RECENZE: Markus Heitz, Dcery Jidášovy

Článek od: David P. Stefanovič - 13.11.2015

Upíři v podání Markuse Heitze se vrací již potřetí. A s nimi dlaci, démoni, mafiáni a nájemní vrazi… prostě celá ta proklatě zábavná sebranka.

Děti Jidášovy byly na poli akční fantastiky zajímavým zjevením. Markus Heitz uchopil tisíckrát ohrané téma upírů neotřele a vpravdě s vědeckým zápalem: krvesaje zkategorizoval, jednotlivým druhům přisoudil různé schopnosti a valnou část knihy postavil na střetu východoevropského folklóru s racionálně vědeckým uvažováním, s nímž se jali západoevropští myslitelé ve své době upíry zkoumat. To přitom vůbec nebrzdilo děj životního příběhu upírky Sii, Dcery Jidášovy, tedy příslušnice toho nejvznešenějšího rodu upírů.

Druhý díl, Syn Jidášův, se téhle „vědecké“ podoby do značné míry zbavil a soustředil se na samotnou akci, nicméně nabídl zase zvláštní strukturu samotného románu. Představil plejádu dalších postav napříč staletími, samotná Sia zde hrála spíše druhé housle.

Třetí díl, opět s upírkou v hlavní roli, rezignuje i na strukturální hrátky a přináší klasický akční příběh. Není to ale vůbec na škodu. Markus Heitz sice nebude nikdy víc než zdatný řemeslník a intelektuálních výšin se v jeho dílech nedočkáte, ale o to mu ani nejde. Své řemeslo ovládá skvěle a ať píše o trpaslících nebo upírech, vždycky se to skvěle čte.

Dějově navazují Dcery Jidášovy bezprostředně na předchozí díl, pokud jste jej tedy ještě nečetli, vězte zatím jen, že události ženou Siu do Irska na misi, do které se jí vůbec nechce… už proto, že pro ni jako pro Dceru Jidášovu je smrtelný kontakt s jakoukoli tekoucí vodou. A té je mezi Lipskem, kde žije, a Irskem docela dost. Na pomoc jí přichází Erik, bývalý vlkodlak známý z předchozího dílu. Ten se svého prokletí nezbavil jen tak, ale opatřil si nové se spoustou zajímavých schopností… a záhada kolem jeho osoby, nakousnutá již v Synu Jidášově, se vyřeší právě zde.

I když je pravda, že co se týče temnoty a bezohledného zacházení s postavami, v němž Heitz exceluje v sáze Trpaslíci a hlavně v knihách o Alfech, drží se v Dětech Jidášových (jako sérii) spíše u zdi, pořád je to ale báječná akční jízda, v níž postříbřené kulky trhají těla zrůd po kvantech. Pokud se v tomhle vlaku už vezete, je třetí díl jasnou volbou; pokud zatím jen chodíte v knihkupectví kolem a bojíte se, aby se z těchhle upírů nevyklubali další vzdychající středoškoláci, odhoďte obavy a směle se do Siina příběhu začtěte.

Na poslední stránce tohoto svazku prozatím končí, ale kdo zná Heitze, ví, že to jistě nebude konec definitivní. Ostatně sám autor – od nějž už se brzy můžeme těšit na pátou knihu trilogie o Trpaslících – přiznává, že se nepochybně do svého upířího světa vrátí. Budeme se těšit.

 

Dcery Jidášovy

Heitz, Markus

Nakladatel: Fantom Print

Překlad: Svatava Kretková

Rok vydání: 2015

Cena: 329 Kč

 

 

Přidat komentář