INTERVIEW: FanCity? Něco mezi pařanským doupětem a matějskou - rozhovor s Petrou Neomillnerovou

Článek od: Julie Nováková - 23.10.2012

Milujete fantasy, horory, sci-fi a zároveň seriály, filmy, literaturu nebo hry? 24.-28. října v prostorách KC Novodvorská v Praze najdete mix všeho dohromady na již druhém ročníku festivalu FanCity, úspěšného nástupce chotěbořského Festivalu fantazie Speciál, probíhajícího od roku 2003. Pro fanoušky fantastiky a zábavy jsou připraveny přednášky, workshopy, besedy i místnosti s volným hraním deskových i počítačových her. My víme, co si půjde zahrát spisovatelka Petra Neomillnerová, autorka úspěšných fantasy sérií o upírce Tině Salo, zaklínačce Lotě a čarodějce Moire nebo samostatného románu Dítě Skály.

Připravila: Julie Nováková

[petra.jpg]Kdybys měla FanCity popsat někomu, kdo ještě v životě na žádném conu nebyl, jak bys to udělala?
Hm, to není snadná otázka. Možná bych FanCity popsala jako křížence mezi konferencí, pařanským doupětem a matějskou poutí :)

Odkud vlastně pochází slovo "con", které se v souvislosti s akcemi zaměřenými na sci-fi a fantasy obvykle používá?
Je to zkratka z anglického convention, které označuje hromadné setkání a už od třicátých let se používá v názvech podobných festivalů. Třeba World Science Fiction Convention, kterému se už dlouho říká spíše zkráceně Worldcon. A komu nestačí angličtina, může hloub, do latiny. Convenus znamená shromáždění a na konventech se shromažďují třeba všichni příslušníci náboženských řádů. I to by se na sci-fi sebranku docela hodilo!

Co na festivalech fantasy a science fiction nejvíc vyhledáváš?
Vzhledem k tomu, že jsem od fochu, tak zpětnou vazbu a komunikaci se čtenáři. Jinak jsem klasický conový hříšník a nechodím na žádné přednášky kromě těch svých.

Na jaké tvé pořady se mohou návštěvníci FanCity těšit?
Rozhodně na Nálevnu literární inspirace, což je workshop, ve kterém budu cíleně zabíjet iluze, ale doufám, že poskytnu i pár funkčních rad. Zúčastním se i besedy časopisu Pevnost.

Co se na miniworkshopu mohou začínající autoři dozvědět?
Moje mise je pořád stejná. Zbavuju začínající autory růžových brýlí a připravuju je na to, co je ve světě "reálné literatury" může potkat. Tentokrát bude ovšem workshop zaměřen i na hledání námětů.

[petra%20kniha.jpg]Jaká je práce lektorky v kurzech tvůrčího psaní? Co je na ní nejtěžší?
No, pro mě je to práce radostná, protože vystřídám autorskou samotu komunikací s lidmi, se kterými mám společné zájmy. Nejtěžší nesporně je propíchnout někomu bublinu snění a říct mu, že je před ním ještě hodně práce, než bude moci text představit veřejnosti.

Viděla jsi někdy na conu někoho s kostýmem podle některé z tvých hrdinek nebo hrdinů?
Obávám se, že kostýmy podle mých hrdinů jsou nerozeznatelné… Upírů a upírek jsem ovšem na conech potkala spoustu, zrovna tak bojovníků a bojovnic.

Jakou novou knihu momentálně připravuješ?
Dokončuju šestý díl Tiny, a pak už je na řadě třetí díl Písní čarodějky.

Na jakých dalších festivalech kromě FanCity tě obvykle mohou fanoušci potkat?
Pravidelně se vyskytuju na Fénixconu, Festivalu fantazie, CONiáši, na Slovensku na Slavconu a Istroconu.

Petra Neomillnerová (16. ledna 1970, Praha) je česká spisovatelka, grafička a redaktorka. Je autorkou úspěšných fantasy sérií o upírce Tině Salo, zaklínačce Lotě a čarodějce Moire, samostatného románu Dítě Skály, řady povídek a několika popularizačních knih o magii. Píše také publicistiku pro časopis Pevnost a průběžně pořádá kurzy tvůrčího psaní. Je hostem literární linie blížícího se festivalu sci-fi a fantasy knih, filmů, seriálů a her FanCity.

Rozhovor poskytla redakce CityBee, odkud byl text převzat.

Přidat komentář