KOMIKS: Arne Jysch, Babylon Berlín

Článek od: frankie - 25.03.2019

Román Volkera Kutschera Mokrá ryba zpracovaný v nejdražším televizním projektu německé historie pod názvem Babylon Berlín se dostal na knižní pulty i ve své komiksové podobě. Komiksový kreslíř Arne Jysch dokázal věrohodně vykreslit bídu i lesk moderního velkoměsta stejně jako společenské a politické otřesy Výmarské republiky. Ve srovnání s knihou, natož seriálem, sice vychází komiks po dějové stránce více zploštěle, ale v daném rozsahu dosahuje přesto velice zajímavých kvalit. Větší zjednodušení děje bude připadat jako nedostatek pouze znalcům předlohy. Pro původním románem nepolíbené čtenáře to bude skvělý zážitek s propracovaným dějem, kterému lze lehce uvěřit.
Hlavním hrdinou je detektiv Gereon Rath, ambiciózní ale nikoli neomylný. V Berlíně začíná jako policejní komisař na, z jeho pohledu, pouhém mravnostním oddělení. Před vynuceným přesunem totiž působil v Kolíně na oddělení vražd. Osud mu však umožnil získat poznatky k vraždě, se kterou si berlínská kriminálka neví rady. Do toho se ještě připlétá pátrání po ruském zlatém pokladu, který by se měl nacházet někde na území německého hlavního města. Díky tomu se jedná o zajímavý detektivní příběh propojený se soudobou politikou.  
Komiks zachycuje hrdinova milostná dobrodružství, ta jsou však přebita vyobrazením kabaretů, tančíren, užíváním tehdy dostupných drog a politickými rozmíškami na přelomu 20. a 30. let. Zajímavě působí i tehdejší síla tisku. Černobílá kresba děj patřičně ztemňuje. Samotný komisař Rath je vyobrazen jako fyzicky zdatný jedinec s ostrými rysy. Dvoubarevnost podtrhuje i jeho duši, nejedná se totiž o žádného Mirka Dušína. K úspěchu v pátrání mu pomáhá někdy jen pouhá štěstěna, v některých momentech hraničící až se zásahem shora. Pro čtenáře neznající dějiny Německa před nástupem Hitlera se jedná o zajímavé doplnění historického povědomí, které je velmi věrné i svou násilností. Radikalizace ulic, problematika národnostních menšin, politické třenice, to je koření hlavního děje.

Obálka knihy je precizně zpracovaná a působí velmi hodnotně. Pochopitelné je, že při relativní jednoduchosti kreseb chybí obvyklý doplněk komiksů v podobě skic některých stran nebo hlavních hrdinů. Jediným doplňkem je jednostránkové poděkování lidem, kteří pomohli nejen autorovi, ale velkou měrou zodpovídali vůbec za umožnění vzniku díla.        

Babylon Berlín
Arne Jysch

Překlad: Michaela Škultéty
Nakladatelství: BB/art
Rok vydání: 2019
Počet stran: 216
Vazba: Pevná
Cena: 499,- Kč

Přidat komentář