FILM: Strážci galaxie (Guardians of the Galaxy)

Článek od: David Hálek - 15.08.2014

Nový letní trhák od Marvelu je i pro fanoušky komiksových dobrodružství trochu výlet do neznáma. I když se na papíru objevují už od roku 1990, nejsou Strážci galaxie známí tak moc jako třeba Iron Man nebo Spider-Man. Marvel udělal odvážný krok a odklonil se od svých zaběhlých sérií, aby divákům představil úplně novou a dříve neviděnou skupinu hrdinů. Jak se jim to povedlo? Stojí za to jít na Strážce galaxie do kina?

Z trailerů byla od začátku cítit komedie a humorem odlehčená akce. O to víc mě překvapilo, když film začínal srdcervoucí scénou, která si nezadá s úvodem k Vzhůru do oblak. Poté uplyne přes dvacet let a atmosféra z ukázek je zpátky! Diváka po celý film bombardují vtipy, hlášky a humorné situace, které střídá tvrdá akce. Jedná se sice o prosté, pro někoho předvídatelné schéma všech akčních filmů, to ale nevadí, protože i v takových scénách se najde vtip, jenž je oživuje. Dojde i na smutek a slzy, ale těch si moc neužijete, protože je hned vystřídá další akce, nebo například soutěž v tančení na popové pecky minulého století. Těch je ve filmu fůra a vždy dobře pobaví.

Divák se může těšit na celou plejádu ras a národů. Fanoušci poznají Sakaařany a Kree, nechybějí ani policisté Nova Corps. Největší pozornost si ale zaslouží naši hrdinové: lupič Peter "Star-Lord" Quill (Chriss Pratt), zelená vražedkyně Gamora (Zoe Saldana), Drax (Dave Bautista), zabiják, jehož rasa není fyzicky schopná rozumět vtipům, a dva kriminálníci – ukecaný mýval Rocket (Bradley Cooper) a nemluvný strom Groot (Vin Diesel). Překvapivě tahle nepravděpodobná skupina funguje. Mají své příběhy a motivace, problémy a nevyřízené účty a jsou nuceni spolupracovat, přičemž v sázce není nic menšího než osud vesmíru. Ten chce zničit vzbouřený Kree Ronan (Lee Pace) a jeho pobočnice Nebula (Karen Gillan). Nechybí ani očekávaná a někdy zcela nečekaná camea, ze kterých jsem skoro vstával z křesla. Herecké výkony možná nejsou perfektní a Oscara si nevyslouží, ale to hercům snadno odpustíte.

Akce funguje skvěle. Bitvy jsou velkolepé a jednotlivé bitky přehledné. Triky a efekty jsou bezchybné. Všechno má dobré tempo a nic netrvá déle, než by mělo, stejně tak divák nemá pocit, že se rychle přebíhá od jednoho k druhému. Hrdinové se doplňují a pomáhají si, pokud si zrovna nejdou po krku. Vše je svěží, odlehčené, ale jakmile jde do tuhého, smích utichne a atmosféra zhoustne.

Dalo by se říct, že Marvel neudělal nic nového pod sluncem. Dal do kupy lidi, kteří si nerozumí, ti dostali cíl a musejí se k němu dostat tak, že podřežou pár krků. Ale ono to funguje: hrdinové mají osobnost, dozvídají se o sobě nové věci a učí se spolu žít jako skupina. Při akci se divák nenudí, ba naopak, je zábavná, vtipná a napínavá. A každý fanoušek Marvelu si přijde na tolik nefanouškům skrytých věcí a vtípků. Strážci Galaxie možná nejsou nejoriginálnější, ale rozhodně jsou hodně dobrým a povedeným filmem!

Celkové hodnocení: 85%

Strážci galaxie/ Guardians of the Galaxy

Režie: James Gunn

Scénář: James Gunn, Nicole Perlman

Hudba: Tyler Bates

Hrají: Chriss Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Bradley Cooper, Vin Diesel, Karen Gillan, Lee Pace, Michael Rooker a další

Délka: 122 minut

 

Přidat komentář