RECENZE: Joe Hill, Ohnivý muž

Článek od: Ivet Křenková - 05.05.2017

Před nákazou není úniku. Stále více lidí podléhá tajemné nemoci a svět je v plamenech. Je ale skutečně nemoc to nejhorší, co naši planetu potkalo?

Harper pracuje jako dobrovolnice v americké nemocnici. Svět se začíná rychlým tempem odlišovat od toho, který známe. Šíří se totiž zvláštní nákaza. Dračí nemoc nejdříve hostitelovo tělo pomaluje úchvatnými černými ornamenty se zlatými šupinami. Za několik dní nakažený vzplane a uhoří. Po ničivém výbuchu v nemocnici je nakažena i Harper. Její manžel je paranoidní a těhotná žena je nucena utéct. Dostává se tak do tábora lidí, kteří dokáží oheň v sobě zkrotit, a dokonce si z něj brát jen to dobré. V táboře se Harper setkává s tajemným Hasičem, který je po okolí známý jako ohnivý muž. Od komunity v táboře se více méně distancuje, což Harper přitahuje. Problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Takzvaná kremační četa, která loví nakažené, je všude, a návrat do normálního světa v nedohlednu.

Joe Hill, kterého čtenář může znát ze scénáře pro skvělou komiksovou sérii Zámek a klíč či z knihy povídek Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy, se vrací s plnohodnotným románem, jehož originál vyšel teprve minulý rok. Téma nákazy se nejprve zdá nezajímavé, ale jen do chvíle, než čtenář zjistí, o co vlastně jde. Autor přišel s promyšleným nápadem, který funguje. První kapitoly se více méně točí okolo vztahu Harper a jejího manžela. Proto je těžké se do knihy začíst. Po přibližně stovce stran se příběh začne pořádně rozbíhat. Objevuje se mnoho záhad a zvratů, prostor pro jakoukoliv nudu mizí. Autor dokázal do knihy zajímavě zakomponovat také téma sekt a fanatické náboženské chování. Lidé v táboře si totiž z nemoci dělají víru a společně chodí zpívat do kostela, kde se připojují ke Světlu. Na druhé straně stojí kremační četa, která se snaží dostat každého nakaženého a počty zabitých se chlubí v rozhlasovém vysílání. Samotná hlavní hrdinka Harper se zpočátku zdá nudná, prvoplánově hodná a spravedlivá, občas trošku naivní. Některá rozhodnutí, která v průběhu učiní, jsou nelogická a její obsese Mary Poppinsovou otravná. Je ale zajímavé sledovat její vývoj ve světě zničeném apokalypsou. Oproti pozdější vůdkyni tábora nakažených, která se nechává unést lehce nabytou mocí, se hlavní hrdinka dokonce může zdát sympatická.

Drobným bonusem pro čtenáře jistě bude i několik příjemných narážek na současnou popkulturu. Některé jsou velmi trefné a vykouzlí úsměv na tváři. Hill po poněkud slabší sbírce povídek dokázal, že delší příběhy mu sedí o dost více. I do věčného tématu zničení světa dokázal vnést trochu originality. V Ohnivém muži ukazuje, kam až může vést paranoia spojená s nákazou, s kterou se lidstvo doposud nesetkalo.

 

Ohnivý muž

Autor: Joe Hill

Překlad: Adéla Bartlová

Počet stran: 664

Rozměry: 14,5 x 20,5 cm

Vazba: vázaná

Nakladatelství: BETA Dobrovský 

Rok vydání: 2016

Běžná cena: 469 Kč

Přidat komentář