AUDIOKNIHA: Evžen Boček, Deník kastelána

Článek od: Petra Elen Mand... - 28.08.2020

Deník katelána, prvotina autora série Aristokratka, Evžena Bočka, právě vychází jako audiokniha . Čekáte-li něco lehkého ve stylu již zmíněné série, nemůžete se více mýlit. Autor se pohybuje na poli realisticky pojatého románu. Audiokniha vás sice nedovede k slzám smíchu, přesto stojí za pozornost.

Vik odchází se svou rodinou z Prahy na starý zámek, kde dostal práci kastelána. Je to radikální řez, který má zachránit jeho hroutící se manželství a pomoci i jemu samotnému ze stavu vyhoření a rezignace. Budova ho překvapí nejen svým zanedbaným stavem a množstvím povinností, ale i zvláštní skupinou lidí, kteří se podílejí na její správě. Postupně se ponoří do jejich příběhů, ale i samotné profese kastelána. Racionální muž se stane svědkem nevysvětlitelných událostí, tragických osudů a jen čas ukáže, zda Damoklův meč visí i nad ním a jeho rodinou.

Přehledně členěný deník byl šťastně zvolenou formou zpracování textu. Děj je rozvětvený a pestrý, což by mohlo být v jiné formě až zmatečné a chaotické. Klidné a akční části se rovnoměrně střídají. Ich-forma vyprávění dává autorovi značné možnosti a svobodu projevu, což místy náležitě využívá zesílením prožitku situace skrze vulgarismy či sarkastické poznámky a dopomáhá čtenáři se vcítit do textu. Popisy vnitřního prostředí hlavní postavy jsou natolik přesvědčivé a přirozené, že vás nejednou přepadne špatné svědomí z četby cizího deníku. Je až neuvěřitelné, že se jedná o autorovu prvotinu.

Otazníkem je žánr Deníku. Autor se pohybuje kdesi na pomezí thrilleru a mysteriózního románu. V ději nejsou vynášeny soudy, explicitně se nic nevysvětluje a čtenáři zůstává prostor pro vlastní pochopení textu, čímž se může měnit i náhled na samotný žánr. Záměrně si tedy ani konkrétní žánr neuvedeme.

K autentičnosti Deníku přispívá také bravurní výkon herce Jaroslava Plesla. Jeho práce s hlasem je natolik věrná, že cítíte každou Vikovu emoci. V těch nejdramatičtějších částech si možná budete muset dát pauzu a jít to prodýchat, protože je přednes vskutku intenzivní.  

Prostý a jednoduchý vzhled CD pak koresponduje s novým vydáním knihy. Výrazně modrá barva upoutá a produkt je tak snadno zapamatovatelný. V jednoduchosti je síla. Matoucí může být jméno autora. Nová vydání vychátejí pod jménem Evžen Boček, starší pod pseudonymem autora: Jan Bittner.

Audioknihu Deník kastelána lze vřele doporučit. Pokud máte rádi příběhy běžných lidí s mysteriózními prvky, určitě vám audiokniha nesmí chybět. Pokud jste již četli knihu a líbila se vám, doporučuji i poslech této verze. Čtený projev dodává dílu nový rozměr uvěřitelnosti. Jak je však Aristokratka vhodná i pro mladší fanoušky, tato kniha je vzhledem k užité slovní zásobě a dramatičnosti děje hlavně pro dospělé.

Deník kastelána
Evžen Boček

Interpret: Jaroslav Plesl
Vydavatelství: OneHotBook
Rok: 2020
Doporučená prodejní cena: 269 Kč
 

Přidat komentář