RECENZE: Rovnováha, Petr Švec

Článek od: Madla Pospíšilo... - 04.10.2023

Až do nedávna si žil docela dobře. Měl práci, byt i skvělou holku, kterou chtěl požádat o ruku. Štěstí je ovšem vrtkavé, a tak stačila jedna malá nehoda, aby se jeho život rozsypal jako domeček z karet. Možná měl tehdy radši umřít.
Netušil, že druhý svět existuje, dokud nespatřil svého prvního ducha. A to byl teprve začátek. Pozvolna začínal nabývat dojmu, že dar, jejž by nejraději vrátil, má hlubší smysl. Zdánlivá náhoda střídala náhodu, přesto všechny jeho kroky směřovaly k místní továrně. Byl povolán... Ale kým? Kdo je vlastně jeho šéf? Myslel si, že se mu daří rozplétat tragická vlákna minulosti, a ani si nevšiml, že z nich spíš plete oprátku. Nikdy dřív nebyl smrti blíž než teď. Náhody totiž neexistují…

Toť anotace románu Rovnováha pardubického rodáka Petra Švece, která vyšla letos v srpnu v nakladatelství Golden Dog.

O autorovi toho příliš známo není, krom toho, že nedělá radost svému jménu a neživí se šitím a správkou obuvi. Během studia na vysoké škole ekonomicko-správní však narazil na pána jménem Stephen King a o jeho osudu tak bylo rozhodnuto. Rozhodl se děsit lidi. Ve své prvotině Otrávené duše vzal čtenáře na výlet do Raskovic. Do míst, kde zlo sílí každým dnem. Na místo, kde byste mohli zemřít. Podobným místem jako Raskovice je v druhém autorově románu podivná továrna, do níž nastoupí hlavní hrdina v okamžiku, kdy je jeho život rozbitý na malinkaté kousíčky.

Milovaná dívka, stabilní práce, společný byt, o to vše přišel. A ještě ke všemu začíná mít pocit, že šílí. Vidí totiž duchy. S depresí hlubokou jako Mariánský příkop a výčitkami drsnými jako soudce Lynch se potácí životem, až ho kombinace náhod dovede do nového zaměstnání v továrně na městské periferii. Není to však obyčejné zaměstnání, v drobných náznacích tu zjišťujeme, že nic není takové, jak to může na povrchu vypadat. A když se v práci začnou dít zaměstnancům podivné nehody, když hlavního hrdinu a jeho přátele začnou sužovat pravidelné noční můry, je na čase přijít záhadě na kloub. Mají divné události něco společného se šestým patrem zchátralé budovy, v níž kdysi sídlilo vedení? Může za zvláštní a znepokojivé  příhody lehce psychopatický šéf? Proč je žena, k níž ho cosi táhne, tak podobná jeho mrtvé přítelkyni. Co za tím vším vězí?

Natáhl jsem volnou ruku, abych zhasl. Srdce mi splašeně bušilo, jako by mi chtělo napovědět, že tohle není správné. Hleděl jsem do stropu a postupně se uklidnil. Lucie usnula téměř okamžitě. Na krku mě šimral její pravidelný dech. Dávno zapomenutý pocit vzájemné blízkosti mi svíral hrdlo. Permanentní štěstí neexistuje, ale okamžiky jako tenhle, se podobají barevným sklíčkům, která si člověk schová do kapsy a vytáhne je, když se svět zdá být jen podivným šedivým místem.
(Str. 148)

Klubko se zamotává stejně jako provaz kolem krku, atmosféra tu houstne jako sedlá krev, až surreálně děsivé popisy se zadírají do duše jako žiletkový drát. Autor umí výborně pracovat s emocemi a líčeními, v nichž se snoubí realita s oživenými nočními můrami. Petr Švec dovedně fabuluje a jde mu nasadit čtenáři do hlavy otázku: „Kde končí skutečnost a začíná realita?“

Pokud máte rádi duchařské detektivky a temná tajemství postupně vylézající na povrch jako černočerná plíseň, bude se vám Rovnováha líbit stejně tak jako mě.


Rovnováha
Autor. Petr Švec
Vydalo: Golden Dog
Rok: 2023
Počet stran: 252
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Jiří Arbe Miňovský
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-88067-85-6
Cena: 299 Kč

Přidat komentář