RECENZE: Stan Sakai, Usagi Yojimbo - Šedé stíny

Článek od: Lament - 07.11.2010

Najednou nás rychlé, příkré tahy vytříbené a  zdánlivě jednoduché kresby odnesou daleko od domova, až do časů, kdy japonští samurajové třímali v chlupatých tlapkách katany a v boji za nimi uši jen vlály. Ale počkat! Takoví samurajové přece nikdy nebyli. Anebo ano?

Stanu Sakaiovi se povedlo to, co žádnému tvůrci komiksu předtím a patrně ani potom. Antropomorfní zvířátka v jeho samurajské sáze na nás nepůsobí vůbec jako roztomilí plyšáci anebo něco z bajek. Kdepak. Stvořil alternativní Japonsko, osídlené zvířecími obchodníky, potulnými mnichy i gejšami a vtiskl jim takovou podobu a charakter, že nám vůbec nepřipadá divné, že má námezdný lovec lidí na nose zbytek rohu. A proč by mělo? Vždyť je to přece nosorožec… Ale zároveň taky rošťák chlap, který pro peníze klidně tak t

rochu podrazí kamaráda. A že má samuraj (toho času vlastně ronin) roztomilý čumáček a dlouhá ouška? Možná, ale je to statečný a zásadový bojovník s takovým žebříčkem hodnot, že bychom s ním rádi poseděli u saké. Dobrý přítel, který nikdy nezradí, a vždycky pomůže potřebným.

V pořadí 13. kniha o Usagim neobsahuje jeden příběh, ale je tvořena šesti povídkami, které jsou hodně inspirované divadlem Kabuki, ať už zjevnými narážkami přímo v příbězích anebo souvislostí s několika Kabuki hrami. Stan Sakai nashromáždil nápady na návštěvě rodného Japonska, kde si pár těchto her sám užil.

Příběh Meče mého otce patří mezi dobrodružství, která na sebe volně navazují skutky některých postav, se kterými se ušák Yojimbo setkal již dříve. Tentokrát jde (jak jinak mezi samuraji) o nesplacený dluh. Jak to v komiksových příbězích bývá, znalost dřívějších souvislostí však není pro vychutnání vůbec nezbytná.

Démonická flétna je jeden z nepříliš častých strašidelných příběhů, kterými nás autor sem tam oblaží, ale moc s nimi neplýtvá. A ví proč. Většina z nich patří k tomu nejlepšímu, co v této komiksové řadě vyšlo.

Tentokrát je však nadpřirozený příběh zastíněn detektivním, a to dokonce třikrát. Vraždy jehlicí do vlasů, Kurtizána a Tameshigiri nám představují novou silnou osobnost ze světa Stana Sakaie, inspektora Ishidu. Je to staromódní policista, věřící, že slušnost a spravedlnost je tu pro všechny, a že rozhodující jsou důkazy, nikoliv naditý váček. Není divu, že si s Usagim tak padnou do oka.

Je to téměř k nevíře, ale Stan Sakai si book od booku drží tak vysoký standard, na jaký se mnozí tvůrci nevzmůžou ani v jednom vymazleném dobrodružství. Nezbývá než doufat, že mu to vydrží ještě dlouho. Japonsko samurajů byla země tak bohatá na příběhy, že Usagi Yojimbo může přes hory a městečka putovat věčně. A my tady na něho budeme stále netrpělivě čekat. Protože ušatého samuraje zná i u nás snad úplně každý. Nebo ne? Tak honem utíkejte do nejbližšího knihkupectví! Sakaiův svět patří mezi ty, o které nechcete přijít.

Usagi Yojimbo 13: Šedé stíny /Usagi Yojimbo 13: Grey Shadows/
Sakai, Stan

Nakladatel: Crew
Překlad: Ľudovít Plata
Obálka: Stan Sakai
Redakce: Filip Gotfrid
Rok vydání: 2010
Počet stran: 204
Rozměr: 145 x 205
Provedení­: paperback
Cena: 249 Kč

Komentáře

Ušáka Usagiho taky miluju a tenhle díle se mi líbil, stejně jako všechny ostatní, tedy moc. Ale tleskám i autorovi recenze: je čtivě psaná a umí jít k jádru věci. To se v českých zinech u komiskových recenzí moc nevidí.

Přidat komentář