KOMIKS: David Petersen, Myší hlídka: Zima 1152

Článek od: Tereza Kadečková - 15.12.2016

Myšáci se vracejí a tentokrát se snaží nezmrznout.

Po bitvě, která proběhla v Opevněné Hůrce, přichází velmi záhy zima a myši mají velký problém. Dochází jim zásoby potravin a lektvarů. Musí tak vyslat posly do krutého mrazu, aby požádali o pomoc jiná města a Hůrka měla vůbec šanci zimu přežít.

Skupina Borise, Justýna a Straše je posílena o Čakana a Sariku, kteří jsou na cestách a zajišťují potraviny a lektvary pro Opevněnou Hůrku. Když už jsou na cestě zpět, nehoda je donutí se rozdělit. Boris s Čakanem tak pokračují do Hůrky, zatímco zbylá trojce prozkoumává ztracené město. A mezitím v Hůrce myši hladoví a umírají.

Naše myší přátele nesužuje jen zima a hlad, ale taky jejich společné vztahy. Mladičký Boris je v učení starého Čakana, který je ve skutečnosti legendární Černou sekerou. Justýn a Straš se zase musí naučit kontrolovat sami sebe a neohlížet se stále jeden na druhého, a nedej bože, když jim do toho vstoupí Sarika a objeví se romantika.

Myší hlídka: Zima 1152 je o něco dospělejší než její předchůdkyně. V té byla důležitá rebelie, boj a pospolitost hlídky. Zima 1152 přináší k těmto tématům ještě další. Ukazuje, že pospolitost je jen tak silná jako přátelství, a doplňuje knihu také o zárodky lásky. Na druhou stranu oproti Podzimu 1152 nemá žádnou velkou epickou bitvu, spíš několik malých lokálních konfliktů. Zima 1152 je o krok dál a příběh je zase o něco lepší.

Charaktery jednotlivých myšek se vyvíjí – Justýn je stále ten moudrý, který zastavuje Strašovo ukvapené jednání, ale oba se musí v průběhu knihy naučit, že si stále nemůžou hlídat navzájem ocásky. Z mladého nezkušeného Borise se pod ochrannou packou legendárního Čakana stává pravý válečník.

Svět Myší hlídky také dostává nový rozměr, a to díky historii. V prvním díle jsme se podívali jen do Hůrky a pár dalších malých vísek. Zima 1152 nás zavede do dalších lokací včetně opuštěného podzemního města lasiček. Najednou tu tedy není jenom fungující infrastruktura, ale široká historie země a měst, která sahá dál než jen k tomu, proč existují konflikty mezi myšími frakcemi. Tak se svět Myší hlídky stává o to uvěřitelnější.

Konec knihy je opět doplněn o mapy a ilustrace myších řemesel a naleznete tu další galerii ilustrací od různých kreslířů. Jako obvykle překlad Jana Kantůrka nemá chybu, ačkoliv písně a básně měli pod palcem tentokrát jiní překladatelé, a to Alexandra a Ladislav Niklíčkovi a Richard Klíčník, kteří odvedli neméně skvělou práci.

Myší hlídka: Zima 1152 je podstatně lepší než první kniha, která byla sama o sobě vynikající. David Petersen nám dal víc důvodů fandit hlavním hrdinům, dal nám legendy a zajistil, aby Myší hlídka stále byla napínavým čtením.

 

Hodnocení: 90%

Myší hlídka: Zima 1152

Autor: David Petersen

Překlad: Jan Kantůrek

Nakladatelství: Comics Centrum

Počet stran: 192

Vazba: Vázaná

Rozměry: 215 x 215 mm

Rok vydání: 2016

Cena: 699 Kč

 

Přidat komentář