REPORTÁŽ: Parcon 2011 - Gala

Článek od: Jan Kovanic - 10.09.2011

Vyhlášení výsledků Ceny Karla Čapka na slavnostním večeru je pro mne vždy malý silvestr. Letos probíhalo konečně zase v režii Martina Koutného a Jaroslava Mosteckého. Po sérii profesionálních bavičů, kteří jsou nesnesitelní i na nějakém schlastávacím firemním večírku a o fandomu vědí houby, se vrátila tato osvědčená dvojice, kterou jsem naposledy zažil právě v Chotěboři roku 2003. Mosťák i Koutňák jsou dvojnásobnými Mloky, takže při moderování čerpají i z vlastní zkušenosti na potítku. Letos jsme se obešli bez kulturní vložky, tu zastoupilo čtení prvních odstavců vítězného dílka, jakž bylo zavedeno na prvním plzeňském Parconu v roce 2008. Obecenstvo se bavilo zejména změnami výrazů tváří nominovaných autorů. I když letos nedocházelo k žádným divadelním scénkám s chytáním se za hlavu, ale většinou jen k mírným úsměvům. Někdy bylo těžko rozeznat, který z těch úsměvů je vítězný, a který zklamaný.

Ale ještě před rozdáváním Pulců a Mloků došlo na jiné slavné ceny. Československý fandom na letošním červnovém Euroconu získal dvě ceny, pro které si jejich laureáti do Stokholmu nepřijeli. Diplomy tedy dorazily do Chotěboře: Vlado Ríša si přišel pro diplom Honorary Award a Ondrej Herec převzal v zastoupení Encouragement Award pro slovenského překladatele Michala Jedináka.

Načež nastalo něco jako kulturní vložka. Na scénu vstoupil sám prezident fandomu Zdeněk Rampas se svou rozkošnou cenou. Tedy s Cenou Prezidenta čs. fandomu, kterou udělil vloni v Těšíně poprvé. Keramickou raketku na podstavci, který tvoří keramická planetka letos získává - okamžik napětí - Václav Pravda za obětavé pořádání Parconů a jiných podružných akcí. I byla velká radost na obou stranách. (Proč něco tak noblesního, co se zde událo mezi dvěma tak silnými osobnostmi nemůže proběhnout i v naší politice?!)

A pak už začala práce pro chotěbořskou rodačku Zdenku Hanusovou, která zde účinkovala jako předavačka cen úspěšným autorům CKČ. Už klasicky se začalo mikropovídkami. Na pódium nastoupili Karel Doležal a Kateřina Korábková. Ivan Mls nedorazil. Smůla. "Personalista Bláha se zuřivě drbal ve vlasech, až mu do klávesnice počítače napadala závěj lupů." Tak začínala jeho vítězná povídka Penzi vezdejší dej nám dnes. Ivanových překvapených obličejů jsme si neužili.

Zato vyhlašování krátkých, Mosťákova dobromyslného grilování a červených židliček si přišla užít celá finálová pětka Karel Doležal, Tereza Kovanicová, Petr Plaček, Dana Rusková a Hanuš Seiner. "Mrtvý ležel naznak, oči v sloup, ruce křečovitě sevřené." Ze svého Pavoučka pro štěstí se radovala Dana Rusková.

Vyhlašování mločích laureátů bylo přerušeno dalšími prestižními kategoriemi: Oblíbeného Ludvíka převzal oblíbený Vlado Ríša. Zatímco předcházející cenu od evropského fandomu získal za to, že je (a za Ikárii), pak Ludvíka dostal za záchranu Ikárie pod nickem XB-1. Vlado připomněl, že ze všech oceněných si cenu Ludvík zaslouží nejvíce - se svým tatínkem vlastnoručně zachránil topícího se giganta české fantastiky L. Součka z rozbouřeného Černého moře... Ano, bez Vlada by nejen nebylo XB-1, ale ani Ludvíka!

Po veselé historce přišla smutná: Slovenská spojka čs. fandomu Ondrej Herec převzal Mloka za zásluhy pro svého přítele Juraje Tomana, fana, činovníka fandomu a spisovatele, kterého známe i z jeho účasti na CKČ. Mloka mu donese do nemocnice, kde Juraj umírá. Vloni záslužného Mloka převzal in memoriam Jiří Pilch, rok před ním Carola Biedermannová...

Na vyhlášení královské kategorie (dlouhá) povídka napochodovali Jiří Dluhoš, Karel Doležal (potřetí), Václava Molcarová a Daniel Tučka. (Daniel Klimek ze Slovenska nepřijel). Ještě před rozstřelem četby obdržel Karel Doležal cenu Skokan pro nejúspěšnějšího nováčka, který hned napoprvé doskočil nejdál. Znalci okamžitě pochopili, že už nevyhraje - Skokana nemůže získat vítěz. "Kapitán Micha se ještě jednou podíval do velké okenní obrazovky, aby zkontroloval svůj zevnějšek." Zaradoval se Jiří Dluhoš - Zelené světlo domova bylo oceněno cenou Pulec! Znalci zadrželi dech: Mlokem bude poctěna, už podruhé za sebou, zoufalá kategorie Novela/Román. (Zoufalá proto, že je v ní oceněn a publikován jen jediný soutěžící - ten nejlepší!)

"Tři roky šera, mizerný rachoty a skafandrového svrabu semelou i odolný jedince." Překvapením v tomto okamžiku nebylo, že Mlok byl přiřčen nominované novele Zamrzlý vesmír, ale že jsme jejího autora Martina Gilara mohli vidět na vlastní oči, zatímco on seděl u svého počítače v daleké Americe. Nu, telekonference jsou v podnikání už zcela běžné, poprvé jsem se s ní však setkal na conu - a je příznačné, že právě na Pravdaconu. Raketka prezidenta se ocitla ve správných rukách! Nu a Mlok pochopitelně taky. Ten zatím jen virtuálně. Mimochodem: Nejedete někdo náhodou do Massachusetts?

Mloky, tedy knížky toho jména, si odnesli samozřejmě všichni nominovaní, jak jest již tradicí. Rovněž tradiční je i spolunakladatel CKČ, totiž - Nová vlna a také technický redaktor Dataprintu Miroslav Dvořák, bez nějž by se do světa nerozeběhli ani tito Mloci, ani mločíci na stránkách knížky. (Zkusili jste si pustit běžící stránky pod prsty?) Dík patří pochopitelně celé redakci, včetně korektorů...

Mloci, Pulci a Ludvík rozdáni, oba staronoví moderátoři sešli z pódia slávy (kluci, děkujeme!), vyhlašování úspěšných autorů CKČ však zatím neskončilo. Vašek Pravda přivádí administrátorku CKČ Jiřinu Vorlovou, která vyhlašuje - "ceny administrátorky CKČ". Totiž publikaci autorů, jejichž dílka nebyla nominována porotou, ale která se jí osobně líbila - i když jako jediná je nesměla hodnotit. A vybrala a zařadila neumístněné kvalitní povídky z minulého ročníku CKČ do sbírky nazvané Kočas 2011. Ale protože se dobří holubi na Parcon vracejí, byla na místě osmička z jedenácti autorů Kočasu. Takže přítomní autoři si radostně vyskočili na pódium, někteří - jako Petr Plaček, Daniel Tučka nebo vítězka letošní krátké Dana Rusková - už podruhé. Velkou zásluhu na publikaci má krom Aquily nakladatel Strak na vrbě Michael Bronec.

Michael stojí i za dalším nápadem, který byl na letošním galavečeru představen, a ze kterého jsme byli všichni trochu PAF. Jeho spoluspiklenci Darth Zira s Vláďou Němcem nám nakonec poskytli trochu kulturní zábavy. Sehráli scénku, ze které jsme pochopili, že vznikl Přebor Autorů Fantastiky. Žebříček úspěšnosti, který je sestaven z pořadí autorů v různých literárních soutěžích fantastiky. A hned byla vyhlášena vítězka za rok 2010. Po třetí na pódium vystoupila překvapená Dana Rusková. Rok 2011 je průběžně doplňován a bude vyhlášen na Fénixconu, zájemci mohou vyhledat své umístění v historii zatím do roku 2008. Při prohlížení příslušné palantírské stránky prosím nezapomeňte na to, co na monitor vytesal autor nápadu Michael Bronec: Nechceme se brát přespříliš vážně! A tak by se přespříliš vážně neměli brát ani účastnící tohoto turnaje - žebříček má být hlavně povzbuzením pro mladé anebo začínající autory.

Galavečer skončil. Až do půlnoci probíhaly další pořady, ale já se už věnoval v čajovně čaji a diskusi o vesmírných strukturách a problémech se spojením na Měsíci. A tak den skončil, jako začal.

A najednou bylo půl třetí a z čajovny nás vyhodili. Dneska musíme jet domů - a řídím! Tak dobrou, ještě nás čeká parná neděle.

Ale o tom až příště.

Psáno pro Sarden a Interkom

Viz i Šamanovu fotogalerii z Parconu 2011

Pátek na Parconu 2011 je zde: Vybraná společnost..

Sobota až do slavnostího večera: Radosti za dlouhého sobotního dne.

Přidat komentář