RECENZE Petra Neomillnerová, Tanec s carevnou

Článek od: Marta Novotná - 04.06.2013

Nakladatelství Brokilon po Smrti u archanděla a Vlcích Sudet - čtvrtém a pátém dílu ze série o Tině Salo přineslo i díl šestý - Tanec s carevnou. Petra Neomillnerová v něm své hrdiny vysílá do mrazivého Ruska.

Upírka Tina si v klidu žila v Praze, dokud se neobjevil její otec Dyre a nezačal jí komplikovat život. Jako rodič pro ni chce to nejlepší. Unesl tedy představeného českých upírů Timoteje, aby mohla zaujmout jeho místo. Jenže Tina je stejně tvrdohlavá jako její otec a rozhodně ze sebe nenechá dělat poslušnou loutku. Tima neúnavně hledá, a když se jí do bytu probourá zásahovka, nezbývá, než milovanou Prahu opustit a vydat se pátrat do ciziny. S milencem Kayem, odjíždí pro zbraně a posily do Německa, a pak dál do Ruska. Tina je přesvědčená, že právě tam Tima najdou.

Jenže cesta nevede jen do Moskvy, ale až na Sibiř. K vyhnanství ji využívali nejen lidé, ale i upíři. Snad jen s tím rozdílem, že krvesajové nemusí žít ve starých vězeňských barácích.

Veškerý děj odehrávající se na Sibiři, je pak celkem depresivní. Tině chybí slunce a teplo. Což se podepisuje na její náladě, potažmo i počtu mrtvých lidí a zničených budov, které za sebou při pátrání nechává.

Celá kniha vyznívá smutně a beznadějně a to i navzdory okamžikům, ve kterých má hrdinka a její společníci navrch. Tina je v bezvýchodné situaci a její smutek a vztek z příběhu přímo čiší. Způsob, jakým získala nové schopnosti, mi připomínal hrdiny z knih Jany Rečkové, kteří měli po ruce vždy něco navíc, aby dokázali zvítězit. Ovšem v knihách Petry Neomillnerové není nic tak jednoduché a je skoro jisté, že Tininy nově získané schopnosti budou darem a stejně tak i přítěží.

V porovnání s předchozími díly, je Tanec s carevnou slabší. Dřívější knihy z této série mají propracovanější příběh nebo možná lépe řečeno vatu, která se týká sporů Tiny s Dyrem. Tentokrát je toto pozadí nevýrazné. Neomillnerová je ale profík, takže je tato kniha napsaná svižně a přečtete ji jedním dechem. Jenže za pár dní si horko těžko vybavíte nějaký podrobnější děj. Nezbývá než doufat, že se další knížka povede líp.

Hodnocení: 70 %.

Tanec s carevnou
Petra Neomillnerová

Nakladatel: Brokilon
Obálka: Koutmedia
Redakce: Robert Pilch
Rok vydání: 2013
Počet stran: 224
Rozměr: 125 x 200
Provedení­: paperback
Cena: 238 Kč

Přidat komentář