RECENZE: Karel Doležal - Vladimír Němec, Čas šelmy

Článek od: frankie - 12.02.2016

V českých žánrových antologiích lze najít celou paletu témat. Od historické fantasy až třeba po steampunk. Pokud tu ale něco chybělo, je to téma apokalypsy a právě to, nabízí antologie Čas šelmy.

Sborník Čas šelmy obsahuje třináct povídek a jednu báseň, jejichž tématem je apokalypsa. Kniha přibližuje, jak by mohl vypadat svět někdy po blíže nespecifikované katastrofě či události, a také jak se s tím lidstvo vypořádalo. Každý ze čtrnácti autorů pojal zadané téma po svém a během četby jednotlivých textů budete jistě překvapeni, kolika způsoby se dá stejné téma pojmout. Osvěžující je, že Čas šelmy se nezaměřuje pouze žánr sci-fi, tedy žánr, který si většina čtenářů s apokalypsou spojí pravděpodobně nejčastěji. Povídky v antologii totiž také inklinují k fantasy.

Výrazným rysem Času šelmy jsou i časté hororové prvky či dokonce špatné konce. Zmutovaná zvířátka, bezdůvodně útočící mimozemšťané, vzbouřená umělá inteligence, přeměňující se lidé, kanibalismus, to vše lze při četbě nalézt. Úžasné provázání apokalypsy a fantasy dokazuje povídka Alův hostinec od Zbyňka Moravce. Příspěvek Pyramida boha světla Scarlett Darth Ziry Rauschgoldové zachycuje velezajímavý pohled na konec civilizace z pohledu uchvatitelů naší planety. Také mě zaujala povídka Smetiště od Terezy Kadečkové šokujícím závěrem.

Vedle povídek obsahuje kniha také celou řadu bonusů. Předně je to esej od Ondreje Herece s názvem Kultura apokalypsy, apokalypsa kultury. Zmínit musíme také texty a medailonky autorů doplňující povídky.

Čas šelmy neobsahuje žádnou vyloženě špatnou, bez pointy či nezajímavou povídku. Ba naopak, editoři Karel Doležal a Vladimír Němec odvedli kvalitní práci a sborník je velice našlapaný a s ohledem na fakt, za jakých podmínek kniha vznikala, si zaslouží velkou dávku obdivu. 

 

Povídky:

Jana Rečková: Země brouků II

Anna Šochová: Krásně je na světě

Tomáš Lipner: K jaderným konfliktům se kočky chovají přezíravě

Petr Klepal: Přízraky v pustinách

Karel Doležal: Vehnání do ráje

Vladimír Němec: Jsem Rina, ochránkyně

Scarlett Darth Zira Rauschgoldová: Pyramida boha světla

Pavel Obluk: Nad kanálem svítá

Tereza Kadečková: Smetiště

Zbyněk Moravec: Alův hostinec

Kryštof Drnek: Archivář

Martin Heisler: Návrat Tantalův

Pavlína Víznerová: Plán

Jiří Baum. Osmý jezdec apokalypsy

Ondrej Herec: Kultura apokalypsy, apokalypsa kultury

 

Čas šelmy aneb příběhy (p)o konci šelmy

Editoři: Němec, Vladimír – Doležal, Karel

Nakladatelství: Nová vlna

Rok vydání: 2015

Počet stran: 368

Rozměr: 125 x 175

Provedení: Brožovaná lepená

Cena: 280,- Kč

 

 

Přidat komentář