Co číst v karanténě: nakladatelství BB/art

Článek od: frankie - 20.04.2020

Jedním z mnoha nakladatelů, se kterými úzce spolupracuje náš sardení web, je nakladatelství BB/art. Jeho vznik je datován do roku 2003 a od té doby se vypracovalo mezi střední nakladatele se slušným portfoliem. Zaměřuje se především na překladovou beletrii – detektivky, romány pro ženy, thrillery, dětské knihy, populárně naučnou literaturu. Několikrát ročně se osmělí vydat knihu z fantasy ranku.  Naše recenzenty však uchvátilo něčím jiným. A to svým bohatým komiksovým zaměřením. Bohužel na jejich webových stránkách může návštěvník dohledat pouze takové tituly, které mají k dispozici. A to je škoda. Velká škoda, protože tímto způsobem zcela zapadnou do zapomnění pecky vydávané v dřívějších dobách, ať se jedná o mainstreamovějšího Indiana Jonese, nebo famózní Bandu. A přitom jsou ještě na knižním trhu k dostání, byť v omezené míře. BBartu vděčí český komiksový trh za mnohé. Během let čtenářům představil rozličné série: některé měly delší trvání – superhrdinské komiksy o Batmanovi, Supermanovi, jiné měly vpravdě jepičí život např. Flash. Možná konkrétně v tomto případě nakladatelství nevydalo úplně nejvhodnější obsahový titul pro neznalého čtenáře, anebo jen zkrátka předběhlo dobu. V roce 2013 bylo na Flashe příliš brzo, byl hrubě upozaděn známějšími. Obdobně dopadl Green Lantern. A ten měl podporu i filmového zpracování. Bohužel diváci příliš kladně film nepřijali.
Úspěšnější celky, kterými se nakladatelství může pochlubit, jsou bezesporu série 100 nábojů nebo Sága.

A jak je na tom BBart v současnosti? Čtenáře zásobuje sériemi Green Arrow, Harley Quinn, Fatale, Sebevražedný oddíl, Batman Detective Comics, Wonder Woman a nelze opomenout Aquamana. Nabídka solidní, bohužel intervaly někdy dlouhé – u Ligy spravedlnosti klidně i dva roky.

Sympatické je, že mnohé komiksy nabízí ve dvojím provedení  – jednak  v brožované verzi a v luxusnější, ale také dražší pevné vazbě. Dalším velkým pozitivem je rozsah nabídky. BB/art se nebojí oslovit a přilákat nové čtenáře k fenoménu komiks, ať se jedná o Šitíčko, Berlín nebo Babylon Berlín.

 

Nakladatelství BB/art

Přidat komentář