RECENZE: Tim Weaver, Němé oběti

Článek od: Martin Stručovský - 13.08.2017

Když mrtví nemohou mluvit, přichází soukromý detektiv David Raker, aby jim zjednal poslední spravedlnost na tomhle světě.

Český čtenář si toho s Davidem Rakerem užil už spoustu. Došlo na pátrání po jednotlivci, ale i celé rodině, a pokaždé to bylo zabalené do kombinace britské pošmournosti, která si v ničem nezadá se severskou depkou, a americké drsné školy. Tim Weaver se ani ve své šesté knížce o tomhle sympatickém detektivovi nezpronevěřil žádnému z prvků tolik typickému pro svoji tvorbu. Jenže Weaver je liška mazaná a ví, že předkládat čtenáři pořád jeden a ten samý dort se nemusí úplně vyplatit. A tak na to šel u Němých obětí tak trochu jinak.

I tentokrát dojde na pátrání po zmizelém člověku, jen je v Němých obětech prokombinováno s vyšetřováním druhého případu – řešením několik let staré vraždy, na níž si vylámal zuby Colm Healy. Právě mezi Rakera a Healyho Weaver dělí prostor románu, postava bývalého policisty se ukazuje pro aktuální příběh naprosto klíčová a autor kolem ní a jejího starého případu vystavěl celý příběh, o působivých zvratech nemluvě.

Na Rakera a Healyho lze nahlížet jako na den a noc, jako na postavu a její odraz v zrcadle. Healy ze všeho nejvíc evokuje klasický archetyp detektiva, který obětoval práci úplně všechno, až dopadl na dno a svoje problémy splachuje čtyřicetiprocentní medicínou. A ve srovnání s předchozími knihami se Raker svému spolubojovníkovi se zločinem začíná přibližovat. Tedy ne že by spadl do lepkavých chapadel alkoholu, jen zkrátka práci začíná také obětovat všechno. A můžeme říct, že Němé oběti jsou tím nejtemnějším, co Weaver zatím vytvořil. Raker si pomalu uvědomuje, že pro dosažení spravedlnosti je někdy potřeba porušit pár pravidel a umazat si kvůli ní ruce. Oproti minulým románům se proto série přesouvá k neonoiru, který je temnější než noc. A to také díky pachatelům, kteří jsou tak šílení, že by se za ně nestyděl ani Stephen King.
Ale i přes značný úkrok stranou jsou Němé oběti stále návykovou knihou, která i přes svou tloušťku neztrácí nic ze svojí čtivosti a nabízí čtenářům stále propriety tak oblíbené pro tuhle sérii. Pošmáknou si nejen fanoušci drsné školy, ale i severských pošmourností.

Tim Weaver: Němé oběti (What Remains)
Překlad: Alžběta Lexová
Nakladatelství: Mystery Press
Formát: vázaná s přebalem, 145x205 mm
Počet stran: 528
ISBN: 978-80-88096-82-5
Cena: 379 Kč

Přidat komentář