RECENZE: Pan Klapík - Listonoš dobrodruh, Kali + Gorobei

Článek od: Kamba - 22.05.2024

Kupodivu je to už celý rok, co jsem psal o dobrodružství pro děti (konkrétně Výprava do Okrového kraje), uzrál tedy čas na nějaké další.

Tentokrát jsem se podíval na sérii komiksových gamebooků Komiks, v němž jsi malým hrdinou. Tu vydaly REXhry na Vánoce 2022 a obsahuje tři knihy: Káťa a Poděs - Velký útěk (o princezně ve věži, která nehodlá jen tak čekat na záchranu), Koťata a draci - Pčíkra (o kočičím princi, který se vydá na odvážnou výpravu na draka) a Pan Klapík - Listonoš dobrodruh. Třetí jmenovanou knihu jsem se se svými dvěmi pomocníky (dcerka a syn ve věku šest a tři roky) vydal prozkoumat. 

Kniha je velikosti A4 v pevné vazbě a obsahuje 47 stran na příjemném pevném papíře. Jedná se opravdu o gamebook se vším všudy: z jednoho odkazu se rozhoduji, na který budu pokračovat. Odkazů je ve hře 72, na každé straně dva, což mi přišlo nešikovné: při přechodu z odkazu na odkaz jsem musel vždy ukázat, kde jsme se objevili (a kupodivu jsem na to často zapomínal). A děti to často svádělo koukat se na jiné odkazy, než na kterém zrovna jsme, a dožadovat se jiného odkazu, protože „tady se mi nelíbí“. Možná by menší formát o více stranách fungoval lépe. Vizuálně se nám kniha líbila, kresba na dětský komiks byla úplně ideální.

Úkolem čtenáře je pomoci Klapíkovi doručit obsah jeho brašny (šestnáct dopisů) svým adresátům, během cesty může získat i nějaké další. Případně se dá místo doručování pomoci dvěma Klapíkovým kamarádům najít osmnáct pohřešovaných předmětů. Dva odlišné úkoly zvyšují znovuhratelnost a zároveň slouží pro nastavení obtížnosti (hledání předmětů mi přišlo jednodušší a také snáze vysvětlitelné menšímu dítěti).

Pravidla jsou superjednoduchá. Malý hrdina dojde na odkaz, kde se snaží najít adresáta některého z dopisů/ztracených předmětů a po ukončení průzkumu pokračuje na jiný. Možnosti, kam jít, jsou hezky viditelné, není záměrem je schovávat. Pohybově se jedná o nesymetrický open-world gamebook. Neboli je možné projít celý herní svět (vesničku Jeřabín a přilehlé okolí) libovolně tam a zpět, na jedno místo se dá vracet opakovaně. Zároveň to ale nelze vždy: spousta odkazů obsahuje pouze cestu vpřed, zpět se dá vrátit pouze oklikou. Tuto nesymetričnost považuji za dost matoucí, hlavně když jsme došli někam, kde se dětem nelíbilo, a chtěly zpět. A to někdy šlo a někdy ne. Musím však dodat, že se tato situace stala jen párkrát.

Oproti výše zmiňované Výpravě do Okrového kraje zde chybí nosný příběh, prostě hráč prozkoumává knihu a doručuje dopisy. Naopak výhodou je fakt, že je kniha mnohem bližší skutečnému gamebooku, dítě má pod kontrolou svůj pohyb a je jen na něm, jak rychle se mu podaří všechny dopisy doručit. Někdy je pro další postup potřeba vyřešit hádanku. Některé jsou zajímavě udělané a obtížností byly naprosto v pohodě pro obě děti. Hodně jsem zvažoval, jestli mám být aktivní v napovídání trasy, v počátcích jsem zvolil převážně pasivní přístup. To ale vedlo k častému bloudění a následné frustraci, kdy jsme museli knihu ten večer odložit. Tento pocit nemusí být automaticky špatný, je dobré si jej zažít a překonat, ale pro jistotu na to upozorním. Nicméně vždy jsme se zase ke knize vrátili a pokračovali dále.

Výsledné hodnocení: starší dcerka byla s Klapíkem velmi spokojená a ráda jej vytahovala, abychom dobrodružství dokončili. Mladší syn si hlavně užíval společného hraní všech tří, když jsme hráli sami, tak po několika odkazech prohlásil, že ho to nebaví. A nedokážu určit, jestli to bylo herní mechanikou, aktuální náladou nebo tématem (třeba by Míchačka rozvážející beton na jednotlivé stavby zafungovala). A já? No já jsem byl rád za to, že jsme zvládli předstupeň gamebooků a příště se můžeme zase o kousek posunout. Třeba zkusíme Rytíře.

Pan Klapík - Listonoš dobrodruh

Kategorie: Komiksové gamebooky
Formát: vázaná vazba
Vydáno: 2023, REXhry
Překlad: Jan Březina
Série: Komiks, v němž jsi malým hrdinou
ISBN: 978-80-908025-3-7

Přidat komentář