Když slavní autoři píšou pro děti II.

Článek od: Tereza Kučírková - 25.10.2022

V nedávném článku jsem se věnovala nejslavnějším světovým autorům fantasy/sci-fi a jejich dětské tvorbě. I v naší vlasti máme spoustu vynikajících spisovatelů, zabývajících se tímto žánrem, kteří zabrousili do vod pohádek pro nejmenší. Pokud toužíte oživit repertoár četby s dětmi, zde je výčet několika takových možností.

Pavel Renčín – význačný autor fantasy a horroru umí navodit skutečně hutnou atmosféru. Jeho mrazivý thriller Vězněná je opanovaný dusivou samotou a chladným zlem. Je proto až s podivem, jak veselý a hravý příběh se urodil ve stejné mysli. Žabarádi vypráví o žabích kamarádech Žabimírovi a Kváčkovi. Ten má veliký sen, že se stane prvním žabím kosmonautem. Totiž žábonautem!

Miroslav Žamboch – tvůrce propracovaných fantastických světů a rychlé akce dětem věnoval tři pohádky. Sbírka O barvách / O Měsíci, který nevěděl, že je měsíc představí autorovu vizi toho, proč musí měsíc zůstat na obloze a jak vzniklo barevné spektrum. O olši, která nikdy nic nevzdala vypráví inspirativní příběh o statečném semínku, bojujícím se skalnatým podložím, které navzdory nepřízni osudu vyroste v silný strom.

Ilka Pacovská – Jednorožci, magie, draci, sirény a mnoho dalších bytostí ožívají v kouzelném světě desetidílné série Sedmý smysl. Ta, stejně jako některé další knihy Ilky Pacovské, může bavit čtenáře od osmi do sta let. Vyloženě dětské je leporelo Měsíce s vtipnými verši popisujícími charakteristické prvky měsíců. Pro školáky je určený příběh Slávek a kouzelný meč. Hlavní hrdina touží po meči, který by mu pomohl s jeho starostmi. Když ho ale získá, není si jistý, jestli si vlastně stejně nakonec nebude muset pomoci sám.

Petra Neomillnerová – spisovatelka tzv. dirty fantasy se nebrání explicitnímu zobrazování násilí a sexu. Její knihy jsou přímočaré, otevřené a s ničím se příliš nemažou. Opět je tedy překvapující, že tato autorka vysekla pohádku Duhový cirkus plnou písniček a dovádění v cirkusáckém stanu. Kniha vznikla ve spolupráci s hudebníkem Štěpánem Uhlířem a obsahuje i texty a notové zápisy písní. Tato autorka je také podepsaná pod duchařskou fantasy o Amélii (Amélie a barevný svět, Amélie a tma, Amélie a duchové). Je sice určena starším dětem, ale rozhodně stojí za pozornost. No považte. Amélii je 12 let a to už celých 122 let. Nosí černé oblečení, má černé vlasy a vychází ven jen v noci. Má ráda temné a nebezpečné věci, ale zároveň řeší obdobné trable jako ostatní dospívající děti.

Ondřej S. Nečas – autor kombinující ve svých textech fantasy s detektivními a historickými prvky vydal pohádku O princezně trochu zakleté. Obyčejný pasáček Honza potkává mluvící keř a ten mu změní život, stane se rytířem na misi za záchranou princezny Jasmíny.

Vojtěch Otčenášek – nepříliš známý autor románu Chrlič o boji dobra a zla odehrávajícího se v Praze vydal také komiksový příběh Mechanické rybičky. Pouť dvou robotických ryb je určen dětem od 8 do 12 let a skrývá ekologické poučení. Dům pro myšku Elišku vezme děti na výpravu za nejznámějšími světovými stavbami. Tato publikace v sobě kříží pohádkový příběh a encyklopedii. 

Zbyněk Holub – tento plodný autor připravil čtenářům fantastiky řadu povídek vydaných v rámci antologií, ať už samostatně složených pouze z jeho tvorby, nebo spolu s dalšími autory. Pro děti vydal Pohádky kocoura Kostičky, roztomilé dobrodružství opuštěného kocourka, a Pohádky čajových skřítků, veselé a originální příběhy z prostředí provoněného čajem a plného kouzelných bytostí.

Pohádky pro kulíšky – do téhle pohádkové sbírky přispěla celá řada autorů. Za všechny jmenujme Renatu Štulcovou, autorku sérií dobrodružných knih pro mladé čtenáře Nemetonburk a Rafaelova škola.

Ať už tedy vyberete mezi našimi českými autory, nebo těmi zahraničními, je to vždycky zážitek číst dětem ty milé řádky a zároveň si v hlavě promítat brutální a krvelačné scény, o kterých víte, že jich je ten či onen autor schopen. A pokud víte o jiné dětské knize od spisovatele, jinak se věnujícího tvorbě pro dospělé, budu velmi ráda, když se o ni podělíte v komentářích.

 

Chcete ještě víc inspirace? Přečtěte si článek o zahraničních autorech fantastiky, co napsali knihu pro děti.

Přidat komentář