RECENZE: Stephen King, Nespavost

Článek od: Slayer - 02.08.2011

Býval jsem váženým občanem, kterého sousedi zdravili na dálku. Ovšem jednoho dne se celý můj život převrátil vzhůru nohama. Ztratil jsem to nejcennější – mou milovanou ženu. Smrt si pro ni přišla příliš brzy. Od té chvíle jsem se začal stranit okolí. Má vůbec cenu žít? Má žena by řekla, abych nic nevzdával, ale to se lehko řekne. Raději se vydám na cestu do horoucích pekel, než prožívat tahle muka... Kdybych tak tušil, jak blízko jsem byl pravdě.

Hlavní postava Ralf Roberts se poddává každodenní rutině, kterou každý důchodce v malém americkém městečku dobře zná. Tou jsou například šachy hrané se stejně starými přáteli. Při tak ospalém způsobu života nepřikládá problému s nespavostí příliš velký důraz, nebýt nebezpečné situace na silnici, ke které se náhodou připletl. 

Od té chvíle je vtažen do soukolí podivných událostí, na jejichž konci vyčkává smrt. Každý život jednou skončí, ale co kdybychom měli tu možnost omládnout a bojovat za svou druhou šanci? Podstoupili bychom nebezpečnou zkoušku, nebo raději tiše vyčkávali na odchod? Ralf má ve všem jasno. Bude bojovat za každou cenu, ať už to znamená cokoliv. I kdyby se musel utkat se samotnou smrtí a vrhnout se do bitvy, která rozhodne o osudu celého městečka.

Stephen King se rozhodl udělat obrovský krok stranou a znovu vybočit z řady. Ostatně jak už u krále bývá zvykem. Po emocionálně vypjaté Zelené míli, děsivém To a sci-fi záležitosti, vydané pod pseudonymem Richard Bachman, Běh o život, se ponoříme do vod fantasy. Říkáte si, ale tohle už tu také bylo! Jistě, pohádka Dračí oči by se za fantasy považovat dala. Ovšem zkuste zařadit Nespavost do jediného žánru. Jedná se o dílo, kde se to emocemi jen hemží. Nepostrádá psychicky náročné scény. Základní zápletka se může na první pohled jevit jako klasické béčkové scífko. Díky plynulému odkrývání mytologie se sci-fi slije do podivného polotovaru zvaného fantasy s nádechem vědeckofantastické literatury.

Autor na románu pracoval přes tři roky. Musím uznat, že věnované úsilí je na knize znát. Nejenže brilantně zpracoval mezilidské vztahy, ale sociální vrstvy dohnal k dokonalosti. Linie o potratech by se měla zapsat do historie hororu jako ukázkový příklad, jak napsat kvalitní děsivý román o společenských problémech. Samotná snová mytologie je napsaná natolik poutavě, že se s ní na poslední stránce čtenář loučí těžko. Jen opravdový mistr může vystihnout všechno do detailu, a ještě se zabývat odbornými texty týkajícími se nespavosti. Pro představu uvedu krátkou ukázku:

„REM je zkratka pro rapid eye movement – rychlé pohyby oka – a výrazy „REM spánek“ a „snová fáze spánku“ jsou veřejností obecně chápány jako synonyma; nikdo ale přesně neví, jakou vlastně má pohyb očí spícího člověka souvislost se sny, které se mu v tu chvíli zdají. Je velmi nepravděpodobné, že by pohyb očí svědčil o nějakém „sledování“ nebo „stopování“ děje snu, protože vědci zaznamenali intenzivní pohyby očí i u pokusných subjektů, které později své sny popsaly jako poměrně statické; zdálo se jim například o nějakém rozhovoru…“

Shrnuto, podtrženo: Stephen King se vydal na tenký led. Namíchal nám podivný drink s příchutí sci-fi a fantasy thrilleru. Nezapomněl přidat zářivý deštníček v podobě vědeckých teorií a sladkou třešničku na dortu - samotný název městečka Derry. Městečka, které čtenáři znají z románů To a westernové fantasy ságy o pistolníkovi. Ač jsem objemný román vychválil do puntíku, nemohu dát absolutní počet procent. Samotná myšlenka experimentu s žánrovým mixem se mi zalíbila, ale z jejího provedení mám poměrně rozpačité pocity. Není to nijak zásadní kingovka, ale také není průměrnou, natož podprůměrnou.

Hodnocení: 70 %.

Nespavost /Insomnia/
King, Stephen

Vydala: Beta
Přeložil: Gabriel Gössel
Obálka: Michal Kuba
Redakce: Helena Šebestová
Rok vydání: 2011
Počet stran: 616
Rozměr: 150 x 210
Provedení­: hardback
Cena: 499 Kč

Komentáře

V mojom rebríčku je Nespavosť tesne za To (100 %). Za Nespavosťou u mňa nasleduje Cujo (90 %). Veľmi záleží na tom, čo človek od knihy čaká, mne sa očakávanie splnilo a tých vyše 600 strán mi prišlo ako chvíľka.

Jak se zmiňuji v recenzi, v samotném "fantasy" finále jsem byl ze všeho tak omámenej, že jsem nevěděl co si o tom myslet. Zkrátka mi to nesedlo, ale to je tak jediné. Jinak se jedná o kvalitní kingovku. Ovsem radit za TO bych si ji nedovolil ani nahodou, ale jak zminujes. Zalezi na mire ocekavani.

Slayer alias Láďa Svatoš

Přidat komentář