RECENZE: Jiří Sivok, Líp už bylo

Článek od: Madla Pospíšilo... - 10.01.2023

Ke své posedlosti knihami z nakladatelství Golden dog jsem se vyznávala už v recenzi na mysteriózní thriller z pera Ludmily Svozilové, Zemři, Kaine: Svatyně.
A pořád to platí. Nesmírně se mi líbí zdejší edice novel, příznačně nazvaná Zrnka temnoty. Jsou to takové Stopy hrůzy pro dospělé, ale mnohem zajímavější. Různorodější, děsivější. Útlé knížečky vycházejí každé dva měsíce a střídají se v nich ostřílení i méně známí autoři z tuzemských luhů a hájů spolu s autory zahraničními.

A každé Zrnko temnoty je jiné. Najdete tu duchařinu. Brakový horor. Drsné psychologické drama. Bizarro ze šílené surrealistické zahrady. Splatterpunk a extrémní horor.

A Jiřího Sivoka.

Ten se svou vizí postapokalyptického světa po atomové sprše, plynem unikajícím z nitra matičky Země, který hubí nenarozené plody v ženských lůnech, naznačuje, že tohle rozhodně procházka růžovým sadem nebude.
Leda by ten sad byl rozmetán na drobné, ostré úlomky, které se čtenáři zadřou do masa, zanítí se a budou mu způsobovat neskonalou bolest. Přesně takové pocity jsem měla u čtení novely Líp už bylo.

Sivok svým hrdinům nedaruje vůbec nic. Nic kromě utrpení, beznaděje a ztráty. Cappy, chytrý kluk, který kdysi v životě, na který už téměř zapomněl, měl rád taková ta pitíčka, na své cestě do Českých Budějovic potkává rodinu stmelenou agónií. Přidává se k nim. Vždy, když jsem si myslela, že teď, teď už se bude hrdinům vést třeba jen o malou trošku líp, autor mě brutálně vyvedl z omylu. Tahle kniha čtenáře nakope do zadku, rozsápe mu srdce a ještě teplé ho spolyká. Je to vyšinutý svět, v němž je ze zoologické zahrady koncentrační tábor. Příběh plný magorů a zvrácených existencí, jejichž označení za zvířata by bylo urážkou jakéhokoliv predátora.

Líp už bylo je instantní deprese. Ale zatraceně čtivá, s tempem zběsilým jako mačeta prořezávající lidské hrdlo. S dějem, který vás vtáhne do čtení jako smyčka stahující se kolem krku. Příběh se však na rozdíl od jiných Zrnek temnoty nedá přečíst na jeden zátah, i když není nikterak rozsáhlý. Z každého písmene tu vzlíná vztek, bolest a beznaděj, proto je nutné dávkovat si kapitoly postupně. Ale pro čtenáře znalé hororu je postapokalyptické Líp už bylo tou správnou protiváhou k přeslazenému a kýčovitému adventnímu času. Já si ho užila, i když Líp už bylo. Teď ale doufám, že Jiří Sivok není prorokem, protože v takovém světě bych opravdu žít nechtěla.


Líp už bylo
Jiří Sivok

Nakladatelství: Golden dog
Rok vydání: 2022
Počet stran: 132
Cena: 129 Kč

Ukázku z knihy si můžete přečíst ZDE.

 

Přidat komentář