Sardenské legendy 2024: Vyhlášení soutěže

Článek od: Redakce - 30.06.2024

Sardenské legendy jsou zpět! Už popáté!


Nudíš se přes léto? Máš literární ambice? Chceš vyhrát knižní ceny? Napiš povídku do Sardenských legend!
Jsme tu s vámi už pátým rokem. Pod rukama nám prošlo stovky zajímavých povídek, kde člověk bojoval s démony všedního dne nebo proti sobě stavěl magii a vědu. Letos se nemůžeme dočkat dalších! A protože pět je půlka dekády, protože pět je takové malé výročí, protože pět znamená, že to s tou soutěží bereme vážně, máme pětku i v tématu. Letošní téma je: PĚTILETKA.


Tři vítězné povídky budou zveřejněny na webu Sardenu a jejich autoři získají knižní ceny.


Své povídky v českém nebo slovenském jazyce posílejte do 31. 8. 2024 na mailovou adresu povidky.sarden@gmail.com.


Pravidla
Téma: Pětiletka
Žánr: Fantasy, sci-fi nebo horor
Datum uzávěrky: 31.8.2024
Datum vyhlášení: 1.12.2024
Maximální délka: 15 normostran (tj. 27000 znaků včetně mezer)
Písmo: Times New Roman, vel. 12, řádkování 1,5
Formát: Doc, docx


Do mailu napište své jméno, emailovou adresu a adresu bydliště. Soutěž je anonymní, jméno se tak nesmí objevit v textu povídky!
Povídka nesmí být nikde zveřejněna nebo být přihlášená v jiné literární soutěži, která probíhá paralelně s tou naší.
Každý soutěžící může poslat max. 2 povídky.
Zasláním povídky autor potvrzuje, že se jedná o jeho originální práci. Fanfikce nepřijímáme.
Při porušení pravidel bude povídka ze soutěže vyřazena.
Odesláním povídky do soutěže souhlasíte s jejím možným, bezplatným zveřejněním na webu Sardenu.

 

Vítězné povídky z loňského ročníku, a vše kolem minulých ročníků soutěže najdete ZDE.
 

Komentáře

Hrome! Léta proti tomuhle bojuju, kdekoli to vidím (což je bohůmžel skoro všude): když už jste vzali za standardní jednotku 1800 znaků, neříkejte tomu "normostrana"! To je, jako byste o závodníkovi na sto metrů řekli, že běží jeden ar... A co hůř, jedna normostrana (čili dvacetina autorského archu) vlastně ve většině případů ani osmnácti stům počítačových znaků neodpovídá - je to jednotka z dob, kdy se psalo na stroji, na papír, ale je to PLOŠNÁ jednotka, definovaná jako třicet řádků po šedesáti znacích.  Ano, včetně mezer, jenže v tom je právě ten háček: tam, kde vám počítač na konci odstavce započítá akorát jeden enter, skutečná normostrana akceptuje i všechna prázdná místa do konce řádku; tudíž pokud nepíšete totálně bez odstavců, reálný přepočet NS versus počítač vychází pokaždé jinak. Obvykle okolo 1600, nebo klidně i jen 1000, pokud tam vrazíte "dumasovský" dialog ze spousty krátkých jednořádkových replik, ale nikdy 1800... (Ano, já vím, počítačové měření po jednotlivých znacích je nepoměrně exaktnější a pro další práci s textem pro všechny zúčastněné výhodnější, a jako takové ho beru. Jenom zkrátka normostrana není 1800 znaků, i když to tak na první pohled vypadá...) 

Ano, smrt normostranám! Jak mi někdo řekne, kolik má normostran, řeknu mu, ať mi to v digitálním věku přepočítá na znaky vč. mezer, protože to stejně píše na počítači, a do té doby s ním nebudu o jeho textu mluvit. Mor. 

Některé věci jsou tak strašně zažrané pod kůži, že je to stejné jako zbavit se zlozvyku kousat si nehty. Na normostrany počítá stále kde kdo, i když už to dávno nedává smysl...

Myslím, že už v době, kdy jsem před nějakými třinácti lety infiltrovala do psací komunity, to smysl nedávalo... přesto "mě to naučili" a třeba některé překladatelské agentury to stále používají jako měrnou jednotku při výpočtu ceny. Těžko se toho potom zbavuje. :-D

Ostrou mysl i tužku všem, přeje M

To je právě to, o co jde, a proč mne to tak žere. Používají jako jednotku pro výpočet ceny osmnáct set znaků, ale říkají tomu "normostrana". Leč pokud autor/překladatel/kdokoli opravdu měří v normostranách, zákonitě mu vyjde, že ho dosti ošidili. (Ony tedy moderní textové editory už ani výstup v NS nedokážou dát, čili měřit v nich rozsah textu moc nepřipadá v úvahu. Ale stará dobrá T602 to  umí...)

Až skončí ta úmorná vedra, tak snad se podaří něco napsat devil

A k těm NS... souhlas, ale prostě se to tak počítá a nezmění se to asui jen tak. Každý se přitom snažíme psát na těch 30-35 řádků a pokaždé googlíme jednou za půl roku, co je to ta normostrana, čím ten náš text podělit laugh

Přidat komentář