KOMIKS: Do ulic vtrhnou rozhněvaní komiksáři

Článek od: Redakce - 20.04.2010

Kdyby nic jiného, mohli by mít opravdu profesionálně vyvedené transparenty… O co jde? Mediální skupina Media Participations Group vlastnící zhruba 40 procent francouzského komiksového trhu (mimo jiné Dargaud nebo Dupuis) nabídla digitálně některá komiksová alba, aniž by s tím výtvarníci a scénáristé souhlasili. Nově uzavírané smlouvy pak upravili tak, že procento ze zisku z digitálních médií autorům snížili ze 17,5 na 8 procent. Dvou a půl hodinová schůzka s šéfem MPG Claudem St. Vincentem kompromis nepřinesla, pročež unie francouzských komiksových autorů SNAC oznámila jako den protestu 5. květen.

O podobných starostech se českým komiksovým tvůrcům ani nezdá. Ti aktivnější se teď můžou těšit na ceny Fabula Rasa 2009, jedny ze dvou cen, které se v Česku za komiks udělují. Zatímco o podzimních Muriel rozhodují dvě odborné poroty, vítěze Fabuly Rasy vybírají čtenáři. Máte-li své oblíbené komiksy vyšlé v loňském roce, můžete pro ně hlasovat na ComicsDB do 25. dubna. Na konci května pak přijďte gratulovat vítězům na Crwecon.

Miluju Led Zeppelin, přiznává se na titulu své komiksové sbírky jedenačtyřicetiletá Ellen Forney. Kromě nich ale miluje i Courtney Love, Margaret Cho, Seattle, komiks a udílení šíleně nepoužitelných rad – třeba jak kroužit ňadry na různé strany, jak být správná buznolapka nebo jak si přišít zpátky amputovaný prst. To vše najdete v příbězích, které učitelka komiksu na Cornish College of the Arts třináct let publikovala ve Strangeru, L.A. Weekly a magazínu BUST. Na jejím blogu se pak dozvíte, že se na přeložení svých kreativních eskapád do češtiny sama aktivně podílela, když z původního výrazu „Cold turkey“ nechala udělat „Radikální řez“ a přikreslila k tomu vhodnější ilustraci.

Transmetropolitan scénáristy Warrena Ellise a výtvarníka Daricka Robertsona vláčí novináře Spidera Jerusalema světem neutěšené budoucnosti. Druhý díl s eufemickým názvem Život je pes obsahuje čtyři nové příběhy, ve kterých se bude nešťastný reportér potýkat s lidmi poskládanými z miniaturních strojů, hibernovanou hlavou vlastní manželky, bandou zabijáckých farmářů, psychopatickým policejním kastrátem i rozmrazenými ubožáky pocházejícími z našich časů.

Zenové koany, které ze sbírek Mummonkan, Hekiganroku a Shoyoroku uspořádal Václav Cílek do knihy Mrtvá kočka, posloužily jako inspirace Jaroslavě Kočové při tvorbě komiksové sbírky Mistr Džošu a broskvový sad. Kromě zenových textů zpracovala i další témata, třeba perlu rané čínské literatury – Doslov k Básni o prameni Broskvových květů. Stejně jako u zenových koanů je vše, co je řečeno, stejně důležité jako to, co řečeno nebylo. U komiksu platí totéž s obrazy. I v téhle nevšední komiksové sbírce najdete orientální filozofii plnou humoru a hříček, která bude provokovat vaši „západní“ logiku.

Malý černý chlupatý panáček Petit Poilu si v češtině říká Prcek Chlupino, ale vůbec na tom nezáleží, protože se jeho kouzelné příhody obejdou beze slov. Originální komiksové dobrodružství pro děti od tří let probouzí zvědavost a vybízí je k pojmenování předmětů i vyprávění děje. Jeho první příběh se jmenuje Žravá mořská panna a kromě poněkud obézní divy představí i tajemného kapitána a zamilovaného červíka. Roztomilé kousky Prcka Chlupina vzešly ze spolupráce scénáristky Céline Fraipont a výtvarníka Pierra Baillyho, ve Francii se chystá už sedmý díl a ani u nás by prý nemělo zůstat jen u jednoho.

Na nejmenší (ne)čtenáře čeká i komiksové leporelo Snoopy jde do školy. Inteligentního bígla Charlieho Browna znají asi všichni a kromě toho jsem tu o něm psal před dvěma týdny, pročež snad už není třeba nic dodávat. Snad jen, že se Snoopy tentokrát představí jako velmi nadaný výtvarník.

Kreslíř Dennis Janke, jehož tvorbu už díky cyklu Comicsové legendy (Batman: Temný rytíř, temné město) poznali i čeští čtenáři, oslavil šedesáté narozeniny. Penciller, inker a obálkář už se podílel na desítkách, především superhrdninských alb. O deset let mladší je scénárista a překladatel Toren Smith. Napsal třeba několik alb The Dirty Pair nebo Terminator: Hunters and Killers. Čerstvým padesátníkem je i můj oblíbenec Darryl Cunningham. Britský výtvarník je autorem knihy Psychiatric Tales a webkomiksů Super-Sam and John-of-the-Night a The Streets of San Diablo.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.

Vhrsti

Přidat komentář