše‘ jsme usilovali několik let a po vleklých jednáních jsme konečně uspěli, takže nyní vydáváme první audioknihu z plánované řady. Začínáme šestým dílem, protože předchozích pět příběhů načetl překladatel Jan Kantůrek, který se na spolupráci s námi těšil, ze Zuzany Slavíkové byl nadšen a naši volbu kvitoval. Bohužel na nahrávání už dorazit nestihl, ale jistě na nás ,shora‘ s Terrym a Smrtěm bedlivě dohlížel. Spolu s dalšími se mu chystáme vzdát hold v průběhu benefičního představení Divadla v Dlouhé, které proběhne v neděli 17. června,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A doplnil: „Se Zuzanou Slavíkovou budeme v brzké době pokračovat audioknihou Čarodějky na cestách. Celou zeměplošskou sérii plánujeme tak, že každá ,větev‘ bude mít svého vypravěče: Zuzana Slavíková je tedy vypravěčkou řady o čarodějkách, Jan Zadražil bude hlasem Ankh-morporské Městské hlídky a další budou následovat…“

Uprostřed Zeměplochy, placaté země putující vesmírem na zádech obrovské želvy, leží království Lancre, které je tak malé, že by ho kamenem přehodil. Přesto se o něj rozpoutal velký boj, jehož zápletka má leccos společného s hrou Macbeth z pera slovutného Williama Shakespeara. Nesmějí tudíž chybět ani tři čarodějky, jimž se hrůzovláda nového panovníka nezamlouvá. Nebo to celé připomíná spíš Hamleta? Nechybí tu totiž ani kočovná herecká společnost, duch zavražděného monarchy a jeho syn, který je možná příliš citlivý na to, aby vznesl svůj nárok na trůn… Ovšem Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková už dohlédnou, aby všechno dopadlo tak, jak má. 

"Pratchetta jsem před nahráváním audioknihy vlastně nikdy nečetla, ale znala jsem ho. Můj syn totiž miluje fantasy literaturu, ale já jsem preferovala spíš jiné žánry, tak jsem na něho byla trochu naštvaná, že nečte skoro nic jiného. Zeměplochu jsem dříve schválně ignorovala trochu ze vzdoru, ale teď po četbě své první audio pratchettovky Soudné sestry musím říct, že jsem hrozně nadšená a strašně mě to baví. Je to pro mě taková satirická pohádka pro dospělé se spoustou moudrých myšlenek a vtipných situací, takže svůj názor musím přehodnotit,“ prozradila na sebe interpretka Zuzana SlavíkováZároveň vysvětlila, jak se rozhodly s režisérkou Jitkou Škápíkovou k humoristickému textu plnému svérázných charakterů přistupovat: „Když si text čtete sami, tak v hlavě slyšíte, jak kdo mluví. Například vévodkyně, tu jsem už při čtení v duchu úplně slyšela jako ječivou, nepříjemnou osobu. Ale nechtěli jsme to v projevu zase přehánět, přece nejde o vyprávění pro děti. Třeba Magráta Česneková mluví ve své naivitě a rozvernosti trochu vyšším hlasem, Bábi Zlopočasná hovoří normálně, ale rázně – je taková od rány, a Stařenka Oggová… však uslyšíte. Většina postav promlouvá relativně normálně, kromě Smrtě, který je takový pomalejší a závažnější. Nebo když je potřeba, tak principál herců nasadí herecký patos, takový nosový témbr, pokud chce na někoho zapůsobit – jinak mluví bez manýr. Jak je tam hodně postav, nechtěly jsme to s režisérkou přestřelit.“ A jak se herečka na četbu ve studiu připravuje? „Vždycky si musím celou knížku přečíst, abych věděla, o čem je, a potom si před natáčením procházím tu část, kterou budeme nahrávat, a dělám si v textu poznámky, abych se v něm lépe orientovala. Také jsem zvyklá si doma ten text už číst nahlas, protože tak zjistím, kde se v budoucnu případně zadrhnu,“  líčí narátorka. 

Nahrávku v režii Jitky Škápíkové doprovází původní bohatá hudba, jíž ve svižném tempu udává hlavní tón hned několik nástrojů – o pozornost se střídavě přetahují seriózní příčná flétna s rozkošně naivní flétnou zobcovou, hravý xylofon dodává vyprávění pohádkový rozměr, který v rytmu umocňuje drnkání na citeru, nechybí ovšem ani hlavní ingredience dobrodružných filmových soundtracků, tedy mnoho vrstev smyčců, usazující podvratné snahy vzletných nástrojů do vážnějších vod. Košatým hudebním doprovodem pak problikává nejrůznější ťukání dřívek, cinkání trianglu a zvonečků nebo znělé dunění tympánů.

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 299 Kč i jako 2CD mp3 za 329 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix si však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč. 


UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE

 

Přidat komentář