NEDĚLNÍK: O nerdech, boomerech a času

Článek od: Jan Procházka - 02.02.2025

This is my generation
This is my generation, baby
People try to put us d-down
(Talkin' pbout my generation)
Just because we g-g-get around
(Talkin' 'bout my generation)

Nedávno jsem viděl dokument o generaci Z, tedy přesněji o novotvarech, které si vytváří a o slovníku, který pro změnu vytváří specialisté z Brna. Prý proto, aby dnešním mladým rodiče a učitelé rozuměli. Z rozhovoru s tvůrci toho slovníku a se zástupci generace Z mi bylo docela úzko. Je vůbec něco, co nás starší ročníky a naše děti nebo lidi narozené po roce 1990, vůbec spojuje? 

Pár dní na to jsem na tohle téma narazil znovu. Ve facebookové skupině Nerdi sobě kdosi zmínil film Akce Bororo (1972). Ten film jsem nikdy neviděl, ale napadlo mě se zeptat, jak to mají členové skupiny s filmy jako Kdo chce zabít Jessii a dalšími skvosty od Václava Vorlíčka a Miloše Macourka. Kdosi zahlásil, že jsou to boomerské filmy. No, docela mě to naštvalo. Pak jsem se ovšem zamyslel a uvědomil si, proč jsem boomer. Proč? Protože pamatuju první vydání Hobita s ilustracemi od Šalamouna (1979, Odeon)  Protože můj iniciační film byl Souboj titánů (1981)? Jenže když to tak vezmete, tak Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje je z roku 1977, knižní Harry Potter byl vydán v roce 1997 a to už ani nemluvím o Duně, Drákulovi nebo dnes tak populárním Lovecraftovi.

Jsou tedy všichni fanoušci fantasiky boomeři? Nebo je to naopak tak, že fantastika je právě ten průsečík, který všechny generace spojuje? Já jsem došel k názoru, že spíš platí ta druhá věta. Je jedno, jestli jste se narodili v roce 1970 nebo patříte ke generaci Z či Y. Fantastika, ať už knižní, herní nebo filmová je to, v čem si můžeme být blízcí a co nás může spojovat.

I´m not trying to cause a b-big s-s-sensation (Talkin' 'bout my generation)
I´m just talkin' 'bout my g-g-generation
(Talkin' 'bout my generation)

 

!!! NAJDI ROZDÍL !!!

Komentáře

Zatímco já jsem generace tak prastará, že mne vždycky spolehlivě naštve, když vidím napsáno "Drákula" místo "Dracula". Provůch, lidi, proč to děláte? Tomu šprtovi s jizvou na čele přece taky neříkáte "Charý Potěr" (ačkoli by si to zasloužil mnohem víc než chudák hrabě)...

No jo, to je problém generací z doby, kdy účelem školství byly produkty, které umí číst, psát, počítat a ve většině případů i myslet. Od toho se upouštělo tak dlouho, že podle poslední Bekovy reformy sice produkty školství budou vědět, jak souloží všech 365 milionů pohlaví, ale patrně se nedokážou ani podepsat a nervově se zhroutí, když jim ukážeš, kam mají ty tři křížky načmárat. Pokud je tedy nezabije už pomyšlení, že mají vzít do ruky něco na psaní, nebo ti to psadlo "ve stresu z tvých nemístných požadavků" nevrazí do krku.

Já to vnímám čím dál silněji, jak se snažím u dětí a dětí známých udržet třeba jen čtení knih. Dochází ke kulturnímu přetržení. Odhadem 3-5 generací existovaly kulturní (i brakové) konstanty. Četl se Karel May a Verne, ještě generace narozená počátkem 70. let znala filmy z první republiky. Taky se už od první republiky pěstovalo bastlení (Merkur, rádia,...). S tím vším je v zásadě konec.

Když jsem po 1989 vyrazil na Západ (a strávil tam delší dobu), uvědomil jsem si, jak významnou roli v tom kulturním provázání sehrál režim, který do značné míry věci konzervoval. Na západě byla už dřív kulturní paměť mnohem kratší. Mimo jiné se to projevovalo tím, že i vzdělaní lidé často měli jen knihovnu odbornou, beletrie se kupovala na jedno přečtení a pak kontejner. Čest výjimkám. Tak jako jsme během pár let dohnali zpoždění ve výpočetní technice (a byl to frmol), proběhlo to i v oblasti kulturní.

Ale jak pravil autor článku, pořád jsou tu mezigenerační spojovníky typu Harry Pottera a Star Wars.

P.S.: Nedávno se mi jednomu puberťákovi podařilo vnutit Ender's Game a byl to značný úspěch. Ale chybí chuť dál bádat v minulosti a je tak těžké se odtrhnout od mobilu...

Jo - bastlení. Dříve populární modelařina všeho druhu je poslední dobou stále víc pro movité i v případech, že si člověk leccos zbastlí sám. Na druhou stranu se řadu detailů nevyplatí bastlit doma - specializovaní garážoví výrobci to zvládají lépe a v konečném důsledku levněji. Dříve populární vláčky jsou dneska skoro luxusní zboží. Tahle sranda (60x125 cm, tři výhybky) vyšla zhruba na pětatřicet litrů: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=51&t=14896

Stavěl jsem to celej minulej rok, zhruba dvanáctku z nákladů odečti na lokomotivy a vozy, Stavby jsou dílem ze stavebnic, dílem upravený stavebnice a dílem novostavby z desek.

U klasický plastikový modelařiny je to podobný. Letadýlko, jako se kdysi pohybovalo kolem 12,- Kčs dneska není pod dvě stovky. Pravda - pokročily technologie a detaily jsou někde jinde, povětšinou to i krásně pasuje - ale taky to má zhusta miliony drobných dílů, takže obyčejná stíhačka je stavba nadlouho. Vyjma rychlostavebnic HobbyBoss, které leckdy (ne vždy) fungují jako secvakávací). Ty mají pár celkem pěkných dílů a luxusní obtisky, ale ne vždy to spolehlivě sedí jak historicky, tak díly dohromady.

Přidat komentář