#simcikvamerice: Washington D.C. aneb Capital wasteland - den první

Článek od: Petr Simcik - 08.02.2022

Washigton DC aneb Capital Wasteland...  za cca 55 let. Z Connecticutu je to do Washingtonu docela štreka, ale dá se ujet autem a je to prakticky furt rovně po dálnici, takže jsme vyrazili na šestihodinovou cestu s cílem a) projít si Washington jako takový a za b) navštívit tamní muzea, protože je má pod palcem Smithsonian Institution a vstupná jsou všechna zdarma. A jak dobře víme, správný Čech si dojede pro něco "zdarma", i kdyby ho cesta měla stát všechny prachy. Ne, to jsem si zapřeháněl. Washington je prostě zajímavé místo. Pro mě jako fanouška hry Fallout dokonce dvojnásob, protože přesně v něm se odehrává Fallout 3. Nic mě tudíž nemohlo zastavit, abych tak trochu zacestoval časem a navštívil známá herní místa a podíval se, jak vypadala před Velkou válkou roku 2077.

První cesta vedla na Dupont Circle. Ono tam není vlastně nic moc zajímavého, až na to, že se místo objevuje jako rozcestí ve hře a uprostřed je zaminovaná kašna obkroužená zbytky stromů. Realný Dupont Circle je velice podobný tomu hernímu, a to i přesto, že naše vlastní historie se od té Falloutovské odklonila někdy po druhé světové válce, i když se vedou spory, jestli to nebylo dříve. Herní Dupont Circle tak obsahuje jakousi padesátkovou estetiku a je výrazně menší. Jeho vnější část obsahuje autobusové zastávky, které na reálném chybí nebo jsou zastoupeny jen tyčemi s malou cedulkou. Fontána je tematicky podobná, ale zatímco reálná se inspiruje antikou, ta herní je více futuristická a technicistní.   Přesto, herní i reálný Dupont Circle sloužil očividně stejnému účelu. Nejen jako kruháč, ale i místo setkávání, dopravní tepna s kavárnami, možností na chvíli zastavit u fontány a osvěžit se, a honosí se i vstupem do metra, ač mnohem nenápadnějším než jeho herní verze. A poslední změna – z reálného Dupont Circle není vidět ani náhodou Washingtonův památník. Přesto se k němu dá od něj dojít a přesně tam jsme vyrazili.

Washingtonův památník je obrovský obelisk. Jasně, z mnoha filmů jsem to věděl. Ve většině sci-fi, kde útočí mimozemšťani, ho nabourají nebo přestřelí, rozmetají a vůbec je cílem všemožné destrukce, už se po něm dokonce prolezl i Spider-man. Přesto mě to nepřipravilo na to, jak moc je velký. A to ani když jsem ho navštívil ve Falloutu 3. Tam totiž také stojí a na rozdíl od pandemického Washingtonu roku 2021 ho můžete v roce 2277 navštívit. Nutno konstatovat, že utrpěl své a přístup přes mutanty zamořený National Mall rozhodně není zadarmo. To v roce 2021 jsem naštěstí na mutanty nenarazil a vzhledem k covidu (Ne, očkovaní lidé opravdu nejsou mutanti!) bylo prořídlé i množství turistů. Reálný National Mall je tomu hernímu velice podobný, ale opět menší, očištěný o okolní parky, přesto jsou zachovány skoro všechny základní rozpoznávací znaky. Největší rozdíl mezi herním a skutečným je v umístění Bílého domu a Jeffersonova památníku. Ve skutečnosti totiž není National Mall obestaven úplně celý a Lincolnlův památník, Washingtonův monument, Capitol, Bílý dům a právě Jeffersonův památník tvoří téměř pravidelný kříž. Lincoln shlíží skrze Washingtona na Capitol a Jefferson taktéž skrze Washingtona hlídá Bílý dům. Herní Mall tohle nedodržuje, i když alespoň pozice Capitolu, Washingtonova obelisku a Lincolnova monumentu je dodržena. Stejně tak jejich vzhled je plus mínus přesný. Samozřejmě všechny stavby dost utrpěly. Lincolnovi například v roce 2277 chybí hlava, tedy pokud jste nesplnili quest na její navrácení.

Lincolna jsme také mohli vidět v mnoha různých katastrofických filmech i sci-fi: Drtivý dopad, Den, kdy se zastavila Země (1951), Planeta opic (2001), Transformers 3, a v Noci v muzeu 2 dokonce nehezký CGI Abe vstane z křesla. Když už jsme u těch muzeí... Stejně jako ve skutečnosti jsou podél National Mall i ve Falloutu muzea. Díky době vzniku hry jsou, jaká jsou a samozřejmě už jsou 200 let rabována, ale pořád v nich můžete zažít spoustu herní legrace. Od střílení až po hádanky pro děti. V těch reálných pak hlavně to druhé. Reálná muzea na National Mall spadají pod Smithsonian Institution a jsou přístupná zdarma, stejně jako jejich sesterské Air and Space museum ve Virginii, ke kterému se ještě dostanu. Musím navíc konstatovat, že třeba National Museum Of Natural History je na hony vzdálené American Museum of Natural History v New Yorku, které je plně placené. Ani takové muzeum americké historie není špatné, prý tam někde dokonce byl stan Bažina ze seriálu MASH. Bohužel jsme odtamtud museli vypadnout o něco dříve, než jsme chtěli, protože prostě nebyl čas a taky nás odradily genderově neutrální záchodky a velká sekce baseballu, kterou by bylo třeba projít.

Po Washingtonu se dá pohybovat autobusy, UBERem a metrem. Poslední jmenované jsem si dost užil ve Falloutu 3, kde je to vlastně jediný způsob, jak procházet městem, a tak jsem tentokrát jenom nakoukl a opravdu, vizuály metra jsou prakticky totožné s herními, jediné, co chybí, jsou vykolejené soupravy, radioaktivní barely a kostlivci visící ze stropu. Tak nějak si nedokážu představit způsob, jak je tam nájezdníci pověsili, ale třeba jsou prostě šikovní.

Ještě než odejdeme z Mallu, hodíme očkem na Capitol, což je taková nezajímavá stavba na druhém konci celého "náměstí", která vždycky ve filmech efektně vybouchne. V naší době je před ní velká vodní plocha a sochy a taky parkoviště, kde se Trumpovi příznivci mohli seřadit k útoku. V roce 2277 jsou před ním improvizované zákopy a ploty, zřejmě v očekávání čínské invaze. Nebo že by vznikly až po válce roku 2077? Těžko říct. Každopádně my jdeme směrem od Capitolu, kolem památníku Druhé světové války a odrazového "bazénu" – Lincoln Memorial Reflecting Pool se přesuneme do hotelu. Památník druhé světové je opravdu velký a uprostřed je kašna, ve které můžete legálně smočit nohy. Je s podivem, že se v něm nekoupou bezdomovci, protože jich je ve Washingtonu poměrně dost. Je tu tepleji než v New Yorku. To koupání nohou je zde povoleno jako poděkování a vzpomínka na to, že si američtí vojáci při osvobozování Evropy koupali unavené nohy v našich kašnách. Reflecting pool byl takový divně poloprázdný. Platí o něm prakticky to samé, co o obelisku a Lincolnovi. Je to vděčná filmová lokace, ale nejslavnější scéna, která se v něm na plátně odehrála, je setkání Forresta a Jenny ve Forrestu Gumpovi. Je tam prý, abyste mohli zahlédnout zároveň Lincolnův i Washingtonův památník, ale těžko říct, mně se to nepovedlo. Co se budoucnosti týče, v roce 2277 kolem poolu běhají zdivočelí psi a po památníku Druhé světové jako by se slehla zem. Pool samotný ale ve Falloutu je a upřímně je po těch 255 letech pořád stejně špinavý. Ale třeba je to jen tím podzimem, kdy jsme tam byli.

Cestou k hotelu na Dupont Circle ještě míjíme Bílý dům. Všude jsou tu zátarasy, ale dá se normálně projít až k plotu a v pohodě natáčet, fotit, protestovat, tancovat, jak je libo. Před Bílým domem vyhrává naplno muzika z repráku a to tak, že pomalu není slyšet vlastního slova. Tohle by vám před Pražským hradem neprošlo. Funky "reggae" střídají Space girls, ale řvou stejně nahlas. Nutno konstatovat, že za zvukem se otočí každý a tu protestní ceduli si tím pádem přečtou všichni. Co se Fallouta týče, máme poslední možnost si Bílý dům prohlédnout, protože v roce 2077 dostane přímý zásah a radiace bude tak silná, že se nepodíváte ani do toho kráteru, co zbude.

 

Přidat komentář