RECENZE: Swen Harder, Metal Heroes: The Fate of Rock

Článek od: Kamba - 06.07.2024

Když jsem v roce 2021 založil rubriku o očekávaných gamebookových novinkách, zmínil jsem Metal Heroes jako svůj tip na gamebook toho roku. To jsem ale netušil, jakou dlouhou cestu ještě kniha musí urazit. Ve stejném článku jsem psal i o patnácté knize série Lone Wolf a stihly vyjít ještě další čtyři tituly série, než konečně Metal Heroes spatřil světlo světa.

A není se moc čemu divit, tahle pekelně těžká kniha je úplně narvaná obsahem. Neskutečných 1300 odkazů v pevné vazbě, rozdělených do šestnácti kapitol. Dokreslené obrázky, minikomiksy či dokonce QR kódy s odkazy na wikipedii (pro případné rozšíření metalových znalostí). A dokořeněné čtyřiceti stranami bonusů a pravidel. Navíc každá stránka ještě obsahuje předtištěné dvě kostky a jednu kartu, takže knihu lze hrát i v dopravním prostředku. Prostě produkce nejvyšší kvality. Jen na okraj zmíním, že ač já průvodní deníky nikdy nepoužívám, tak v této knize to je nutnost. Věcí, které je potřeba zaznamenávat, je hodně (a navíc je deník hezky provedený). Najdete jej ke stažení na Imagu či na zahraničních webech (kde jsou i se schématy koncertů).

Čtenář sleduje příběh Taylora, podivné existence, která kromě rocku ničemu jinému nerozumí. Obrovská změna v jeho nanicovatém životě nastane, když si jej vyvolí nudící se rockový bůh za svého pomocníka a potenciálního nástupce. A dostane úkol: nic menšího, než z neznámé garážové kapely udělat hvězdy skomírajícího metalového nebe.

Pravidla gamebooku jsou hodně komplexní: každý člen kapely má tři kladné vlastnosti (Zručnost, Energii a Sílu osobnosti), které jsou vyvažovány jejich Egem. Čím jsou metalisti šikovnější, tím si také více věří a sláva jim leze na mozek. Ústředním herním mechanismem je nečekaně hudba: kapela sbírá body kreativity, pomocí nich vytváří nové songy. Každý kousek repertoáru má svou obtížnost a slávu, lídra a klíčovou vlastnost, která je k jejímu dobrému zahrání potřeba. Z něj pak kapela vytvoří setlist a hurá na koncert. Během vystoupení se můžou stát i nějaké nečekané situace (od hozeného piva opilým posluchačem po vniknutí nadržených fanynek na pódium). Za pomocí kostek se vyhodnotí celkový dojem koncertu a může dojít na přídavek, nárůst slávy kapely či zlepšení vztahů jejích členů.

Nicméně pravidel se není třeba bát. Autor si dobře uvědomuje, že kniha může přilákat i čtenáře běžně gamebooky nehrající (pustila se do něj i má žena). Proto dává na výběr tři úrovně složitosti, přičemž ta nejlehčí vypouští velkou část pravidel a soustřeďuje se hlavně na příběh. 

A ten je hodně propracovaný. Čtenář zažije všechno, co mladá metalová kapela v cestě za slávou může zažít. Ať už je to koncertování v zapadlých klubech či na vyprodaných tribunách, vydání alba či budování organizačního týmu. Pestrý je i život mezi koncerty, ať už jde o přátelské seznamování se s jinýma kapelama či poněkud intimní dovádění s fanoušky. Celé dění je pak prošpikováno odkazy a narážkami na slavné metalové kapely. K textu jsou dovysvětlující poznámky, pokud by čtenář zmiňované legendy neznal (což se mi zhusta stávalo, mé znalosti, nabyté několika návštěvami Masters of Rock, nestačily) a dokonce QR kódy s odkazy přimo na wikipedii pro hloubavější čtenáře. Úplně parádní mi přišlo zapojení reálných skladeb do příběhu, kdy si čtenář musí pustit vybraný metalový song z CD (v mém případě z YouTube) a vybrat správnou odpověď ("Co se zpívá ve třetí sloce?", "Jaký nástroj má sólíčko" ...). Krásně to funguje i jako představení jednotlivých žánrů, které kapela hraje (nejvíce mě pobavil popisek jedné skladby „Melodický death metal“).

Herní mechanismy jsou kompaktní a fungují parádně. Náramně mě bavilo stavět setlisty, odemykat songy, prožívat život metalových celebrit. Se stylem vyprávění to už bylo horší. Ze začátku se mi nedařilo do toho úplně dostat. Postupně se příběh rozjel a podařilo se mi začíst. Nicméně s blížícím se závěrem přechází děj z reálného světa do „božského“ finále, nastává souboj dobra a zla o budoucnost všech metláků. A tohle mě prostě vůbec nechytlo. Chápu, že napsat nějaký smysluplný závěr v reálném světě by bylo v takovém specifickém gamebooku těžké, ale věřím, že by se to dalo udělat (alespoň pro mě) uvěřitelnějším a zajímavějším způsobem. Knihu jsem tedy dočetl spíš ze setrvačnosti. Nicméně toto je subjektivní, každému to může sednout jinak.

Co se týče znovuhratelnosti, jedná se pravděpodobně o příběh, který budete hrát jen jednou. Je koncipován lineárně, čtenář projde většinou důležitých událostí.  Při svém hraní jsem neotevřel dva dostupné metalové žánry (ze šesti), takže by se opakované hraní neslo hlavně v duchu optimalizace průchodu. Nepochopte mě však špatně, není to chyba, celý průchod příběhem je hodně dlouhý a nabízí mnoho hodin kvalitní zábavy.

Metal Heroes je propracovaný gamebook s unikátním herním systémem, ocení ho jak ostřílení mazáci, kteří chtějí dát odpočinout rukám od magických obouručáků, tak i nováčci, kteří budou chtít jen zažít vzestup nové metalové hvězdy.

 

Metal Heroes: The Fate of Rock
Swen Harder

Vydáno: 2024 , Mytago
Originální název: Metal Heroes: The Fate of Rock , 2022
Překlad: Michal Smrkovský
Počet stran: 784
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná
Forma: kniha
ISBN: 978-80-88501-02-2


 

 

Komentáře

No, v "reálném světě" by asi finále muselo být ožehavé rozhodování, jestli a) zasrřelíme našeho frontmana sami dřív, než provede něco nenapravitelného, b) pošleme ho na odvykačku s risikem, že už nikdy nebude schopen zpívat, nebo c) necháme ho být a budeme tiše doufat, že to nějak dopadne, či ne? (Ano, píšu to z posice člověka, který se ještě vloni domníval, že "Freddie Mercury je ten černoch od Doors, co se zastřelil"; od té doby jsem se maličko dovzdělal a už vím, že jsem si smotal tři lidi dohromady. Ale tím hůř, právě proto si myslím, že k něčemu takovému by ten příběh zákonitě dospět musel...)

Ano, takhle nějak bych si to představoval: udržet kapelu co nejdéle pohromadě, než se jeden z členů ufetuje, nakazí pohlavní chorobou nebe se jejich ega už nevlezou do jedné místnosti. Chápu, že by to nebylo snadné, ale pro mě zajímavější.

Přidat komentář