RECENZE: Lucius Shepard, Americká modlitební příručka

Článek od: Petr Simcik - 01.09.2020

Wardlin Stuart je chlap, co byl ve špatnej čas na špatným místě. Nebo naopak dobrým? Jak se to vezme. Díky/kvůli tomu, že nakrkne jednoho týpka a omylem ho zabije, skončí ve vězení. Řekli byste, že je to pech, jenže nebýt vězení, nebyl by tenhle chlápek milionář. Nebýt vězení, nenapsal by svojí první modlitbu a možná i kdyby ji napsal, tak by nefungovala. Nepoznal by svou ženu a taky by se nestal trochu proti své vůli zakladatelem nového náboženství a neměl by vlastní uctívače - Wardlinity.

Wardlin Stuart totiž jednoho dne ve vězení napíše prosbu nazdařbůh. Necílenou, vlastní modlitbu. Modlitaci chcete-li. A ona se splní. Po pár pokusech dokonce napíše modlitaci spoluvězni a ve chvíli, kdy z vězení vychází, už má vymodlený vztah a smlouvu na publikaci svých vězeňských modliteb v knize. Úspěchů a modlitací přibývá, Wardlin je píše firmám na zakázku a postupně zjišťuje, že tvoří nové náboženství, náboženství bez prostředníků, bez svatých, bez všech těch zbytečných věcí kolem. A to se samozřejmě církvi nelíbí. A pak? Pak už je tu jen show Larryho Kinga a Wardlin Stuart získá nejen světový věhlas, ale také úhlavního nepřítele komerčního kazatele Treata, kterého jednoduchý a zadarmový způsob modlení okrádá o ovečky, a tajemného zpovědníka, jenž z nějakého podivného důvodu vypadá přesně jako jeho "bůh" Pán osamění a dokáže neslyšně mizet. Je ale otázka, zda tohle všechno Wardlin vlastně chtěl.

Kniha staví na zajímavém předpokladu, že modlitby jako takové se mohou za určitých okolností vyplnit. Wardlin Stuart stanovuje jasná pravidla a logicky není důvod, proč by to v některých případěch nemělo fungovat v našem reálném světě. Například pokud si obchodník napíše modlitaci, díky níž chce zvýšit zisk o 20 % a následně ji měsíc praktikuje a při tom se modlitací motivuje k vyššímu výkonu, není důvod, aby těch 20 % navíc neměl. Jestliže si přejete vztah a modlitací sami sebe utvrdíte v tom, co máte napsat do inzerátu, díky vnitřnímu přesvědčení a větší autentičnosti může být inzerát úspěšnější. Jenže pak je tu ta linka s Pánem osamění. Je logická, realistická nebo spíš fantastická? Odpovědí na tu otázku je způsob, jak knihu představuju svým přátelům - je to, jako by se v jednom autorovi sešel Neil Gaiman a Chuck Palahniuk. Místy mám pocit, že jsem si odskočil někam k Americkým bohům a Wardlin je tam jen jako kulisa pro souboj dvou nadpřirozených mocností. Když na to přijde, napadá mě jen tak mimochodem další autor -  Michail Bulgakov. Jindy zase čtu tanečky kolem násilí, erotiky a drog a říkám si - hele Palahniuk, nechutnosti a přesný popis lidské spodiny a její zkažené duše. Zvlášť když se na scéně objeví kazatel Treat.

Kniha je volně členěná do tří částí. Rychlý rozjezd následuje velmi volný prostředek, ve kterém Wardlin vlastně jen pochybuje a řeší sebe sama, a na konci zase šlápneme na slupku od banánu a ujedeme přes mexickou hranici do mexického bordelu s vrahem v zádech. Ne všechny musí sedět všem, ale já osobně jsem si celou knihu velice užil, zapřemýšlel nad ní a zařadil ji do poličky právě mezi Gaimana a Palahniuka. Pokud vám tahle jména něco říkají, určitě do Modlitební příručky jděte. Minimálně si zkrátíte čekání na další knihu vašeho oblíbeného autora něčím podobným. A vy ostatní prostě zkuste výborný "sebemotivační" román s prvky magického realismu.

A Handbook of American Prayer, 2006

Autor: Lucius Shepard
Autor obálky: Eva Horká
Překlad: Jakub Němeček
Vazba: knihy měkká / brožovaná
Stran: 368
Vydáno: 2020, Gnóm!
Cena: 350 Kč 

Přidat komentář