RECENZE: Stephen King, Danse Macabre

Článek od: Renata Staurovská - 27.02.2018

O tom, že spisovatelský um Stephena Kinga není omezen pouze na beletrii, jsme se mohli přesvědčit už v roce 2002, kdy u nás vyšlo jeho historický první teoretické dílo nazvané O psaní. Jedná se z velké části o autobiografii, ve které si pozve čtenáře do své tajemstvím opředené pracovny a sdílí s nimi nemalou část svého soukromého života. Kniha sice neobsahuje žádné konkrétní tipy a návody, jak by název mohl napovídat, ale i přes to (a možná hlavně právě proto) je pro mnoho dnešních autorů nemalou inspirací a posunula je kupředu na jejich spisovatelské cestě.


I Danse Macabre je knihou teoretickou, což by některé čtenáře mohlo na první pohled odradit. Důrazně radím, nedejte se. Stephen King se vydává na pouť hororovým žánrem, tedy územím, které zná snad lépe než kdokoliv jiný. Ačkoliv se nejedná o beletrii, věřte, že stránky vám pod rukama budou ubíhat téměř rychlostí světla. Úryvky z textů, které podle něj jednou provždy ovlivnily danou oblast nejen literární, ale i filmové tvorby, prokládá vlastními postřehy a spojuje je s příběhy ze svého vlastního života, mládí a dětství. Sledujeme světoznámého spisovatele jako desetiletého chlapce, který poprvé v životě pocítí nefalšovaný děs. Píše se rok 1957, mladý Stephen sedí s kamarády v kině a společně sledují Den, kdy se zastavila Země, když najednou plátno potemní, film se zastaví a vedoucí kina všem přítomným roztřeseným hlasem oznámí, že Rusové právě vypustili družici Sputnik. Dobyli vesmír dříve než hrdá Amerika, což bylo pro její další generaci, vychovávanou v „podivném cirkusovém ovzduší paranoii, patriotismu a národní namyšlenosti“ něco nepředstavitelného a navždy to otřáslo těmi pevnými a neoblomnými hodnotami, které v nich jejich rodiče tak pracně od samého narození pěstovali.


Jak již bylo zmíněno výše, Danse Macabre je teoretickým nahlédnutím do hororového žánru. King zde přichází s podrobnou analýzou konceptů strachu a hrůzy, nestvůr, nesmrtelnosti a prostě všeho, co k dané tématice neodmyslitelně patří. Velkou část věnuje rozboru tří dle jeho slov základních děl hororové literatury. Jsou to Frankenstein anglické spisovatelky Mary Shelley, Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda skotského spisovatele Roberta Luise Stephensona a samozřejmě také známý Dracula irského Brama Stokera. Věřím, že každý fanoušek hororového žánru se s těmito knihami již setkal, a pokud ne – nejvyšší čas to napravit.
Kromě výše zmíněných rozebírá King v Danse Macabre další přibližně stovku filmů a nemenší množství knih, které do jeho pole působnosti nějakým způsobem zasáhly. Hledá paralely, definuje obecnější tendence a opakující se prvky, ptá se, proč vlastně lidé milují horory, rozvíjí odvážné teorie a s tím vším pracuje na pozadí vlastních zkušeností a životních příběhů. Přináší nám tak skutečně jedinečné dílo, které by nemělo chybět ve sbírce žádného fanouška hororu.


„John Lennon se mýlil – ukázalo se, že populárnější než Ježíš nejsou Beatles, ale zombie.“

Danse Macabre
Autor: Stephen King
Překlad: Milan Žáček
Nakladatelství: BETA - Dobrovský
Vazba: Pevná s přebalem
Počet stran: 464
Cena: 449 Kč

Přidat komentář