RECENZE: Petr Boček, Mízožravci

Článek od: Tereza Kadečková - 25.05.2020

Černý Kostelec je nudné město. Krom muzea včelařství tu není nic, co by kohokoliv zaujalo. Místo, kde chcípl pes a lidi tu žijí obyčejné životy. Snad jen jedna věc se tu vymyká a to je Háj. Tedy, býval, teď je i tenhle park dávno mrtvý a jeho Ochránci už nikoho pod svá křídla neberou. Přesto je z Háje pořád cítit ta zvláštní, temná aura.

Martin Novák nechal Černý Kostelec dávno za sebou. Teď se tam ale musí vrátit uložit babiččin popel. Spolu s návštěvou přichází vzpomínky na dětství. I takové, jaké měly zůstat zapomenuty.

Petr Boček bere své čtenáře na pouť osmdesátkovou nostalgií a ukazuje jim své vlastní vzpomínky s trochu temnějším nádechem. V knize se prolíná současnost dospělých postav a jejich minulost, kdy největší problém bylo ubránit svou malou pevnost na zahradě před nájezdníky z druhé party.

To, že jde o autorovy zážitky poznáte podle drobností a detailů u vzpomínkových částí. Není to ale stejné, jako když vám děda u stolu povídá o starých dobrých časech (nebo je možná můj děda jen špatný vypravěč). Příběh je zajímavý, nepřehání to se zbytečnými zatáčkami a všechny situace budují postavy nebo děj. I zdánlivě nevinné hry dětí mají v pozadí natažené prsty Háje, které se jen klepou na to omotat se jim kolem krku.

Mízožravci vsází spíš na atmosféru než nechutnosti nebo děs. Ze čtení sálá pocit, že vás něco sleduje, pohybuje se to v pozadí a tahá to za nitky, ale nikdy to pořádně nevidíte ani vy, ani postavy. Ovlivňuje to jejich život, ale je to příliš nejasné a není to dost agresivní, dokud do toho jako první nešťouchnete klackem. Což naši hrdinové samozřejmě udělají.

Postavy jsou obyčejní lidé. Martin se vyrovnává se ztrátou svých blízkých, jeho kamarád z dětství Přemek bojuje s nemocí a Přemkova sestra Kateřina jim oběma dělá ocásek, a to jak v dětství, tak i v dospělosti. Ani jeden z nich ničím nevyniká, ale čtenáře nenudí, protože jsou to prostě lidé, řeší lidské věci a do toho nějaké to Hájové nadpřirozeno.

Petr Boček není začátečník, má za sebou bezpočet povídek a své zkušenosti do románu přelil bez potíží. Mízožravci jsou čtivé, mrazivé, ale vlastně klidné čtení. Zatínají své háčky v nostalgii a strachu z neznáma.

 

Mízožravci

Autor: Petr Boček

Nakladatelství: Golden dog

Počet stran: 294

Vazba: Brož.

Rok vydání: 2019

Cena: 249,-

 

Přidat komentář