RECENZE: Kir Bulyčov, Alenka z planety Země

Článek od: pagi - 12.09.2006

Ačkoliv českým názvem a obsahem vůbec příběh navazuje na Alenku - či Alici - Lewise Carolla, dějištěm tu nejsou fantaskní světy v říši divů či za zrcadlem, ale podobně fantaskní svět sklonku jedenadvacátého století. Bulyčovova Alenka putuje z fádního prostředí Moskvy (a o něco zajímavějšího prostředí zoo, kde její tatínek řediteluje) do Vesmíru a tam prožívá dobrodružství, která si v bohatosti a fantazii nezadají s osudy Alice.

Alenka z planety Země je klasickou dětskou knihou - ovšem tak dětskou, že si ji rádi přečtou nejenom ti, kterým je primárně určena. Pokud už nejste děti, ale ještě nemáte své vlastní, počkejte s jejím čtením do doby, až je budete mít ve věku Alenky - určitě vám některé její reakce budou pak připadat velmi přirozené a odkoukané ze života.

Hravé vyprávění staví dětskou upřímnost a přímočarost nad komplikovaný a účelově provozovaný svět dospělých. Tím má rysy moderní pohádky, dodržuje její postupy a schémata. Nemusíte se tedy bát knihu darovat do příbuzenstva, pro děti to je pastva z nejšťavnatějších. Toto vydání je již druhé - česky poprvé vyšla Alenka v roce 1985. Zatímco nakladatel použil původní překlad Pavla Weigela, grafická úprava je zcela nová a především nadprůměrná - počínaje obálkou Milana Fibigera (a světe div se, i zdobenou předsádkou) a ilustracemi v textu od Alžběty Beránkové, to vše v odolné pevné vazbě.

Klasická kniha v klasické úpravě, čtení i dárek, to je nové vydání Alenky z planety Země. A také důstojná připomínka tohoto autora, který zemřel v roce 2003.

Kir Bulyčov: Alenka z planety Země (Děvočka s Zemli)
překlad: Pavel Weigel
obálka: Milan Fibiger
ilustrace: Alžběta Beránková
Trifid, 2006
215 stran, 239 Kč (členové klubu Trifid 169 Kč), pevná vazba
ISBN: 80-7254-541-8

Přidat komentář