SERIÁL: WandaVision (2021)

Článek od: Frecerick - 29.03.2021

Oficiálně první seriál spadající do MCU, který je ke zhlédnutí na streamovací službě Disney+ (bohužel zatím ne u nás). Zároveň jde o něco, na co u Marvelu nejsme zvyklí, o něco, co tu ještě nebylo. WandaVision je totiž sitcom. Ale nebojte/nejásejte, hlavně od druhé poloviny seriálu dostáváme klasickou akční nalívárnu, která je nám u superhrdinských počinů mnohem bližší. Své preference vyjádřím jednoduše - víc jsem si užíval první polovinu.

Hned na začátku nás hodí tvůrci do vody a řeknou, ať plaveme. Nevíme nic – kde to jsme, proč tu jsme, kdo za tím stojí a kde jsou sakra výbuchy a zachraňování světa? Víme jen to, že tohle je Wanda, támhle vidíme Visiona a všechno je to černobílé, proboha! Proč? Náš superhrdinský páreček se nachází v padesátých letech. A tak sledujeme odlehčené dialogy, situační vtípky a jedno klišé za druhým. To ale není všechno. Idylický život na maloměstě není vždy tak růžový, jak by si Wanda přála. Něco není v pořádku. Obyvatelé Westview se nechovají normálně. Někdo se to Wandě snaží překazit.

A to mě neskutečně bavilo… chtěl jsem od Marvelu něco nového, něco svěžího a přesně to jsem dostal. Sitcom jsem si vyloženě užíval, smál jsem se, cítil jsem naprostý klid v duši a radost, ale to hlavní, proč mě to tak vzalo, byla nejistota, tajemno a všechny tyhle situace, které mi mnohdy způsobily husí kůži. Mají to krásně načasované… v klídku si sedíte, usmíváte se od ucha k uchu stejně jako ti na scéně… a najednou se něco pokazí, atmosféra se změní o 180 stupňů a vy sledujete, jak Wanda pomalu ztrácí nervy a trpělivost.

Rozmanitost a proměnlivost seriálu je v podstatě samozřejmostí, protože nám servíruje dobový exkurz od padesátých let až po současnost. Mění se vizuál, kostýmy, vyjadřování postav a taky téma sitcomů. Nebudu si hrát na to, že jsem viděl či znal byť jedno z děl, jimiž byly jednotlivé epizody inspirovány, ale nehrálo to žádnou roli. Spíš je to menší bonus pro fajnšmekry, kteří mají nakoukáno. Po vzoru dobových sitcomů můžeme v každé epizodě vidět i přestávku v podobě reklamy, která vždy překvapí nějakým easter eggem, což potěší.

Nepovažuji to za nějaký kolosální zvrat, takže necítím spoiler v tom, když prozradím, že je tahle část děje narušena agenty S.W.O.R.D.u, tedy realitou současného MCU, jak ji známe z předchozích filmů. Od té doby je pomalu ale jistě to gró seriálu, humor v kontrastu s jakousi nejistotou a podivnými skutečnostmi, na ústupu. Zásah současné reality byl bezesporu nevyhnutelný, každopádně bych se vůbec nezlobil, kdyby dorazil o něco později. Na scénu přijdou další postavy, které už známe a s nimi i klasické parametry Marvelovek. Celé se to postupně začne zjednodušovat, mnohé je nám zkratkovitě vysvětleno a už to bohužel není tak svěží. Nechybí ani nelogické momenty ve stylu „pohybujeme se po nepřátelské základně a nikdo si nás nevšimne, protože jsme neviditelní nindžové“. Nicméně i v druhé polovině seriálu se najdou skvělé momenty, především ty s Wandou.

Jsem rád, že něco takového vzniklo, protože se přiznám, že mě před tímto Wanda ani Vision moc nezajímali a neřekl bych, že šlo o nějaké osobní preference, ale zkrátka se tvůrcům nepodařilo je pořádně vykreslit takové, jací jsou a nedokázali dát důraz tomu, čím si vlastně prošli. Tady jsem si je zamiloval. Jak Elizabeth Olsen, tak Paul Bettany měli co hrát a hráli to perfektně. Ať byl na scéně jeden z nich, nebo byli spolu, měli mou pozornost. Wanda zapůsobila svým přesvědčivým klišé přehráváním a silně zaútočila i na emoce – jednou mi skoro ukápla slzička. Zato Vision, ač jsem ho doteď bral jako nudný stroj, se ukázal být velkým sympaťákem a bavil mě mnohonásobně víc než za celé jeho dosavadní působení.

Pokud vás už MCU přestalo bavit a jste přejedeni tou neustále se opakující šablonou, dejte tomu ještě šanci, minimálně zezačátku opravdu nejde o klasický superhrdinský příběh. Pokud stále hltáte každý jejich výtvor, je to pro vás must-see záležitost (pokud jste to už dávno neviděli, čemuž bych se vůbec nedivil).

 

WandaVision
TV seriál 2021
Tvůrci: Jac Schaeffer
Režie: Matt Shakman
Scénář: Jac Schaeffer, Megan McDonnell, Gretchen Enders a další
Kamera: Jess Hall
Hudba: Christophe Beck
Hrají: Elizabeth Olsen, Paul Bettany, Kat Dennings, Teyonah Parris, Randall Park, Kathryn Hahn

Komentáře

Líbil se mi černobílý, postupně se obarvující svět Wandy a Visiona s nedefinovanými poruchami. Kouzlo postupně vyprchalo, jak do něj vstupovalo s plnou palebnou silou marvelké universum a jeho akčňácký maglajz v supermanovském vidění světa. Minimálně první půlka série je jako zjevení ze starých dobrých časů, byť mě poněkud lezla na nervy koštětem praštěná nosatá Agáta, která zas tak praštěná nebyla, jak se překvapivě ukázalo později. Ale... Supr!

Přidat komentář